Izera, czyli projektowany samochód elektryczny, który w zamyśle ma być pierwszym zero-emisyjnym autem osobowym produkowanym seryjnie w Polsce. Pomimo oficjalnego zapoczątkowania inicjatywy w 2016 roku i upływu już 7 lat, nadal samochód nie wyszedł poza poziom prototypu, jak również nadal nie doczekano się powstania fabryki, w której pojazd będzie produkowany. Ostatnie dni przyniosły jednak wydarzenia, które stawiają losy Izery w znacznie lepszym świetle.
Podczas zakończonego w zeszłym tygodniu Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi wyjaśniła się kwestia terenu pod budowę fabryki Izery. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez KSSE i Jaworzno została spółka ElectroMobility Poland, planująca uruchomić tam produkcję polskiego samochodu elektrycznego – Izera.
Z kolei 3 października 2023 r. w Warszawie, w siedzibie PANEK S.A. właściciel jednego z liderów polskiego carsharingu, podpisał list intencyjny z ElectroMobility Poland S.A. czyli spółką odpowiedzialną za projekt samochodu elektrycznego Izera. Firmy będą współpracować w zakresie prowadzenia działań badawczo-rozwojowych oraz rozwoju usług współdzielonych. Celem współpracy jest także promocja transportu elektrycznego i edukacja w zakresie nowej mobilności.
– PANEK od lat działa w obszarze innowacyjnych usług mobilności, m.in. oferując usługę PANEK CarSharingu. Dziś, mając na uwadze rozwój polskiego przemysłu w obszarze elektromobilności, podpisujemy list intencyjny z ElectroMobility Poland S.A. Chcemy współpracować w obszarach edukacyjnych, naukowych i badawczo-rozwojowych, dzieląc się doświadczeniem i perspektywą użytkowników rent-a-car i carsharingu. Jesteśmy również otwarci na możliwość zakupu aut elektrycznych Izera, co będzie przedmiotem naszych dalszych rozmów, wraz z rozwojem oferty EMP – powiedział Maciej Panek, Prezes PANEK S.A.
– Współpraca z PANKIEM to dla nas krok w procesie budowy rozległej sieci partnerstw z liczącymi się aktorami rynku nowej mobilności w Polsce i za granicą. Izera powstaje przede wszystkim z myślą o sprzedaży detalicznej, a rozwój szeroko rozumianych usług współdzielenia stanowi ważną część ekosystemu elektromobilności. Doświadczenia rynkowe PANKA mogą stanowić wartość dodaną w procesie budowy naszej marki i rozwoju oferty. My z kolei cieszymy się, że swoją wiedzą i doświadczeniem możemy wesprzeć rozwój jednego z liderów polskiego rynku carsharingu. Liczę, że dziś podpisane porozumienie to pierwszy krok na drodze do bliższej współpracy naszych firm – podkreślił Wojciech Mieczkowski, dyrektor sprzedaży, marketingu i ścieżki klienta w ElectroMobility Poland.
Porozumienie stawia usługę PANEK CarSharing w pozycji pioniera, który jako pierwsza usługa współdzielonej mobilności wprowadzi Izerę do swojej aplikacji, jednak stanie się to najwcześniej w roku 2026, bo wtedy planowo z fabryki, która stanie w Jaworznie , wyjadą pierwsze egzemplarze tego samochodu. W ramach wspólnych działań, PANEK wesprze EMP wiedzą w obszarze wyposażenia czy aspektów technicznych aut wynajmowanych w usługach współdzielenia pojazdów. Wiąże się to z planami powstaniem jednej z wersji Izery, zaprojektowanej z myślą o usługach nowoczesnej mobilności. Strony będą również współpracować w zakresie promocji elektromobilności w mediach. Celem współpracy jest uświadamianie odbiorców, zwiększanie zainteresowania samochodami elektrycznymi, ich budową i możliwościami, a także ich zastosowaniem w usługach wypożyczania, np. carsharing.
love nice article bro,, bro I really like your writing thanks gilaspin88
thx,bro I really like your writing thanks https://life-pay.ru/