Carsharing „bez dachu”?
Czy sezonowa flota ma sens?

Chociaż zważywszy na pogodę, można mieć co do tego wątpliwości, to mamy już wg kalendarza lato. A to, co się nierozerwalnie z najcieplejszym okresem w roku kojarzy, biorąc pod uwagę motoryzację, to samochody „bez dachu”, czyli popularne cabrio. Pomimo faktu, że współdzielenie samochodów rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i w całym kraju liczba „aut na minuty” dobiega 5 tysięcy, to nadal nie doczekaliśmy się współdzielonego kabrioletu. Być może ktoś zwróci uwagę, że niedawno w usłudze Panek CarSharing pojawił się Chevrolet Corvette, ze zdejmowanym dachem typu „T-Top”, to jednak jest to tylko jedna sztuka, a także nie jest to, do końca prawdziwe cabrio.

Warto się jednak zastanowić, czy wprowadzenie takiego rodzaju samochodu do usług carsharingu w Polsce miałoby większy sens? Pominiemy fakt, że biorąc pod uwagę obecną sytuację pogodową, gdzie bardziej na miejscu… okazałaby się amfibia, zamiast samochód bez dachu. Niemniej jednak typowo wakacyjny samochód, mógłby być hitem i na pewno w miesiącach letnich, spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Na przeszkodzie jednak stoi typowa sezonowość takiego samochodu i fakt, że biorąc pod uwagę koszty instalacji i późniejszej de-instalacji urządzeń odpowiadających za działania w samochodzie systemy carsharingu, najlepiej jak samochód jeździ w usłudze przynajmniej rok. Trzymanie samochodu z brezentowym dachem w usłudze w czasie zimy nie jest też dobrym pomysłem. Jednak czy to są wystarczające przeciwwskazania wobec włączenia takiego rodzaju samochodu do współdzielonej floty?

Okazuje się, że można z dużą śmiałością udostępniać takie samochody, co udowadnia znany również w Polsce, litewski operator CityBee, którego doświadczenie ze „współdzieleniem bez dachu” ma długą historię. CityBee zaczęło od dużej „bomby” kilka lat temu, czyli od Porsche 718 Boxter, które niestety zostało „skasowane” przez pijanego użytkownika. Co ciekawe, do wypadku doszło w środku zimy, co tylko dodatkowo potwierdza, że samochody typu cabrio w zimie to nienajlepszy pomysł. Przygoda z Porsche nie zniechęciła bynajmniej litewskiego operatora, chociaż warto zauważyć, że w przypadku wspomnianego Porsche, otwierany dach był jedynie dodatkiem, do wspaniałego samochodu. Po Porsche, w usłudze CityBee pojawiły się również Fiaty 500 w wersji „c”, których ok 30 sztuk zasiliło flotę w 3 największych litewskich miastach – Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. Oczywiście, podobnie jak wspomniany wcześniej Corvette z klasyków usługi Panek, oraz Fiaty 500 z CityBee to nie jest pełnoprawne carbio, bowiem w włoskim „maluchu” ściągamy tylko samo pokrycie dachu, a słupki boczne i linia bocznych szyb pozostaje na miejscu, to jednak nie przeszkadza to aby poczuć wiatr we włosach. CityBee jednak ostatecznie nie musi słuchać wyrzutów, że fajnie, że dach się otwiera, ale to jednak nie jest klasyczne cabrio, ponieważ udostępniło swoim litewskim klientom również kilkanaście egzemplarzy pełnoprawnego kabrioletu w postaci Mini Convertible, jakie widzicie na zdjęciu głównym.

Cena wynajmu, co oczywiste nie jest najniższa i próżno szukać tego modelu w cenniku ekonomicznych modeli, to jednak rzut oka na filtry w litewskiej aplikacji, pokazuje, że samochody są rozchwytywane. Analizując stan dostępności opisywanego modelu w ostatnich dniach, raz na jakiś czas pojawia się do wynajmu jeden, maksymalnie dwa egzemplarze, gdy pełna pula samochodów przekracza 10 sztuk, co wskazuje jednoznacznie, że samochody są w ciągłym ruchu co niejako odpowiada na pytanie zadane przez nas w tytule dzisiejszego materiału. Kabriolety CityBee można oprócz krótkich wynajmów, wypożyczyć również na dłużej, bowiem dostępne są w usłudze pakiety godzinowe, dobowe, tygodniowe  a nawet miesięczne co w przypadku takich samochodów ma szczególny sens, gdy planujemy np. wyjazd na słoneczny weekend.

Na razie nie ma oficjalnych planów polskich operatorów, odnośnie udostępnienia klasycznego samochodu z nadwoziem cabrio, natomiast litewski przykład pokazuje, że wprowadzenie takiego rodzaju samochodów nie jest pozbawione sensu i bez wątpienia zwiększyłoby popularność operatora jak i samego współdzielenia samochodów w naszym kraju.

Cennik wynajmu MINI Convertible w litewskim CityBee:
0,22 EUR / minuta jazdy
6,90 EUR / godzina wynajmu*
35,90 EUR / doba
179,00 EUR / tydzień
459,00 EUR / miesiąc
0,21 EUR / kilometr
(w momencie gdy suma minut jazdy w aktywnym wynajmie, dojdzie do poziomu stawki godzinowej, opłata za minutę przestaje być naliczana, aż do momentu przekroczenia 1 godziny wynajmu)

Udostępnij przez :

Ten post ma 166 komentarzy

 1. The most talked about weight loss product is finally here! FitSpresso is a powerful supplement that supports healthy weight loss the natural way. Clinically studied ingredients work synergistically to support healthy fat burning, increase metabolism and maintain long lasting weight loss. https://fitspresso-try.com/

 2. qiyezp.com

  qiyezp.com
  Wang Shouren은 깜짝 놀랐습니다. „선생님, 학생, 학생은 어떻습니까 …”

 3. gateio

  I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

 4. Если вы поразмыслите над поведением людей, то убедитесь,
  что все, кто обладает большими богатствами
  или большой властью, достигают
  этого лишь хитростью или силой, но
  все захваченное обманом
  или насилием затем начинают
  благородно называть даром судьбы, чтобы скрыть
  его подлое происхождение. Как пробудить в себе интерес к жизни

 5. alify

  Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze oferty kasyn, promocje i ekskluzywne oferty bonusowe! Bevor Sie eine Entscheidung gay treff Köln markten was Sie tun sollten für das Schatz passt ‘ s mama, allererste du musst herausfinden schon miteinander ein wenig kurze Zeit, {aber du|wie auch immer|du|jedoch trotzdem du bist erweitert nahe ihrer Mama während dieser Zeit , dann bist du danke für deinen Besuch mach etwas wunderbar für sie an diesem Sonntag. Aber entscheiden sowie Ihr Datum geschehen zusammen seit Jahren, und du auch habe nie tatsächlich getroffen ihre Mama, anschließend Mutter Zeit möglicherweise nicht bereitstellen größte Möglichkeit zu Kontaktaufnahme mit ihrem. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Na razie jednak nie ma powodu by martwić się wpłatami na największe poker roomy – PokerStars i partypoker, ponieważ nie znajdują się one w Rejestrze.
  http://programtvdiscoverychannelrosyjskaruletka452.raidersfanteamshop.com/legalna-ruletka-online-w-polsce
  Bądź elastyczny Awangardowa nuta, nadana zarówno wnętrzu jak i naszym potrawom, wyróżnia nas spośród innych krakowskich restauracji. U nas hasło Awangardy Krakowskiej, „minimum słów, maksimum treści”, nabiera nowego znaczenia – „minimum pozorów, maksimum smaku”. Tutaj historia wita się z teraźniejszością, a pozory ustępują miejsca prawdziwemu smakowi. Co ciekawego zobaczyć i odwiedzić w stolicy Małopolski podczas wakacyjnych wojaży? Jedną z ciekawszych propozycji są bez wątpienia tamtejsze kasyna. Jeżeli więc pragniemy niezapomnianych wrażeń i atrakcji, które dostarczą nam miłych wspomnień z pobytu w Krakowie to warto przynajmniej jeden lub kilka wieczorów zarezerwować sobie na odwiedziny a może i nawet grę w kasynach. to najstarsze i najbogatsze w zbiory Muzeum będzie związane nie tylko z Krakowem. Będzie Muzeum całego Narodu i symbolem odzyskania niepodległości. Obiekt ten miał także pomieścić dzieła wieszcza i artysty – Stanisława Wyspiańskiego.

 6. 0mniartist

  Asking questions are genuinely fastidious thing if you
  are not understanding anything fully, except this post presents good understanding even. asmr
  0mniartist

Dodaj komentarz