Od 2018 roku ulicami czeskiej Pragi jeżdżą samochody w interesującym modelu współdzielonej mobilności, obsługujące przede wszystkim studentów. Usługa była dziełem laboratorium innowacji Škoda Auto, która we współpracy z trzema głównymi uczelniami wyższymi z czeskiej stolicy – CTU (Czeski Uniwersytet Techniczny), CZU (Czeski Uniwersytet Rolniczy) i VŠE (Wyższa Szkoła Ekonomiczna) wspólnie uruchomiły platformę carsharingu Uniqway. Stopniowo w jej flocie pojawiło się 36 pojazdów marki Škoda, z których mogli korzystać uczniowie i pracownicy wybranych szkół. Cały projekt był finansowany przez cztery lata przez wspomniane wcześniej laboratorium innowacji Škoda Auto DigiLab, które jednak nie mogło znaleźć partnerów do dalszego rozwoju i w związku z tym zdecydowało o zakończeniu całego projektu.
„Skoda sfinansowała start pierwszej czeskiej platformy carsharingu dla studentów i w ciągu ostatnich czterech lat ją utrzymywała. Jednak Uniqway jako platforma pilotażowa nie znalazła nowych partnerów zewnętrznych do dalszego finansowania i rozwoju. Dlatego podjęto decyzję o zawieszeniu usługi Uniqway. Oprócz finansów, Škoda zapewniła cenne praktyczne doświadczenie w zakresie rozwoju biznesu oraz kompetencje w prowadzeniu usługi carsharingu dla zespołu studenckiego, który składa się z ponad 60 studentów z uczelni partnerskich” – powiedział Martin Ježek – rzecznik prasowy usługi Uniqway.
Przez 4 lata prowadzenia projektu, w usłudze zarejestrowało się około sześciu tysięcy użytkowników o średniej wieku 24 lata. Mogli korzystać łącznie z 36 samochodów, wśród których były modele Škoda Scala, Fabia, ale również elektryczne CityGo-e i Enyaq Coupé RS iV. Samochody można było wypożyczać i zwracać za pomocą aplikacji mobilnej na wspomnianych uczelniach i ich akademikach, a także w wielu innych strefach w całej stolicy. Usługa w międzyczasie otworzyła również dalsze strefy w Kladnie i Mladá Boleslav, gdzie znajduje się Škoda Auto University, jak również nie ukrywała planów do dalszej ekspansji studenckiej platformy.
Studenci płacili od czterech koron za minutę (0,80 PLN), przy czym minimalna cena każdego wynajmu została ustalona na 99 koron (20 PLN), a pierwsze dwadzieścia kilometrów było wliczone w cenę. Cały serwis na dłuższą metę przynosił straty i był dotowany przez Škoda Auto DigiLab, które jednak od początku utrzymywało, że projekt nie powinien być rentowny. Początkowo plan zakładał rozpoczęcie działalności i ekspansję na inne miasta i nie tylko.
„Naszym celem nie jest zarabianie pieniędzy na tym projekcie, chcemy umożliwić studentom tworzenie nowej mobilności. Ale nie tylko służymy Pradze, chcemy w przyszłości innych czeskich i europejskich uniwersytetów” – powiedziała w 2018 r. Jarmila Plachá, ówczesna szefowa DigiLab.
Plany te ostatecznie nie wypaliły. Producent samochodów nie rezygnuje jednak całkowicie z car-sharingu. W ramach swojego laboratorium innowacji nadal obsługuje platformę HoppyGo, w ramach której do wynajęcia dostępnych jest ponad 1 500 samochodów. Ponadto, w przeciwieństwie do Uniqway, HoppyGo znalazł opłacalny model biznesowy i zgodnie z najnowszymi deklaracjami, usługa osiągnęła zysk za rok 2022.
I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.
Good post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites