SwopCar – Korporacyjny Carsharing zawitał do Warszawy.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Październik stoi pod znakiem zapytania startu pierwszego aktywnego projektu Carsharingowego w Polsce, za sprawą krakowskiego rozwiązania o nazwie Traficar, o którym wielokrotnie wspominaliśmy na naszych łamach. Traficar postawił na szum medialny i faktycznie o tej usłudze media rozpisują się szeroko. Równie dużo miejsca poświęca się niedawno rozpoczętemu przetargowi na miejski Carsharing w Warszawie, gdzie szczególnie zwraca się uwagę na fakt że duże globalne sieci jak np. Car2go czy ZipCar poważnie myślą nad zrealizowaniem takiej usługi w Polsce, co pokazuje że zagraniczne inwestycje w tej branży są jedynie kwestią czasu.

Okazuje się jednak, że o takich inwestycjach w Carsharing w Polsce nie należy mówić w czasie przyszłym, bowiem pierwszą tego typu usługę w Warszawie już mamy, za sprawą firmy Leaseplan – światowego lidera usług długoterminowego wynajmu samochodów i szeroko pojętej usługi Car Fleet Management (CFM). Polski oddział holenderskiej firmy, zaadaptował na potrzeby naszego rodzimego rynku, usługę SwopCar, która jest dedykowaną dla przedsiębiorstw usługą Carsharingu korporacyjnego, proponowaną początkowo klientom w Holandii i Luksemburgu. W Polsce SwopCar dostępny jest od września i działa na popularnej i sprawdzonej w Carsharingu stacjonarnym platformie Fleetster.

Korporacyjna odmiana Carsharingu, nie różni się znacząco od stacjonarnej jego odmiany, ponieważ tutaj podobnie, pojazdy mogą być pobierane wyłącznie ze specjalnie do tego wyznaczonej strefy, bądź nawet jednego, konkretnie dedykowanego dla tej usługi miejsca. Usługa ta jest udostępniana w zależności od wybranej formy współpracy, dla konkretnej firmy, bądź dla danej lokalizacji. W przypadku gdy usługa jest dedykowana dla jednego przedsiębiorcy, to pośród wybranych pracowników udostępniana jest aplikacja i konto firmowe, poprzez które osoby do tego upoważnione mogą uprzednio rezerwować, a później korzystać z takiego pojazdu do celów służbowych. Drugim często spotykanym modelem tego rodzaju usługi, jest ta, zamawiana przez zarządce budynku, którym praktycznie zawsze jest biurowiec w którym swoje interesy prowadzi pewna ilość przedsiębiorstw. Za granicą jest to bardzo popularna usługa, mająca dodatkowo uatrakcyjnić w oczach potencjalnych najemców, budynek w którym zdecydują się oni wynająć powierzchnie biurowe dla swojej firmy. Ktoś może zapytać, gdzie jest sens takiej usługi, skoro w korporacjach większość pracowników posiada samochody służbowe? Otóż większość to nie wszyscy, a i tak szacując ilość tych pojazdów jako większość, można dość solidnie „przestrzelić”. Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw utrzymuje floty samochodów pool’owych które nie mają jednego użytkownika, tylko wykorzystywane są jako samochód służbowy do wspólnego wykorzystywania do celów służbowych, dla osób które auta służbowego nie posiadają. SwopCar jest właśnie niczym innym tylko doskonalszą wersją samochodu pool’owego, który dzięki takim właśnie usługą jak nowy produkt Leaseplan’u właśnie powoli odchodzi do lamusa. W czym zatem takie usługi jak SwopCar są lepsze od aut pool’owych? „Cena czyni cuda”. A właśnie pokusa płacenia wyłącznie za faktyczny czas użytkowania pojazdu, jest dla przedsiębiorców bardzo istotna, a własne auto pool’owe w porównaniu do usług typu SwopCar, ma same wady. Od finansowania takiego samochodu w pełni przez właściciela firmy, po wszelkiego rodzaju kwestie związane z zarządzaniem takim pojazdem, a często nawet całą flotą takich samochodów.

O słuszności powyższej tezy, niech świadczy fakt że w Polsce usługa SwopCar rozpoczęła już działalność, a pierwszym jej klientem zostało dobrze znane w głównie branży budowlanej i deweloperskiej, przedsiębiorstwo Skanska, które zamówiło do swojego najnowszego, warszawskiego biurowca Atrium 2, dwa egzemplarze elektrycznego BMW i3, które zostaną oddane do dyspozycji najemcom lokali w tym budynku. Skanska jest pierwszym w talii polskiego oddziału firmy Leaseplan odbiorcą usługi SwopCar, ale z pewnością nie ostatnim. Podobne rozwiazanie, jednak nie świadczona przez Leaseplan została udostępniona najemcom lokali w warszawskim centrum biznesowym Europacentrum, co jest kolejnym dowodem na twierdzenie, że usługi tego typu będą szturmem zdobywać popularność na polskim rynku, tym bardziej, ze wiele firm z branżdy CFM, wzorem Leaseplan’u pracuje nad wprowadzeniem podobnej usługi w naszym kraju.

Udostępnij przez :

Ten post ma 2 komentarzy

  1. I quite like reading a post that will make men and women think.
    Also, thanks for permitting me to comment!

Dodaj komentarz