PGE Mobility zamyka pilotaż.
Ale carsharing w Siedlcach zostaje.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Krótko po zakończeniu lata koncern energetyczny PGE zdecydował o zamknięciu swojego pilotażowego projektu carsharingu w Siedlcach. Usługa nazywa się PGE Mobility i działała w tym mieście od przełomu lutego i marca br. w oparciu o 5 egzemplarzy w pełni elektrycznych Renault Zoe, które znikną z ulic największego miasta wschodniego Mazowsza z dniem 15 października. Nasz test tego projektu można obejrzeć w odnośniku. 

Zamknięcie projektu PGE Mobility nie znaczy jednak, że carsharing zniknie z Siedlec zabierając im jednocześnie status najmniejszego polskiego miasta które posiadało własny* carsharing i do tego w pełni elektryczny. Nie jest tajemnicą, że właściciel siedleckiego pilotażowego carsharingu – PGE kilka miesięcy temu zakupił pionierski polski carsharing – 4Mobility który dotychczas oferował swoją usługę w Warszawie i w Poznaniu. W konsekwencji tego przejęcia można było spodziewać się, że PGE Mobility z czasem zostanie zastąpione przez usługę z czwórką w nazwie i tak właśnie się stało.

Od kilku dni w Siedlcach działa strefa usługi 4Mobility w której udostępniono 5 elektrycznych Nissanów Leaf najnowszej generacji z baterią o pojemności 40 kW zapewniającą zasięg do 300 km. Dostęp do samochodów uzyskamy za pomocą zarejestrowanego konta i aplikacji usługi 4Mobility (jest to ta sama aplikacja której użyjemy do wynajmu samochodów tej usługi zarówno w Poznaniu i Warszawie). 5 elektrycznych Renaultów które jeszcze do połowy miesiąca będą dostępne w aplikacji PGE Mobility, poddanych zostanie re-brandingowi i z logotypami 4Mobility udostępnione zostaną również w nowej siedleckiej usłudze w efekcie zasoby siedleckiego carsharingu podwoją się.

4Mobility w udostępnianych Nissanach zastosowało cennik mieszany, określając cenę wynajmu w następujących stawkach:
– 0,67 PLN za minutę jazdy
– 0,80 PLN za każdy przejechany kilometr
– 0,16 PLN za minutę postoju (stop-over)

Cennik w trybie mieszanym jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż oparcie go wyłącznie na opłaci minutowej co jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w usługach opartych na pojazdach elektrycznych na świecie, natomiast martwić może fakt, że samochody udostępnione w Siedlacach są na stałe przypisane do swojej lokalizacji i nie jest możliwy nim „transfer” pomiędzy lokalizacjami usługodawcy. Samochodem z Siedlec można przejechać do Warszawy natomiast zakończenie tam wynajmu nie jest możliwe. Podobne ograniczenie dotyczy również pozostałych stref usługodawcy (Poznań i Warszawa), gdzie samochody również są na stałe przypisane do swoich lokalizacji i pojazdy nie mogą pomiędzy nimi migrować.

* Siedlce są najmniejszym miastem które było docelowym kierunkiem dla otwarcia usługi, a nie jak w przypadku m.in. Pruszkowa, Rumii czy Wieliczki w których carsharing się pojawił ze względu na udział wymienionych miast w aglomeracji której centrum jest duża metropolia.

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Konto na Binance

    I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  2. Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.

Dodaj komentarz