Pomorze idzie z prądem. Elektryczny Carsharing w Gdańsku.

Z Pomorza nadeszły elektryzujące wieści. Elektryzujące zarówno dosłownie jak i w przenośni. Otóż jedna z wiodących na polskim rynku spółek energetycznych – firma Enea, otworzyła w gdańskim biurowcu Olivia, hub do elektrycznego Carsharingu. Jest to pierwsze takie miejsce w naszym kraju, gdzie zarejestrowane w usłudze osoby, mogą wynająć samochód elektryczny. Na obecną chwilę Enea otworzyła tylko jeden hub, natomiast do końca roku w planach mają otwarcie dodatkowych dwóch tego typu punktów, a do końca 2018 jeszcze dwóch następnych. Jak deklarują przedstawiciele firmy Enea,  będzie możliwe migrowanie samochodów pomiędzy hubami dostępnymi w sieci, jednakże o tym użytkownicy usługi będą mogli się przekonać dopiero po otwarciu kolejnych stacji.

W początkowej fazie, usługa udostępniona będzie wyłącznie dla firm będących rezydentami Olivia Business Center,  jednak operator systemu nie wyklucza dopuszczenia do usługi również klientów indywidualnych, jednak o możliwym terminie rozszerzenia zasięgu usługi poza podmioty biznesowe nie wiadomo.

Znana natomiast jest cena korzystania za godzinę usługi. Wysokość ceny jest uzależniona od modelu samochodu który jest wykorzystywany i kształtuje się ona następująco:

VW e-Up – 27 PLN

Renault Zoe – 30 PLN

VW e-Golf / Nissan Leaf – 35 PLN

Podane powyżej kwoty to ceny za użytkowanie samochodów przez 1 godzinę w dzień powszedni pomiędzy godzinami 8:00 – 16:00

Wynajem pojazdu na resztę doby, bez podziału na godziny, wynosi odpowiednio: 96 PLN / 108 PLN / 128 PLN, w zależności od klasy wynajmowanego pojazdu.

Samochody będzie można również wynajmować na weekend, gdzie cena wyniesie odpowiednio: 192 PLN / 208 PLN / 256 PLN

Jak deklaruje Enea, powyższe kwoty to jedyny koszt jaki ponosić będzie najemca.  Nie będzie zatem naliczana opłata za wykorzystane kilometry, a ładowanie wynajętych aut w punktach udostępnionych przez gdańskiego operatora, będzie również bezpłatne.

Biorąc pod uwagę fakt, że usługa ta jest pierwszą tego typu usługą opartą na samochodach elektrycznych w Polsce, firmie Enea, jako pionierowi należą się słowa uznania, a nam pozostaje czekać na udostępnienie usługi w większej ilości punktów, nie tylko na Pomorzu, a także dopuszczenie do korzystania z niej również mieszkańców aglomeracji w których usługa zostanie udostępniona.

źródło:  Grupa Energa 

Udostępnij przez :

Ten post ma 38 komentarzy

Dodaj komentarz