Kolejni chętni na (czeską) Pragę.

Nie dalej jak w drugiej połowie stycznia pisaliśmy o tym, że WeShare  czyli „fabryczny” carsharing od Volkswagena zapowiedział w tym roku uruchomienie oddziału swojej elektrycznej usługi w Pradze, a już nadchodzą wieści o kolejnym chętnym do wprowadzenia zero-emisyjnych aut na minuty do czeskiej stolicy. Co więcej, kolejny elektryczny inwestor uruchomi swoją usługę znacznie szybciej niż wspomniany powyżej We Share, bo wg zapowiedzi, premiera czeskiej odsłony usługi GreenGo nastąpi jeszcze w lutym. Smaczku tej informacji dodaje fakt, że „zielony” carsharing, podobnie jak WeShare udostępnia w swojej usłudze w Pradze Volkswageny eUp’y w ilości 40 sztuk.

Polskim użytkownikom carsharingu, szczególnie tym z południa, nazwa GreenGo może się kojarzyć ze znanym z Katowic i Rybnika operatorem, również elektrycznych aut na minuty – firmą GreenGoo, natomiast podobieństwo nazw jest przypadkowe i obie usługi nie są ze sobą związane. „Czeskie” GreenGo pochodzi faktycznie z Węgier, gdzie (konkretnie w Budapeszcie) na dzień dzisiejszy udostępnia 300 najmniejszych elektrycznych Volkswagenów.

Czeski plan Węgrów, może przypominać warszawskie działania koncernu energetycznego Innogy, które najpierw uruchomiło w polskiej stolicy usługę pilotażową, aby po zebraniu niezbędnych informacji uruchomić  zupełnie nowy i znacznie większy carsharing – InnogyGO! rok później. GreenGo w Pradze planuje wypuścić na praskie ulice wspomniane 40 Volkswagenów jeszcze w lutym, natomiast planowane uruchomienie komercyjnej usługi w pełnym wymiarze planowane jest dopiero na październik. Nie zmienia to jednak faktu, że już od lutego Czesi przebywający w Pradze będą mogli skorzystać z elektrycznego carsharingu jakiego dotąd w swoim mieście nie mieli.

Cen czeskiej usługi GreenGo na razie nie podano do publicznej wiadomości, natomiast pewne jest, że będzie ona zbudowana na stawce za minutę, bez naliczania opłaty za kilometr. W Budapeszcie ceny minuty wynajmu elektrycznego Up’a od GreenGo wahają się pomiędzy 0,82 a 1,00 PLN a minuta postoju to kwota oscylująca między 0,19 a 0,25 PLN.

Praga w mgnieniu oka staje się ważnym punktem na europejskiej mapie współdzielenia samochodów, ponieważ GreenGo będzie już szóstym operatorem carsharingu w Pradze. W tej chwili w „mieście stu wież” mamy do dyspozycji: Car4Way (największy czeski operator, w którym również znajdziemy elektryczne VW), Ajo, Autonapul oraz oferujący małe elektryczne samochodziki – ReVolt i włosko-rosyjski AnyTime oferujący hybrydowe Toyoty Yaris. Materiał filmowy z naszych testów dwóch ostatnich wymienionych usług możecie zobaczyć w tym miejscu: AnyTime, ReVolt). Co jednak warte zauważania, pomimo tak wielu usługodawców, nawet licząc 40 deklarowanych samochodów od GreenGo, łączna liczba praskich aut na minuty przekracza nieco 700 sztuk. Porównując tą ilość do rynku w Polsce, Praga uplasowałaby się dopiero na czwartym miejscu za Warszawą (ok 1500 sztuk), Trójmiastem (ok 1100 sztuk) i Krakowem (ok 800 sztuk).

Udostępnij przez :

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Kayıt Ol

    I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Dodaj komentarz