Tauron Carsharing już w grudniu.

Elektryzujące wieści przychodzą z Katowic, wokół których przez cały grudzień będzie kręcić się uwaga osób skupionych na elektromobilności. Już 3-ego grudnia właśnie w Katowicach rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny ONZ – COP24 i przy okazji tego wydarzenia znacząco zmieni się carsharingowa mapa Górnego Śląska. Jak dotąd jedynym usługodawcą carsharingu był, największy polski operator – Traficar, który jednak w ostatnim czasie wycofał część swojej floty opierającej się na spalinowym Renault Clio z aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej, jednocześnie znacznie zmniejszając zasięg strefy. To tyle jeśli chodzi o złe wiadomości, bo następne są już zdecydowanie lepsze.
Już na początku grudnia na ulice Katowic wyjadą aż dwie usługi carsharingu oparte wyłącznie na samochodach elektrycznych, dzięki czemu stolica województwa śląskiego będzie pierwszym polskim miastem posiadającym więcej niż jedną taką usługę. Przypomnijmy, że w tej chwili wyłącznie Wrocław może pochwalić się aktywnym elektrycznym carsharingiem (Vozilla). O obu usługach pisaliśmy w materiale dwa tygodnie temu, jednak o ile o GreenGoo wiadomo było znacznie więcej, to w przypadku usługi Tauronu występowało więcej niewiadomych. Dziś nadal pozostaje wiele znaków zapytania, bo operator – spółka zależna za organizację tej usługi – Magenta Grupa Tauron nie ujawniła wszystkich szczegółów, jednak konferencja prasowa która odbyła się w ostatni poniedziałek (26.11) rzuciła dużo światła na nową usługę.
Carsharing zarządzany przez energetycznego operatora, początkowo będzie opierał się na 20 samochodach 4 najpopularniejszych marek: BMW i3, Nissan Leaf, Renault Zoe oraz VW eGolf, a wraz z samochodami, udostępnione zostaną 23 ładowarki na terenie całego miasta, których docelowo w Katowicach ma stanąć aż 100. Usługa traktowana będzie na razie jako pilotaż i przywołuje wiele skojarzeń z podobnym testem który odbywał się na początku bieżącego roku w Warszawie, gdzie stołeczny operator energetyczny – Innogy, udostępnił na ulicach samochody elektryczne różnych marek, do których ładowania używane były ładowarki operatora rozsiane po Warszawie. Pomimo udostępnienia ładowarek, carsharingu Tauronu będzie systemem otwartym (free-floating), czyli klient będzie mógł pobrać i pozostawić samochód w dowolnym miejscu w strefie usługi. Na początku przyszłego tygodnia udostępniona zostanie aplikacja dla klientów, oraz system rejestracji, a także podany do wiadomości publicznej zostanie cennik, który na ten moment nie jest jeszcze znany.
Tradycyjnie już, gdy tylko samochody nowej usługi wyjadą na ulice, nasza redakcja uda się tym razem do Katowic, aby przetestować nową usługę i dostarczyć naszym czytelnikom materiał na temat szczegółów nowej usługi elektrycznej współdzielonej mobilności.
Udostępnij przez :

Ten post ma 6 komentarzy

Dodaj komentarz