InnogyGO! -> InnogySTOP!

Zgodnie z wcześniejszym deklaracjami największego jak dotychczas i obecnie ostatniego, polskiego operatora w pełni elektrycznego carsharingu, czyli InnogyGO!, właśnie dzisiaj o północy – usługa zakończy swoją działalność. Dzisiejszej nocy z ulic Warszawy ale również z mapy aplikacji znikają ostatnie samochody, którymi fani usługi, mogli dokonać ostatnich przejazdów, po tym jak 9 lutego br. właściciel operatora – spółka energetyczna Innogy, ogłosiła zakończenie operacji współdzielenia samochodów elektrycznych pod swoim logiem.

InnogyGO! wystartowało 2 kwietnia 2019 roku, zatem zabrakło niewiele ponad 2 tygodnie, do drugiej rocznicy oferowania największego w Polsce elektrycznego carsharingu i jednocześnie usługi oferującej największą na świecie flotę złożoną z samochodów – BMW i3, liczącą w szczytowym momencie 500 egzemplarzy tego „elektryka”. InnogyGO! był ostatnim w pełni elektrycznym carsharingiem w Polsce i podzielił los wcześniej zamkniętych usług:
– Vozilla – Wrocław – lata działalności: 11.2017-4.2020 – nasz test usługi
– eCar od Taurona – Górny Śląsk – lata działalności: 12.2018-4.2020 – nasz test usługi
– GreenGoo – Górny Śląsk – lata działalności: 12.2018-12.2019 – nasz test usługi
– PGE Mobility – Siedlce – lata działalności: 3.2019-10.2019 – nasz test usługi

Warto w tym miejscu zauważyć, że usługa pomimo postawienia głównie na BMW i3 i skupieniu działalności na Warszawie, miała w swojej historii kilka ciekawych, okresowych urozmaiceń, czego przykładem jest udostępnienie na kilka miesięcy strefy w Zakopanem, a także wprowadzenie kilku egzemplarzy najmocniejszego „elektryka” jaki dotąd pojawił się w polskim carsharingu, czyli Jaguara I-Pace’a. InnogyGO! miało też krótką przygodę z cargo-carsharingiem, gdy w usłudze można było wynająć dostawczego MANa, z silnikiem, a jakże, elektrycznym.

O tym, dlaczego usługa ostatecznie została zamknięta, zadecydowało wiele czynników, pośród których najważniejsze to: utrzymująca się pandemia COVID-19, która wpływa na ilość przejazdów szczególnie w obszarze miejskim, ograniczona możliwość dalszych przejazdów poza aglomeracją, wysoki koszt nabycia i utrzymania samochodów BMW i3, oraz brak perspektyw na osiągnięcie rentowności usługi w krótkim czasie.

Idea carsharingu elektrycznego w Warszawie, wraz z zakończeniem działalności przez InnogyGO! nie zniknie. Schedę po odchodzącym operatorze przejmuje drugi, największy usługodawca carsharingu w Polsce – Traficar, który wg wspólnych deklaracji z Innogy, został rekomendowanym odbiorcą bazy dotychczasowych klientów InnogyGO! a także przejmie użytkowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych postawionych przez Innogy. Pomimo wielu błędnych doniesień, nie związanych z oboma operatorami, Traficar nie przejmie użytkowanych jak dotąd elektrycznych BMW i3, natomiast faktycznie wprowadzi w najbliższych tygodniach na ulice Warszawy, zupełnie nowe samochody elektryczne w ilości 200 sztuk. W tej chwili nie ma oficjalnych informacji na temat tego, jaki „elektryk” wyjedzie na stołeczne ulice w miejscu BMW i3, natomiast wg nieoficjalnych doniesień do jakich dotarł nasz portal, będzie to najprawdopodobniej Dacia Spring, która w odróżnieniu do bawarskiego modelu, ma znacznie większą szansę na osiągnięcie rentowności w takim biznesie, co z perspektywy elektrycznego carsharingu w Polsce, ma w tej chwili kluczowe znacznie dla ekonomicznego powodzenia takich usług.

Reasumując, zaangażowanie spółki Innogy w elektromobilność nie kończy się wraz z zamknięciem swojego carsharingu, natomiast pomimo faktu, że InnogyGO! zostało zamknięte, należy wyrazić w kierunku Innogy wyrazy uznania jak i podziękowanie za świadczoną usługę, ponieważ dzięki niej, wielu Polaków, szczególnie mieszkańców stolicy, mogło na własnej skórze przekonać się, czym jest elektromobilność a do tego w wydaniu Premium, gdzie bez odważnej decyzji o rozpoczęciu działalności carsharingowej na trudnym modelu i3, wielu z klientów usługi, nie miałoby takiej możliwości .

Jako redakcja portalu autonaminuty.org – Dziękujemy!

Udostępnij przez :