Stolica wita kolejne „elektryki”.

Pomimo epidemii, która znacznie ograniczyła ruch uliczny, w polskiej branży współdzielonej mobilności samochodowej nadal dzieją się rzeczy godne odnotowania.

Jak informowaliśmy na początku kończącego się już tygodnia, operatorzy carsharingu na tą chwilę skupieni są w pierwszej kolejności na działaniach pomocowych w tych trudnych dla całego społeczeństwa chwilach. Nie brakuje jednak działań związanych z rozszerzaniem oferty czego przykładem jest choćby niedawna premiera m.in subskrypcji w Innogy GO! czy udostępnienie kilkunastu nowych lokalizacji miejskich w ostatnich dniach, przez Panek CarSharing.

Nowe miasta, to jak się okazuje nie ostatnia nowość od tego operatora, bowiem właśnie dzisiaj na ulice Warszawy wyjechały dwa egzemplarze modelu, którego próżno dotąd było szukać w ofercie tego usługodawcy. Mowa tutaj o dwóch, w pełni elektrycznych samochodach marki – Nissan.

Leaf, bo nim mowa, jest drugim w palecie największego polskiego carsharingu samochodem elektrycznym, po dwuosobowym Smarcie EQ, natomiast warto wspomnieć, że drugą odsłonę elektrycznego Nissana od usług współdzielonej mobilności wprowadził jako pierwszy, katowicki – eCar od Taurona, oraz całkiem niedawno  do Rzeszowa wjechały również Leaf’y od 4Mobility, które udostępnia ten sam model również w swojej usłudze w Warszawie.

„Pankowy” Nissan wyposażony jest w baterię o pojemności 40 kWh, co wg deklaracji producenta wystarczy na przejechanie około 270 km na pełnej baterii. Niestety jednak w temacie zasięgów samochodów elektrycznych, deklaracje producentów – swoje, a praktyka – swoje, natomiast w przypadku najnowszego Leafa, ta różnica jest do wybaczenia, ponieważ wg wielu raportów użytkowników, znających ten samochód z codziennej jazdy, jego realny zasięg waha się pomiędzy 170 km (przy szybkim poruszaniu się autostradą) a 250 km w przypadku nie przekraczania prędkości 100 km/h.

Nissan Leaf w usłudze Panek CarSharing pozycjonowany jest w grupie „L” z takimi modelami jak: hybrydowa Toyota C-HR, oraz wspomniany już elektryczny Smart EQ. Ceny dla grupy „L” (w tym dla Leafa) wynoszą:

0,80 PLN za minutę jazdy
0,20 PLN za minutę postoju
0,80 PLN za kilometr

Na koniec warto przypomnieć, że Nissanami z usługi Panek, podobnie jak innymi samochodami elektrycznymi, ze względu na treść obowiązującej w Polsce ustawy o elektromobilności, można legalnie poruszać się bus-pasami niezależnie od lokalizacji. Dodatkowo, mimo, że oba egzemplarze Leaf’a udostępnione zostały w Warszawie, to jednak ze względu na „free-floating” floty Panek CarSharing również auta elektryczne mogą migrować pomiędzy miastami usługi (których pula od kilku dni, liczy aż 21 aglomeracji), natomiast o ile w przypadku Smarta, z dość skromnym zasięgiem (ok 100 km) nikt nie zaryzykował przejazdu nim do innej lokalizacji, tak w przypadku elektrycznego Nissana, taki transfer jest już zdecydowanie bardziej prawdopodobny.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

  1. binance register

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Dodaj komentarz