E-carsharing nie wszędzie na dnie. Zity rozszerza działalność.

  • Post author:
  • Post category:Europa / EV

Carsharing to jeden z głównych nośników elektromobilności zarówno w Polsce jak i na świecie. To właśnie dzięki współdzielonej mobilności wielu kierowców w naszym kraju miało okazję pierwszy raz przejechać się samochodem na prąd i na własnej skórze poznać możliwości elektromobilności.

Pomimo niewątpliwych walorów edukacyjnych, e-carsharing w Polsce tkwi w kryzysie. Udział samochodów elektrycznych w całości rynku współdzielonej mobilności w naszym kraju wynosi obecnie nieco powyżej 5% a ponadto nie znajdziemy już żadnego operatora, który oferuje nad Wisłą w pełni elektryczną usługę, gdy w szczytowym momencie działało aż 4 takich operatorów (Vozilla, InnogyGo!, GreenGoo oraz eCar od Taurona). Polska nie jest odosobniona w tej kwestii, bowiem w okolicy również usługi oparte na autach elektrycznych kończą działalność czego dowodem jest choćby zamykana obecnie usługa GreenGo w czeskiej Pradze, czy firma Multicity, która niegdyś działała w Berlinie.

Nie wszędzie jednak carsharing na prąd jest w kryzysie. Co więcej, są usługi, które dokonują ekspansji do innych lokalizacji, a za przykład niech posłuży francusko-hiszpańskie ZITY (nasz test ZITY – tutaj), które zapowiedziało, że w marcu br. uruchomi dla swoich klientów trzecią, po Madrycie i Paryżu lokalizację, gdzie będzie udostępniać wyłącznie elektryczne samochody grupy Renault.

Na trzecią lokalizację został wybrany francuski Lyon, na ulice którego wyjadą za kilka dni pierwsze egzemplarze Renault Zoe i Dacii Spring.

Zity jest założoną w 2017 roku wspólną inicjatywą koncernu Renault oraz globalnej firmy budowlanej Ferrovial. Usługa dysponuje flotą 1 300 samochodów elektrycznych w hiszpańskiej i francuskiej stolicy.

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Dodaj komentarz