Elektryczny Wrocław? Wszystko na to wskazuje.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Elektryczny Carsharing w roku 2018? Wg wrocławskiego magistratu taki właśnie system w przyszłym roku pojawi się w stolicy Dolnego Śląska.

Mimo wysokich wymagań jakie Wrocław przedstawił w warunkach przetargu miejskiego na samoobsługową wypożyczalnię, udało się wyłonić zwycięzcę. Warto również przypomnieć że omawiany przetarg był drugim z kolei tego typu postępowaniem we Wrocławiu. Pierwsze, rozpisane w roku 2015 nie przyniosło rezultatu. Po weryfikacji wymagań, drugie postępowanie miało zakończyć się sukcesem i sądząc po wyniku przetargu, tak właśnie się stało.

Drugie rozdanie wygrała warszawska firma Enigma Systemy Ochrony Informacji sp z o.o. Warto zwrócić uwagę że to samo przedsiębiorstwo jest jednym z partycypantów w przetargu stołecznym, a wygrana w postępowaniu wrocławskim, może być istotnym argumentem w walce o zwycięstwo również w stolicy.

Odnośnie samego postępowania, istotną informacją jest fakt, że mimo gotowości wrocławskiego magistratu na dofinansowanie zwycięskiej usługi, Enigma nie skorzystała z tego przywileju i zadeklarowała że stworzy rozwiązania własnymi siłami, co było jednym z głównych kryteriów wyboru akurat tego dostawcy. Jak dowiedziała się redakcja autonaminuty.org wrocławski system CS będzie realizowany przez 200 elektrycznych Nissanów Leaf, które w ostatecznym boju, pokonały pojazdy typu VW e-Up, brane również pod uwagę przez firmę Enigma. Biorąc pod uwagę gabaryty Nissana, który jest samochodem reprezentującym segment kompaktowy, czyli większy o dwie klasy od miejskiego e-Up’a można uznać że kierunek obrany przez Enigmę jest słuszny, gdyż wrocławianie otrzymają do dyspozycji samochody o wiele bardziej użyteczne, chociaż z drugiej strony pojazdy niemieckiego producenta charakteryzowały się lepszymi właściwościami miejskimi. Oprócz modelu Leaf, operator programu deklaruje że udostępni klientom również model minibusa o nazwie e-NV200 w liczbie 10 sztuk. Pojazdy te, jak wskazuje na to przedrostek „e-” są również samochodami elektrycznymi. Jest to ciekawa informacja, jednakże jak zawsze w takich przypadkach, redakcja autonaminuty.org jest sceptyczna, gdyż udostępnianie niskiego wolumenu samochodów zabija w pewnym stopniu idee współdzielonej mobilności, gdyż tak niewielka ilość pojazdów tego typu na mapie Wrocławia nie zapewni szybkiego dostępu do pojazdu, co powinno być istotą dobrze przygotowanego projektu.

Oprócz samochodów, istotną kwestią pozostają stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, których na ten moment we Wrocławiu praktycznie nie ma.

Do czasu startu usługi na wrocławskich ulicach ma stanąć 60 stacji ładowania pojazdów prądem, które będą dedykowane dla samochodów tego programu. Warto wspomnieć jeszcze o cenie usługi. Deklarowana opłata za kilometr nie ma być większa niż 1,2 PLN, jednakże nie udało nam się potwierdzić informacji, czy będzie to jedyna pobierana opłata, jak również nie udostępniono informacji, czy jakkolwiek rozliczane będą minuty użytkowania pojazdu.

Póki co, wiele jest jeszcze niewiadomych względem wrocławskiego systemu, jednakże liczymy że z każdym miesiącem zbliżającym nas do deklarowanego początku przyszłego roku, będzie pojawiało się coraz więcej istotnych informacji na temat systemu firmy Enigma, które to będziemy na bieżąco udostępniać, a gdy system ostatecznie pojawi się na drogach, oczywiście zostanie przez nas przetestowany, czego efekty pojawią się w naszym serwisie.

Udostępnij przez :

Dodaj komentarz