Rosja chce testować blokady anty-alkoholowe w carsharingu.

Pijani kierowcy współdzielonych samochodów, to problem, który spędza sen z powiek wielu operatorów carsharingu na całym świecie. Polska nie jest w tej kwestii odosobniona. Niestety każdy z liczących się polskich usługodawców ma w swojej historii przypadki rozbicia swoich samochodów przez nieodpowiedzialnych klientów pod wpływem alkoholu. Doniesienia medialne o tych przypadkach pełne są sugestii odnośnie blokad alkoholowych, zwanych „alco-lockami”, które powinny znaleźć się na wyposażeniu samochodów współdzielonych.

Przemyślenia odnośnie wspomnianych alco-locków ma za sobą z pewnością każdy z operatorów, natomiast ciekawe wieści dotarły z Rosji, która od kilku lat jest autentycznym liderem carsharingu. 29 lipca podczas posiedzenia Komisji Transportu i Budownictwa rosyjskiego parlamentu poświęconego problemom pijanych kierowców, członek komisji – Aleskander Wasiliew zasugerował testy technologii blokad alkoholowych w rosyjskich samochodach współdzielonych.

„Teraz nie możemy ocenić, jak skuteczne lub nieskuteczne są blokady alkoholowe oraz jak będą działać i czy będą odporne na oszustwa. Dlatego logicznym jest, aby nie wdrażać tej technologii już teraz we wszystkich samochodach, także nowych. W Rosji niestety dochodzi do niekontrolowanego przemieszczania się ludzi korzystających z carsharingu. Dlatego uważam, że właśnie w carsharingu należy zastosować i przetestować tę technologię przed wprowadzeniem jej na szerszą skalę.

Moskwa jest najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków aut współdzielonych, a obecna ilość samochodów „na minuty” w rosyjskiej stolicy przekracza 10 tysięcy samochodów. Wraz z popularnością carsharingu, wzrasta również niestety ilość kierowców, prowadzących te samochody pod wpływem alkoholu. Aleksander Wasiliew nie jest w swojej opinii odosobniony, bowiem moskiewscy samorządowcy już w 2019 roku wskazywali potrzebę instalacji alco-locków w carsharingu.

Poza powyższymi opiniami, według wielu rosyjskich ekspertów branży transportowej, carsharing i wykorzystywane w nim testy trzeźwości kierowców, powinien odgrywać główną rolę w ambitnej strategii rosyjskiego rządu, wg której do 2030 roku, liczba ofiar śmiertelnych wypadków na rosyjskich drogach ma wynieść 0.

Udostępnij przez :

Ten post ma 12 komentarzy

Dodaj komentarz