Bateriomat – na razie jednoślady
ale carsharing już czeka!

2 tygodnie temu informowaliśmy o interesującym projekcie samochodu elektrycznego z wymiennymi modułami bateryjnymi, który został pilotażowo wprowadzony przez największy włoski carsharing – Enjoy. Puste baterie można wymieniać w specjalnych punktach, na pełne. Włoski projekt jest nowatorski, natomiast pierwszy funkcjonalny „bateriomat”, zawitał również do naszego kraju.

Na warszawskim Mokotowie stanęło właśnie urządzenie przypominające znane dobrze z większości polskich miast paczkomaty. Nie służy ono jednak do udostępniania paczek, a do wymiany pustych baterii na pełne. Jego przeznaczeniem nie jest zapewnienie energii dla samochodów elektrycznych, choć miejmy nadzieję, że jest to tylko kwestia czasu. Mokotowski „bateriomat” to urządzenie postawione przez jednego z największych usługodawców mikromobilności w Europie – firmę TIER, która w naszym kraju oferuje wynajem współdzielonych hulajnóg.

Urządzenie TIERa to pierwszy „bateriomat” z wielu jakie usługodawca zamierza postawić w naszym kraju. Może ono pomieścić do 120 baterii a dostęp mają mieć do niego pracownicy techniczni zatrudnieni przez firmę TIER do organizacji relokacji pojazdów, ale również do wymiany baterii w tych hulajnogach, gdzie ich poziom jest niski. Jak dotąd obsługa musiała zużyte baterie odwozić do bazy technicznej, a postawienie „bateriomatu” w innej części Warszawy ma za zadanie zmniejszyć koszt i czas potrzebny do wymiany baterii i zapewnienie zasięgu współdzielonym hulajnogom w wydajniejszy niż dotychczas sposób.

Mimo, że baterie do jednośladów są znacznie mniejsze i lżejsze od modułów, które znajdą zastosowanie w samochodach elektrycznych, to jesteśmy przekonani, że podobne co do zasady działania urządzenia do wymiany baterii zostaną opracowane również w przypadku samochodów elektrycznych, a carsharing stanie się ich jednym z głównych odbiorców.

Udostępnij przez :