Carsharing „bez dachu”?
Czy sezonowa flota ma sens?

Chociaż zważywszy na pogodę, można mieć co do tego wątpliwości, to mamy już wg kalendarza lato. A to, co się nierozerwalnie z najcieplejszym okresem w roku kojarzy, biorąc pod uwagę motoryzację, to samochody „bez dachu”, czyli popularne cabrio. Pomimo faktu, że współdzielenie samochodów rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i w całym kraju liczba „aut na minuty” dobiega 5 tysięcy, to nadal nie doczekaliśmy się współdzielonego kabrioletu. Być może ktoś zwróci uwagę, że niedawno w usłudze Panek CarSharing pojawił się Chevrolet Corvette, ze zdejmowanym dachem typu „T-Top”, to jednak jest to tylko jedna sztuka, a także nie jest to, do końca prawdziwe cabrio.

Warto się jednak zastanowić, czy wprowadzenie takiego rodzaju samochodu do usług carsharingu w Polsce miałoby większy sens? Pominiemy fakt, że biorąc pod uwagę obecną sytuację pogodową, gdzie bardziej na miejscu… okazałaby się amfibia, zamiast samochód bez dachu. Niemniej jednak typowo wakacyjny samochód, mógłby być hitem i na pewno w miesiącach letnich, spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Na przeszkodzie jednak stoi typowa sezonowość takiego samochodu i fakt, że biorąc pod uwagę koszty instalacji i późniejszej de-instalacji urządzeń odpowiadających za działania w samochodzie systemy carsharingu, najlepiej jak samochód jeździ w usłudze przynajmniej rok. Trzymanie samochodu z brezentowym dachem w usłudze w czasie zimy nie jest też dobrym pomysłem. Jednak czy to są wystarczające przeciwwskazania wobec włączenia takiego rodzaju samochodu do współdzielonej floty?

Okazuje się, że można z dużą śmiałością udostępniać takie samochody, co udowadnia znany również w Polsce, litewski operator CityBee, którego doświadczenie ze „współdzieleniem bez dachu” ma długą historię. CityBee zaczęło od dużej „bomby” kilka lat temu, czyli od Porsche 718 Boxter, które niestety zostało „skasowane” przez pijanego użytkownika. Co ciekawe, do wypadku doszło w środku zimy, co tylko dodatkowo potwierdza, że samochody typu cabrio w zimie to nienajlepszy pomysł. Przygoda z Porsche nie zniechęciła bynajmniej litewskiego operatora, chociaż warto zauważyć, że w przypadku wspomnianego Porsche, otwierany dach był jedynie dodatkiem, do wspaniałego samochodu. Po Porsche, w usłudze CityBee pojawiły się również Fiaty 500 w wersji „c”, których ok 30 sztuk zasiliło flotę w 3 największych litewskich miastach – Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. Oczywiście, podobnie jak wspomniany wcześniej Corvette z klasyków usługi Panek, oraz Fiaty 500 z CityBee to nie jest pełnoprawne carbio, bowiem w włoskim „maluchu” ściągamy tylko samo pokrycie dachu, a słupki boczne i linia bocznych szyb pozostaje na miejscu, to jednak nie przeszkadza to aby poczuć wiatr we włosach. CityBee jednak ostatecznie nie musi słuchać wyrzutów, że fajnie, że dach się otwiera, ale to jednak nie jest klasyczne cabrio, ponieważ udostępniło swoim litewskim klientom również kilkanaście egzemplarzy pełnoprawnego kabrioletu w postaci Mini Convertible, jakie widzicie na zdjęciu głównym.

Cena wynajmu, co oczywiste nie jest najniższa i próżno szukać tego modelu w cenniku ekonomicznych modeli, to jednak rzut oka na filtry w litewskiej aplikacji, pokazuje, że samochody są rozchwytywane. Analizując stan dostępności opisywanego modelu w ostatnich dniach, raz na jakiś czas pojawia się do wynajmu jeden, maksymalnie dwa egzemplarze, gdy pełna pula samochodów przekracza 10 sztuk, co wskazuje jednoznacznie, że samochody są w ciągłym ruchu co niejako odpowiada na pytanie zadane przez nas w tytule dzisiejszego materiału. Kabriolety CityBee można oprócz krótkich wynajmów, wypożyczyć również na dłużej, bowiem dostępne są w usłudze pakiety godzinowe, dobowe, tygodniowe  a nawet miesięczne co w przypadku takich samochodów ma szczególny sens, gdy planujemy np. wyjazd na słoneczny weekend.

Na razie nie ma oficjalnych planów polskich operatorów, odnośnie udostępnienia klasycznego samochodu z nadwoziem cabrio, natomiast litewski przykład pokazuje, że wprowadzenie takiego rodzaju samochodów nie jest pozbawione sensu i bez wątpienia zwiększyłoby popularność operatora jak i samego współdzielenia samochodów w naszym kraju.

Cennik wynajmu MINI Convertible w litewskim CityBee:
0,22 EUR / minuta jazdy
6,90 EUR / godzina wynajmu*
35,90 EUR / doba
179,00 EUR / tydzień
459,00 EUR / miesiąc
0,21 EUR / kilometr
(w momencie gdy suma minut jazdy w aktywnym wynajmie, dojdzie do poziomu stawki godzinowej, opłata za minutę przestaje być naliczana, aż do momentu przekroczenia 1 godziny wynajmu)

Udostępnij przez :