Traficar na Śląsku … i w Zagłębiu !!

  • Post author:
  • Post category:Katowice

Ciekawe zaczyna się wiosna dla mieszkańców aglomeracji górnośląskiej. Dzisiaj w Katowicach, podczas oficjalnej konferencji zorganizowanej przez największego polskiego operatora carsharingu, firmę Traficar, oficjalnie zapowiedziany został start ich usługi na Górnym Śląsku.

Na ulice górnośląskich miast wyjechało w dniu dzisiejszym 300 nowych Renault Clio, działających na tych samych zasadach co w 5 innych, otwartych wcześniej punktach, w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Podobnie jak w pozostałych regionach, na terenie aglomeracji w województwie śląskim, Traficar postawił na system otwarty (freefloating) oraz ten sam system rozliczeń. Minuta jazdy po miastach Śląska i Zagłębia kosztować będzie 0,50 PLN, stop-over, czyli postój w ramach wynajmu 0,10 PLN, a za kilometr mieszkańcy tego regionu zapłacą 0,80 PLN. Co bardzo istotne Traficar nie skupił się wyłącznie na największych miastach okręgu. Oprócz Katowic, Gliwic czy Sosnowcu, ogólnopolski operator udostępnił swoją strefę wynajmu również w mniejszych miejscowościach regionu jak Jaworzno, Mysłowice, Będzin czy Mikołów. Łącznie usługą objęto 14 miast. Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że strefą nie są objęte całe obszary tych miast, a jedynie najbardziej zurbanizowane ich części, dzięki czemu np stosunek faktycznej powierzchni miasta do powierzchni strefy działania usługi jest bardzo niski. Nie jest to jednak nic złego, ponieważ takie wyznaczenie strefy ma duży wpływ na gęstość samochodów na Śląsku, a co za tym idzie na atrakcyjność usługi dla klientów. Co również istotne, klienci mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy strefami, dzięki czemu klient pobierający auto z Jaworzna, może bez przeszkód zwrócić pojazd w Gliwicach leżących po przeciwnej stronie regionu. Jeszcze jedną ciekawostką w nowo otwartym rejonie, jest możliwość pozostawienia samochodu usługi Traficar na specjalnie wyznaczonych miejscach na parkingu w porcie lotniczym Katowice-Pyrzowice. I to wszystko w ramach tej samej taryfy minutowo-kilometrowej.

Wejście Traficara na teren aglomeracji górnośląskiej, zbiega się w czasie z pracami podjętymi na rzecz rozwoju współdzielonej mobilności w tym regionie, prowadzonymi przez nowo powołany podmiot o nazwie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Przewiduje on wprowadzenie specjalnych ulg dla aut na minuty, jednakże ostateczna forma benefitów dla takich usług w tym regionie nie jest ostatecznie ustalona. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że na obecny moment Traficar nie korzysta z żadnych ulg, a parkowanie w płatnych strefach parkowania miast w których usługa została udostępniona, odbywa się wg standardowego modelu tego usługodawcy w innych miastach, czyli za pomocą elektronicznych opłat parkingowych realizowanych przez aplikację SkyCash. Wyjątkiem jest płatna strefa miasta Katowice, gdzie na obecną chwilę nie działa, żaden system płatności elektronicznych, dlatego w tym miejscu Clio największego polskiego usługodawcy parkować nie mogą, jednak na tą okoliczność Traficar przygotował 10 specjalnie dedykowanych dla swoich aut miejsc na parkingu w samym centrum Katowic.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

  1. GlucoBerry is one of the biggest all-natural dietary and biggest scientific breakthrough formulas ever in the health industry today. This is all because of its amazing high-quality cutting-edge formula that helps treat high blood sugar levels very naturally and effectively. https://glucoberrybuynow.us/

Dodaj komentarz