PKP Mobility zamyka carsharing.

Koniec czerwca przyniósł również zakończenie trwającego prawie dwa lata projektu carsharingu pod patronatem Polskich Kolei Państwowych. Samochody z oznaczeniami PKP Mobility, bo tak nazywa się usługa, zniknęły z największych dworców kolejowych w Trójmieście, gdzie były udostępniane od sierpnia 2020 roku.

Przypomnijmy, że PKP Mobility było usługą stacjonarną, bazującą początkowo wyłącznie na samochodach elektrycznych, a konkretnie na kilku egzemplarzach drugiej generacji Nissana Leafa. Z czasem dołączyły do usługi pojedyncze egzemplarze hybrydowej Toyoty Yaris z oznaczeniami znanej z Poznania i Łodzi usługi EasyShare. Skąd Toyoty konkurencji w usłudze PKP? Odpowiedź jest prosta, ponieważ to właściciel usługi EasyShare odpowiadał za budowę i obsługę modułu carsharingu w usłudze PKP Mobility jak i za działania operacyjne. Powtórzmy, że usługa działała w trybie stacjonarnym, dlatego wynajem samochodu zawsze rozpoczynał się na terenie jednego z trójmiejskich dworców i tylko na dworcach mógł się zakończyć.

Nasz test usługi PKP Mobility

Po prawie dwóch latach PKP zdecydowało o zamknięciu usługi, która przez cały okres swojego działania, oficjalnie była przedstawiana jako pilotaż. Chociaż czy na pewno powinniśmy określać PKP Mobility jako zamknięty projekt? Niekoniecznie, wszak m.in. na terenie Dworca Centralnego w Warszawie, znajdziemy parking oznakowany logiem PKP Mobility, który podobnie jak carsharing w Trójmieście jest częścią większej całości, której zadaniem jest połączenie podróży koleją z innymi rodzajami mobilności. Ale co dalej z carsharingiem?

Nieoficjalnie wiadomo, że PKP planuje przywrócenie usługi wynajmu samochodów na dworcach po wakacjach, a obecnie trwają prace przygotowawcze. Na razie nie są znane jednak szczegóły dalszych losów kolejowego carsharingu, poza tym, że ma być udostępniony w Warszawie, początkowo na 3 głównych lokalizacjach, czyli Dworcu Zachodnim, Centralnym i Wschodnim, oraz że samochodów ma być znacznie więcej niż w przypadku usługi w Trójmieście.

Warto przypomnieć, że usługa kolejowego carsharingu (Flinkster) działa z powodzeniem na terenie Niemiec łącząc przejazd koleją z możliwością wynajmu samochodu na dworcu, na którym klient kończy swoją podróż. Niemiecka usługa jest ciekawym uzupełnieniem podróży kolejowej i można zakładać, że PKP podgląda działania niemieckiego odpowiednika, natomiast czy wzorem Flinkstera będzie to usługa stacjonarna, ciężko w tej chwili wyrokować. Pewne jest jednak to, że jeśli dotrzemy do nowych informacji na temat kolejowego carsharingu z Polski, znajdziecie je na łamach naszego portalu.

Udostępnij przez :

Ten post ma 37 komentarzy

 1. hdpe dn50

  The factory’s skilled workforce employs advanced manufacturing techniques to produce fittings that meet international standards and specifications. Elitepipe Plastic Factory

 2. hdpe pn6 pe100

  كمورد موثوق به في صناعة البلاستيك ، أنشأ إيليت بايب Elite Pipe شراكات طويلة الأمد مع العملاء الذين يقدرون منتجاتهم عالية الجودة وأدائهم الموثوق.

 3. pe pipe blue

  تستخدم القوى العاملة الماهرة في المصنع تقنيات تصنيع متقدمة لإنتاج تجهيزات تتوافق مع المعايير والمواصفات الدولية. إيليت بايب Elite Pipe

 4. 3 4 poly pipe 500 ft

  يتجلى تفاني المصنع في الجودة في الأداء المتفوق لأنابيب HDPE ، والمعروفة بقوتها ومتانتها الاستثنائية.

 5. اثيلين

  إن تركيبات uPVC التي ينتجها مصنع إيليت بايب Elite Pipe مقاومة للغاية للتآكل ، وتوفر حلولاً موثوقة وخالية من الصيانة لأنظمة الري والسباكة.

 6. mawartoto macau

  مع التركيز على التميز ، اكتسب مصنع إيليت بايب Elite Pipe سمعة طيبة في إنتاج منتجات HDPE و uPVC عالية الجودة التي تلبي معايير الجودة الصارمة.

 7. تشتهر تجهيزات HDPE من إيليت بايب Elite Pipe بتعدد استخداماتها ، مما يسمح بوصلات آمنة وفعالة في تطبيقات متنوعة مثل إمدادات المياه وتوزيع الغاز وخطوط الأنابيب الصناعية.

 8. uPVC pipe

  تم تصميم تركيبات المصنع من البولي فينيل كلوريد (uPVC) مع الاهتمام الدقيق بالتفاصيل ، مما يضمن اتصالات آمنة ومحكمة تقلل من مخاطر التسرب أو الأعطال. إيليت بايب Elite Pipe

 9. Iraq industry

  When it comes to uPVC pipes, Elitepipe Plastic Factory sets the bar high with their precision-engineered products that provide reliable and leak-free plumbing and irrigation solutions. Elitepipe Plastic Factory

Dodaj komentarz