Polski „sharing” się zrzesza.

  • Post author:
  • Post category:Technologia

Niezaprzeczalnym faktem jest, że współdzielenie mobilności rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Mamy już nad Wisłą, kilku solidnych graczy zarówno w dziedzinie „sharingu” samochodów oraz skuterów. Również w usługach rowerów miejskich, dotychczasowy lider Veturilo, musi stawiać czoła coraz to nowym projektom zapowiadającym wejście ze swoimi usługami na polskie ulice. Rozwój nowej gałęzi branży prędzej czy później musi skłonić najważniejszych graczy do wspólpracy, zwłaszcza w tak rozwojowej sferze jaką jest smart-city. Wspólne działania, mają zdecydowanie większą szansę powodzenia niż indywidualne. Można było zatem spodziewać się, że wkrótce usłyszymy o pierwszych projektach partnerstwa, czy zrzeszenia usługodawców na wzór tego, jak wygląda to choćby w Niemczech, gdzie od dawna działa Bundesverband Carsharing.

Zgodnie z przewidywaniami, wraz z rozwojem branży, właśnie obserwujemy pierwsze stowarzyszenie operatorów współdzielonej mobilności. Mobilne Miasto, bo tak nazywa się inicjatywa, w głównej mierze za swój cel postawiło sobie reprezentowanie interesów branży przed samorządem krajowym jak i lokalnym, szerzenie idei współdzielenia i edukację społeczeństwa w zakresie tej idei. Patronat nad stowarzyszeniem przejęła międzynarodowa kancelaria prawna DLA Piper, a wśród członków inicjujących przedsięwzięcie znaleźć można silną reprezentację scootersharingu, w składzie: Blinkee, JedenSlad i Scroot. Z kolei ze strony carsharingu za poczęciem stowarzyszenia stoi: EasyShare, Panek Carsharing oraz Vozilla. Jak zapewnia Prezes Stowarzyszenia, Adam Jędrzejewski, skład zrzeszenia będzie się stale powiększał i nie tylko o usługodawców współdzielonej mobilności, bowiem swój angaż potwierdzili już producenci telematyki wykorzystywanej w „sharingowych” usługach, oraz producenci infrastruktury dla samochodów elektrycznych, które będą z pewnością odgrywać ważną rolę w rozwoju carsharingu.

Miło nam również poinformować, że portal autonaminuty.org nawiązał współpracę ze stowarzyszeniem Mobilne Miasto, w efekcie czego, na naszych łamach będziemy publikować najświeższe informacje związane z działalnością inicjatywy.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz