Piąte urodziny 4Mobility.
Nowy właściciel na horyzoncie?

Nie dalej jak dwa tygodnie temu informowaliśmy o okrągłej rocznicy europejskiego carsharingu. W sierpniu minęło 50 lat, odkąd we francuskim Montpellier w sierpniu 1971 roku uruchomiona została pierwsza bezobsługowa i komercyjna wypożyczalnia samochodów. Na otwarcie polskiego rozdziału carsharingu trzeba było czekać aż 45 lat od francuskiej premiery, natomiast u nas również start tego typu usług również nastąpił w sierpniu a konkretnie 29 sierpnia 2016 roku, gdy w Warszawie uruchomione zostało 4Mobility, jako pierwszy carsharing w naszym kraju.

Przed uruchomieniem 4Mobility, działały inne, bardzo niewielkie usługi, jak np. wrocławski GoGet, który był absolutnym pionierem idei carsharingu w Polsce, jednak dysponował flotą tylko kilku samochodów a wynajem organizowany był za pomocą strony internetowej i karty RFID, a nie za pomocą aplikacji mobilnej, której w GoGet nie było. 4Mobility natomiast było pierwszą w pełni automatyczną usługą z aplikacją mobilną i flotą liczącą kilkadziesiąt samochodów, dlatego w pełni zasłużenie to 4Mobility zasługuje na ten tytuł.

Przez całe pół dekady działalności 4Mobility, działo się u tego operatora bardzo dużo. Wspomnień nie sposób nie rozpocząć od ciekawej drogi do obecnej floty samochodów, która w przeważającej większości składa się z aut marki Audi, gdy usługa rozpoczynała działalność na samochodach marek BMW i MINI. Początkowo usługa była stacjonarna, dostępna wyłącznie w Warszawie, a obecnie jest to już w pełni funkcjonalny „free-floating” oferujący samochody poza stolicą, również w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście oraz we Wrocławiu. Obecnie u tego operatora znajdziemy wyłącznie samochody osobowe, natomiast wcześniej do dyspozycji klientów były również auta dostawcze. W międzyczasie 4Mobility oferowało jeszcze wynajem swoich aut również w Rzeszowie oraz w Siedlacach. Strefę w tym ostatnim mieście, 4Mobility „odziedziczyło” po usłudze PGE Mobility, która była zarządzana, przez największy polski koncern energetyczny o tej samej nazwie – PGE, które postanowiło zakupić część udziałów pierwszego polskiego operatora współdzielonej mobilności samochodowej. Najbardziej dynamiczny rozwój usługi zbiega się ze zmianą większościowego udziałowca, w tym określenie usługi jako „Carsharing Premium” na podstawie floty składającej się z różnych modeli prestiżowej marki Audi.

Piąte urodziny 4Mobility zbiegają się z zaskakującą informacją o propozycji zakupu większościowego pakietu akcji usługi, złożonej Grupie PGE, którą złożył polski fundusz kapitałowy Movens Capital.  Na ten moment nie są znane szczegóły oferty złożonej polskiemu gigantowi energetycznemu, natomiast w kuluarach o chęci sprzedaży carsharingu przez PGE mówiło się już od pewnego czasu, tym bardziej, że informacja o potencjalnej sprzedaży 4Mobility wpłynęło na wzrost notowań PGE na giełdzie. Movens Capital zadeklarowało, że po potencjalnym przejęciu pakietu większościowego akcji „czwórek”, nadal będzie finansować działalność najstarszego polskiego carsharingu.

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Chu

    Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

    Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
    I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
    Do you have any points or suggestions? Thank you

Dodaj komentarz