Nie używasz własnego auta?
W Estonii wynajmij je Boltowi.

Usługi carsharingu w najbardziej ogólnym spojrzeniu dzielą się na dwa modele. Pierwszy to wynajem komercyjny własnej floty tzw. B2C, który szczególnie dobrze zadomowił się w Polsce. W tym modelu firma udostępnia klientom zorganizowaną we własnym zakresie flotę samochodów. Drugi model to platforma, za pośrednictwem której prywatni właściciele samochodów, mogą udostępnić swoje nieużywane auta, do odpłatnego wynajmu, aby w ten sposób zmniejszyć koszty posiadania pojazdu, którego w danym momencie nie użytkują. Model ten nazywa się P2P.

Rozwiązania P2P w Polsce są o wiele mniej popularne niż rozpowszechnione B2C, choć nie można powiedzieć, że nie ma ich wcale, bowiem od kilku lat działa w naszym kraju czeska platforma HoppyGo, dzięki której możemy udostępnić pod pewnymi warunkami nasz samochód. Sieć P2P rozwija się w Polsce jednak o wiele wolniej, niż konkurencyjne B2C, ponieważ niewielu Polaków jest skłonnych udostępniać obcym swoje samochody. Występuje tutaj zdecydowanie bariera mentalna, czego dowodem jest fakt, że HoppyGo nie jest pierwszą platformą P2P w naszym kraju, a poprzednie, które próbowały tego modelu, niestety nie odniosły sukcesu i zakończyły działalność.

W poprzednim akapicie znalazło się zdanie, wg którego platformy P2P są konkurencyjne wobec powszechniejszych w Europie sieci B2C, z czym próbuje polemizować Bolt, który właśnie uruchomił pilotażowo w swojej macierzystej Estonii program wynajmu między użytkownikami (P2P). Jest to o tyle ciekawy ruch, bowiem Bolt nie dalej jak w maju zeszłego roku uruchomił również w Estonii komercyjny wynajem swojej floty pod nazwą Bolt Drive. Model komercyjny odniósł sukces, ponieważ Bolt poszedł za ciosem i niedawno uruchomił swój carsharing również w Łotwie i działa obecnie w celu uruchomienia kolejnych lokalizacji w następnych krajach Europy w tym w Polsce.

Bolt wymaga, aby samochody prywatne dołączone do platformy P2P były sprawne techniczne i wyprodukowane nie wcześniej niż w 2016 roku oraz posiadały przebieg nie większy niż 100 000 km. W przypadku spełnienia powyższych wymagań, Bolt zainstaluje w takim samochodzie urządzenie telematyczne, na podstawie którego zostanie będzie możliwe udostępnienie go w usłudze.

Model P2P, który Bolt testuje w Estonii, ma być sposobem na przyspieszenie wzrostu zagęszczenia floty, poprzez dodanie do własnych samochodów, pojazdów będących własnością innych osób, szczególnie w przypadku gdy obecnie pozyskanie dużej floty nowych samochodów, jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne niż kilka lat temu, gdy carsharing zawitał do Europy Środkowej. Proces rozwijania usługi carsharingu w przypadku Bolta może wskazywać na podobieństwa dla rozwoju bazowej usługi taksówkowej, gdzie początkowo praktycznie każdy z własnym samochodem mógł organizować przewozy, co finalnie zostało zastąpione przez partnerów flotowych posiadających dziesiątki czy setki samochodów, które są podpinane do aplikacji Bolta. Ale na potwierdzenie czy tak faktycznie się stanie, trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

  1. ThePumpkinQueen

    Wow this manhwa is all over the place. Too fast.

Dodaj komentarz