Carsharing w Czechach?
Już nie tylko Praga.

Polski przypadek, gdy swojego czasu z usług car-sharingu można było skorzystać w ponad setce różnych miast to już przeszłość, choć taka sytuacja była swojego rodzaju ewenementem, a przynajmniej w naszej części Europy. Poza Polską, jedynie w Holandii, Niemczech i Szwajcarii, a i tak tylko w usługach stacjonarnych można było korzystać w więcej niż setce miast i miejscowości.

W Europie mamy za to znacznie więcej przypadków, gdzie car-sharing jeśli już występuje, to  jedynie w stolicy. Przykładami takich krajów jest choćby Finlandia, Portugalia czy Węgry. Na liście tej brakuje natomiast Czech, w których przez długi czas jedynym przyczółkiem współdzielonej mobilności samochodowej była Praga, w której zresztą car-sharing całkiem dobrze się rozwinął i do dziś spotkamy tam dwóch dużych usługodawców (AnyTime i Car4Way) oraz kilku mniejszych operatorów.

Czeska stolica jest oczywiście największym miastem kraju i nie dziwi szczególnie, że przez długi czas utrzymywała carsharingowy monopol, natomiast z drugiej strony nie warto zapominać o Brnie i Ostrawie odpowiednio 400- i 300-tysięcznych metropoliach, gdzie car-sharing w praktyce nie występował, choć w przypadku tego pierwszego miasta sytuacja już się zmieniła i na dzisiaj znajdziemy w Brnie oddziały obu liderów czeskiego carsharingu, natomiast to, co może dziwić polskiego klienta, to samochodu wynajętego w Pradze nie można pozostawić w strefie w Brnie i na odwrót. Oczywiście można samochodem AnyTime czy Car4Way możemy pojechać do innego miasta, nie tylko Brna czy Pragi, ale wynajem zakończony musi być zawsze w tej samej strefie, w której został rozpoczęty.

Obu usługodawców oferuje w Brnie po kilkadziesiąt samochodów, co jak na miasto o niespełna 400-tysięcznej populacji jest liczbą optymalną.

O ile Brno może już poczuć się jako pełnoprawny miejski członek europejskiej, car-sharingowej rodziny, tak trzecie co do wielkości miasto w Czechach, czyli Ostrawa nadal jest car-sharingową pustynią, lecz może jeśli czescy usługodawcy będą zadowoleni z wyników Brna, to również do stolicy kraju morawsko-śląskiego wkrótce dotrą usługi „aut na minuty”.

Póki co, jednak witamy car-sharing w Brnie, które choć ustępuje wielkością i popularnością stołecznej Pradze, to jednak jest coraz chętniej odwiedzaną przez Polaków destynacją, którą można zwidzieć przy wsparciu współdzielonego samochodu wynajętego na miejscu,  do czego gorąco zachęcamy.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Pingback: URL

Dodaj komentarz