Czy Izera będzie współdzielona?

Izera, czyli  projektowany samochód elektryczny, który w zamyśle ma być pierwszym zero-emisyjnym autem osobowym produkowanym seryjnie w Polsce. Pomimo oficjalnego zapoczątkowania inicjatywy w 2016 roku i upływu już 7 lat, nadal samochód nie wyszedł poza poziom prototypu, jak również nadal nie doczekano się powstania fabryki, w której pojazd będzie produkowany. Ostatnie dni przyniosły jednak wydarzenia, które stawiają losy Izery w znacznie lepszym świetle.

Podczas zakończonego w zeszłym tygodniu Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi wyjaśniła się kwestia terenu pod budowę fabryki Izery. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez KSSE i Jaworzno została spółka ElectroMobility Poland, planująca uruchomić tam produkcję polskiego samochodu elektrycznego – Izera.

Z kolei 3 października 2023 r. w Warszawie, w siedzibie PANEK S.A. właściciel jednego z liderów polskiego carsharingu, podpisał list intencyjny z ElectroMobility Poland S.A. czyli spółką odpowiedzialną za projekt samochodu elektrycznego Izera. Firmy będą współpracować w zakresie prowadzenia działań badawczo-rozwojowych oraz rozwoju usług współdzielonych. Celem współpracy jest także promocja transportu elektrycznego i edukacja w zakresie nowej mobilności.

– PANEK od lat działa w obszarze innowacyjnych usług mobilności, m.in. oferując usługę PANEK CarSharingu. Dziś, mając na uwadze rozwój polskiego przemysłu w obszarze elektromobilności, podpisujemy list intencyjny z ElectroMobility Poland S.A. Chcemy współpracować w obszarach edukacyjnych, naukowych i badawczo-rozwojowych, dzieląc się doświadczeniem i perspektywą użytkowników rent-a-car i carsharingu. Jesteśmy również otwarci na możliwość zakupu aut elektrycznych Izera, co będzie przedmiotem naszych dalszych rozmów, wraz z rozwojem oferty EMP – powiedział Maciej Panek, Prezes PANEK S.A.

– Współpraca z PANKIEM to dla nas krok w procesie budowy rozległej sieci partnerstw z liczącymi się aktorami rynku nowej mobilności w Polsce i za granicą. Izera powstaje przede wszystkim z myślą o sprzedaży detalicznej, a rozwój szeroko rozumianych usług współdzielenia stanowi ważną część ekosystemu elektromobilności. Doświadczenia rynkowe PANKA mogą stanowić wartość dodaną w procesie budowy naszej marki i rozwoju oferty. My z kolei cieszymy się, że swoją wiedzą i doświadczeniem możemy wesprzeć rozwój jednego z liderów polskiego rynku carsharingu. Liczę, że dziś podpisane porozumienie to pierwszy krok na drodze do bliższej współpracy naszych firm – podkreślił Wojciech Mieczkowski, dyrektor sprzedaży, marketingu i ścieżki klienta w ElectroMobility Poland.

Porozumienie stawia usługę PANEK CarSharing w pozycji pioniera, który jako pierwsza usługa współdzielonej mobilności wprowadzi Izerę  do swojej aplikacji, jednak stanie się to najwcześniej w roku 2026, bo wtedy planowo z fabryki, która stanie w Jaworznie , wyjadą pierwsze egzemplarze tego samochodu. W ramach wspólnych działań, PANEK wesprze EMP wiedzą w obszarze wyposażenia czy aspektów technicznych aut wynajmowanych w usługach współdzielenia pojazdów. Wiąże się to z planami powstaniem jednej z wersji Izery, zaprojektowanej z myślą o usługach nowoczesnej mobilności. Strony będą również współpracować w zakresie promocji elektromobilności w mediach. Celem współpracy jest uświadamianie odbiorców, zwiększanie zainteresowania samochodami elektrycznymi, ich budową i możliwościami, a także ich zastosowaniem w usługach wypożyczania, np. carsharing.

Udostępnij przez :

Ten post ma 41 komentarzy

  1. Puravive Weight Loss

    I loved you better than you would ever be able to express here. The picture is beautiful, and your wording is elegant; nonetheless, you read it in a short amount of time. I believe that you ought to give it another shot in the near future. If you make sure that this trek is safe, I will most likely try to do that again and again.

  2. Fantastic site Lots of helpful information here I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious And of course thanks for your effort

  3. KetoXplode capsules

    I loved as much as you will receive carried out right here The sketch is attractive your authored material stylish nonetheless you command get got an impatience over that you wish be delivering the following unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike

  4. Nice blog here Also your site loads up very fast What host are you using Can I get your affiliate link to your host I wish my site loaded up as quickly as yours lol

Dodaj komentarz