TEST: ZAZ Zaporożec 968A – Panek CarSharing

Minął już ponad kwartał, odkąd Panek CarSharing wypuścił na ulice swojego ostatniego klasyka. Zeszły rok operator zakończył udostępnieniem niefortunnego Porsche Caymana, natomiast, już nie taki nowy rok, zaczyna od wprowadzenia samochodu do grupy klasyków „Retro” a jest nim bardzo nietypowy efekt pracy radzieckich konstruktorów czyli ZAZ 968 znany w Polsce głównie pod nazwą Zaporożec. Egzemplarz od Panek CarSharing to model 968A, czyli popularny „uszasty” z charakterystycznymi wlotami powietrza po bokach.

A dlaczego akurat Zaporożec? Dotychczas w grupie klasyków „Retro” od największego polskiego carsharingu dominowały polskie samochody, na których wychowały się pokolenia rodzimych kierowców. Jak powszechnie wiadomo nasz kraj stał się nowym domem dla bardzo dużej ilości osób pochodzących z Ukrainy. Nie jest tajemnicą, że spośród wszystkich obcokrajowców korzystających w Polsce z carsharingu, zdecydowanie najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy, stąd też ukłon w właśnie w ich stronę ponieważ ZAZ produkowany był w Zaporożu, na terenie dzisiejszej Ukrainy, a popularny „zapek” ma tam podobny status do naszego Malucha i w założeniu władz, to właśnie ten stosunkowo prosty konstrukcyjnie samochód miał zmotoryzować naród.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego dzisiejszego testu w pięknej zimowej scenerii.

Udostępnij przez :

Ten post ma 7 komentarzy

  1. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  2. 20bet

    Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Dodaj komentarz