LeasysGO! – włoski pomysł na elektryczny carsharing.

Pomimo niewielu optymistycznych wiadomości na temat rozwoju w pełni elektrycznego carsharingu, nie wszędzie apetyt na takie usługi zanika. Jak donoszą włoskie media, tamtejszy gigant motoryzacyjny FCA (Fiat Chrysler Automobiles) zapowiada uruchomienie w pełni własnej usługi carsharingu. Dotychczas FCA współpracowała z włoskim koncernem energetycznym ENI przy usłudze Enjoy, która na ten moment jest największym carsharingiem we Włoszech.

Podmiotami odpowiedzialnymi za stworzenie nowej usługi, która nazywa się LeasysGO!, jest FCA Bank i inna spółka córka włoskiego giganta – Leasys. Oficjalne komunikaty mówią o docelowo 2 000 elektrycznych wersjach doskonale znanego z usług współdzielenia samochodów w całej Europie (ale nie tylko) Fiata 500, które mają zostać udostępnione w 2021 roku w Mediolanie, Turynie, Rzymie, Barcelonie i Lyonie.

Miastem, gdzie usługa zadebiutuje najwcześniej, będzie matecznik Fiata, czyli Turyn. Już w grudniu br pierwsze elektryczne „pięćsetki” udostępnione zostaną w ramach pilotażowego programu pracownikom FCA Bank.

Tak duża inwestycja w usługę elektrycznego carsharingu może dziwić, szczególnie, że każdy z operatorów w Europie ma problemy z osiągnięciem zadowalających prognoz fiansnowych dla takich usług, o obecnym zysku nawet nie mówiąc, natomiast jeśli na którąś z usług mielibyśmy postawić jakiekolwiek pieniądze, to byłaby to usługa pod opieką FCA, szczególnie z tego powodu, że elektryczna odmiana Fiata 500, pomimo braku amerykańskiego sukcesu (elektryczny model Fiata 500, sprzedawany był wyłącznie na terenie Ameryki Północnej), w Europie może poradzić sobie znacznie lepiej. We Włoszech cena zero-emisyjnego „malucha” to 19 000 EUR, natomiast wspierana jest przez rządowy program wspierania elektromobilności, gdzie kupujący otrzymuje ulgę w postaci 6 000 EUR. Ostatecznie Fiat 500 EV kosztuje Włocha w przeliczeniu na złotówki około 60 000 PLN, co za miejskiego „elektryka” jest sumą więcej niż interesującą.

Ceny usługi LeasysGO! na ten moment nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. gate.io exchange

    I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

Dodaj komentarz