Trójmiejski carsharing „rozlewa” się szeroko.

Trójmiejska aglomeracja przeżywa w ostatnich dniach gorący okres i to nie tylko z powodu szczytu sezonu wakacyjnego. Trójmiasto można zdecydowanie nazwać letnią stolicą carsharingu ze względu na fakt, że dokładnie dzisiaj wystartował w tym rejonie trzeci operator – Panek CarSharing z deklarowaną flotą 200 samochodów, a także dwóch działających już wcześniej operatorów znacznie powiększyło swoją flotę. Największy polski carsharing – Traficar powiększył flotę swoich trójmiejskich aut na minuty  do poziomu 600 aut, a drugi usługodawca MiiMove podwoił liczbę samochodów z 200 do 400 aut. Dzięki temu Trójmiasto może pochwalić się łącznie liczbą około 1 200 współdzielonych samochodów. Dzięki temu usadowiło się ono na drugim miejscu, zaraz za Warszawą pod względem zagęszczenia autami na minuty.

Patrząc na obecny stan współdzielonej floty w Trójmieście nie da się nie zauważyć, że mimo ustawy o elekotromobilności która zdążyła już okrzepnąć, ani jeden z egzemplarzy aut na minuty na Pomorzu nie jest samochodem elektrycznym. Panek udostępnił samochody hybrydowe, a MiiMove i Traficar oferują samochody w pełni spalinowe. Tak duży wzrost ilościowy floty oraz wejście kolejnego operatora, pokazuje, że zapotrzebowanie na carsharing na Pomorzu jest duże i wcale nie muszą to być usługi zero-emisyjne, tym bardziej na terenie aglomeracji która obszarowo jest znaczna.

O rozmiarze aglomeracji nie piszemy też przypadkowo, a to z tego względu, że rozciąga się ona znacznie poza podstawowe części Trójmiasta – Gdańsk, Sopot i Gdynię. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma również konkurencja między usługami, czego największym beneficjentem jest najdalej wysunięte na zachód miasto Pomorza w którym występuje obecnie carsharing – Wejherowo które wczoraj zostało dołączone do stref w usłudze MiiMove i Traficar. Wejherowo jak i pozostałe dwa miasta tzw. „Małego Trójmiasta” Reda i Rumia były również od początku deklarowane w strefie najnowszego pomorskiego gracza – Panek CarSharing, który również zdecydował się dołączyć do swojej strefy oddalony od Gdańska o ponad 30 km – Tczew.

Wspomnianym Tczewem póki co zainteresował się jedynie Panek CarSharing, natomiast faktycznym liderem pod względem ilości stref w strefach ościennych jest MiiMove, który obecny jest na Pomorzu aż w 12 odrębnych miejscowościach. Po prawej stronie znajdziecie aktualną tabelkę miejscowości na terenie woj. pomorskiego w którym można spotkać carsharing:

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 16 komentarzy

Dodaj komentarz