Amerykańscy naukowcy badają Carsharing? Na pewno, ale nasi nie są gorsi.

To, że nad każdym, nawet najbardziej absurdalnym zjawiskiem skłonili się kiedyś amerykańscy naukowcy i wykonali stosowne badania, to wiadomo nie od dziś i nawet odrzucając komizm tego stwierdzenia, można być pewnym, że współdzielona mobilność była i jest przedmiotem badań profesorów nie tylko za oceanem. Wszak jest to niewątpliwy element popularnej od pewnego czasu ekonomii współdzielenia. Można było zatem spodziewać się, że prędzej niż później zagadnienia związane ze współdzieloną mobilnością zainteresują również i nasze rodzime środowiska naukowe.

Grupa naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, oraz krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a także Uniwersytetu Jagiellońskiego, wspólnymi siłami stworzyła artykuł o nazwie: „Carsharing pojazdów elektrycznych jako interdyscyplinarne pole doświadczalne różnych dziedzin nauki”. Materiał idealnie wpasowuje się w świeżo podpisaną przez Prezydenta RP, Ustawę o Elektromobilności i jak można się spodziewać, jest pierwszym z serii wielu prac, których natchnieniem będzie rozwijający się w Polsce Carsharing, szczególnie ten zero-emisyjny.

Czym jest omawiana praca? Jak wynika z wstępu do artykułu, „Jego celem jest przedstawienie zagadnienia sharing economy w perspektywie współdzielenia pojazdów w mobilności miejskiej oraz ukazanie jego interdyscyplinarności w kontekście różnych podejść naukowych. Diagnoza czynników mogących wpływać na upowszechnienie carsharingu, który traktujemy jako element odpowiedzi miast na problemy kongestii i smogu, wymaga odwołania do wiedzy związanej m.in. z ekonomią , zarządzaniem, urbanistyką, elektrotechniką, systemem energetycznym, itp.”

Zainteresowanie środowisk naukowych nad Wisłą tą tematyką, pokazuje, że w ciągu niespełna jednego roku, przeszliśmy bardzo długą drogę, od społeczeństwa dla którego samochód był wyznacznikiem statusu, do tego gdzie, statystyczny Polak coraz chętniej myśli o mobilności współdzielonej i to również tej elektrycznej. Dodatkowo fakt, że idea współdzielenia mobilności nie będzie zwalniać tempa, akcentowany jest przez plany wspomnianego już Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie lada dzień, na Wydziale Zarządzania, ma uformować się koło studenckie zajmujące się dogłębnie zagadnieniami: Carsharingu, elektromobilności, a także ideą współdzielonej mobilności jako całości. Wszystkie te inicjatywy i badania pokazują, że „machina ruszyła” i mimo, że jeszcze wspomniany wcześniej samochód jako wyznacznik statusu społeczenego jest gdzieniegdzie aktualny, jednak z każdym dniem będzie on tracił na znaczeniu.

Udostępnij przez :

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz