Miasta, strefy, ceny.
Zmiany w Panek CarSharing.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Bieżący tydzień przynosi dużo zmian u największego polskiego operatora – Panek CarSharing. Najważniejsza z nich to ostateczne wprowadzenie w życie zmian związanych z usunięciem około 100 miast z aktualnej sieci wynajmów tego usługodawcy. 100 lokalizacji brzmi jak exodus, natomiast pamiętać należy, że nadal w sieci Panka pozostanie około 150 innych lokalizacji co nadal jest największą siecią dostępności w całym kraju. Wspomniana setka lokalizacji znika dokładnie 6 maja i pośród nich znajdują się miejscowości, które zgodnie z deklaracją operatora przynosiły największe straty. Usunięcie stref jest zapowiadane przez Panek CarSharing już od miesiąca i na podstawie reakcji odbiorców usługi można orzec, że odczucia związane z tą decyzją są mocno podzielone. Część klientów chwali posunięcie, spodziewając się, że zamknięcie części stref spowoduje zwiększenie ilości samochodów w strefach pozostałych co powinno realnie zmniejszyć średnią odległość dzielącą klienta od samochodu który chce wypożyczyć. Z drugiej jednak strony widoczne są głosy klientów, których miasta „trafiają pod nóż”. Negatywne reakcje wydają się oczywiste, bo klientom, którzy zainteresowali się ideą carsharingu w mniejszych miastach najpierw dano możliwość skorzystania z niej, lecz po kilku miesiącach została ona zabrana. Co jednak istotne, miasta nie zostały wycofane wg jednego jasnego klucza, który byłby widoczny z perspektywy obserwatora. Nie usunięto tylko miejscowości najmniejszych, bo pośród lokalizacji, które nadal pozostają aktywne, znajdziemy małe miasteczka jak Hajnówka, Kętrzyn, Świebodzice czy Darłowo, a znikają z mapy miasta znacznie większe jak choćby niegdyś wojewódzkie Sieradz i Tarnobrzeg czy ponad 60-tysięczne Żory. Wniosek z tego, że miasto miastu nierówne, natomiast co nie ulega wątpliwości to to, że w usuniętych lokalizacjach Panek CarSharing musiał notować gorsze wyniki niż w tych pozostawionych w usłudze, bo gdyby przynosiły one zysk, z pewnością nie podjęto by decyzję o ich usunięciu.

Cięcia dosięgnęły również największe lokalizacje jak choćby Warszawę, Kraków czy strefę Górnego Śląska i Zagłębia. Korekty są szczególnie widoczne właśnie w tej ostatniej, gdzie usunięto części miast ale również całe miasta wchodzące w skład tej strefy. Geneza zmian w metropoliach jest identyczna jak w przypadku opisanych wcześniej, usuwanych mniejszych miast i wynika z tego, że w odciętych strefach ruchu nie było wcale albo występował w jedną stronę co powodowało długotrwały, nawet kilkudniowy postój samochodów, które ostatecznie często były zabierane do lepszych lokalizacji przez pracowników technicznych.

Korekty stref i miast to zmiany duże ale jeszcze nie wszystkie. Panek CarSharing ogłosił dzisiaj również podwyżki, które mają wejść w życie 17 maja br. Podwyżki dotyczą dwóch elementów cennika:
– opłaty za kilometr w pakietach dla najdroższych samochodów, czyli w gruncie rzeczy tylko do Mercedesów – GLA w grupach Premium i Pure Ghost oraz E-klasy w grupie Dark Ghost.
– opłaty startowej w wysokości 2,89 PLN, która została dodana w trybie cennika kilometrowego, który jak dotąd tej opłaty był pozbawiony.

Pozostałe elementy cennika pozostają bez zmian. Panek CarSharing poinformował o korektach cennika jako drugi operator współdzielonej mobilności samochodowej, po MiiMove, które w drugiej połowie kwietnia podniosło cenę minuty jazdy w trybie krótkiego wynajmu oraz skorygowało stawkę za kilometr w pakiecie dobowym. W przypadku obu usługodawców, podwyżki argumentowano zwiększonym poziomem inflacji oraz rosnącymi cenami paliwa, które mają znaczący wpływ na koszty usług „aut na minuty”.

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 9 komentarzy

Dodaj komentarz