Minuta czy kilometr?
Panek mówi „sprawdzam”.

Dzisiaj, wcześnie rano Panek CarSharing uruchomił zapowiadany od zeszłego tygodnia szereg nowych funkcji i produktów. Wspomniane nowości szerzej opisaliśmy w materiale z zeszłego tygodnia, ale dziś skupimy się na najważniejszej naszym zdaniem funkcji, która ma szansę stać się przełomową w polskich usługach współdzielonej mobilności, czyli na „multi-cenniku”.

Jak dotąd w polskich usługach królował system „mieszany” czyli jednoczesne naliczanie opłaty za przejechany kilometr oraz czas spędzony na przejeździe. W szczytowym okresie, taki system opłat stosowało aż 6 operatorów, a co równie ciekawe, taki system rozliczeń zaadaptował również na swoim rynku litewski lider carsharingu – CityBee. Było to o tyle ciekawe, że poza Polską, a z czasem Litwą, „mieszanego” cennika próżno było szukać na innych rynkach. Wyłom nastąpił za sprawą elektrycznej Vozilli, która początkowo postawiła na tryb cennikowy oparty wyłącznie na opłacie za minutę, który później został również przyjęty przez inną usługę zero-emisyjną, czyli InnogyGO, gdzie stosowany jest do dzisiaj. Cennik wyłącznie czasowy jest zresztą do dziś standardem w usługach zagranicznych, szczególnie w przypadku samochodów elektrycznych, chociaż zdarza się on również u operatorów korzystających z samochodów spalinowych. Prawdziwą rewolucją okazał się jednak ruch Traficara, który ponad rok temu zdecydował się zmienić system rozliczenia na wyłącznie kilometrowy. Cennik „dystansowy” okazał się unikalny nie tylko w skali polskiej, bowiem oprócz Traficara, na podobny system naliczania opłat zdecydował się wyłącznie niemiecki Miles.

W efekcie opisanych powyżej działań, na polskim rynku klient mógł wybierać pomiędzy cennikami mieszanymi (4Mobility, EasyShare, MiiMove, Panek), kilometrowymi (Traficar) i minutowymi (InnogyGO!). Każda z wymienionych usług ma swoją własną charakterystykę, przez co porównywanie trybów rozliczeń w oparciu o różne usługi zawsze pozostawi cień wątpliwości co do tego, który z trybów cennikowych jest na pewno najlepszym rozwiązaniem zarówno dla klientów jak i operatorów.

Cennik kilometrowy, szczególnie w opinii klientów Traficara wpływa na bezpieczeństwo przejazdów, ponieważ klient nie jest zmotywowany do pośpiechu poprzez upływający czas. W takim trybie nie straszne są klientowi również nagłe korki. Z perspektywy samego usługodawcy, ten tryb, przynajmniej w teorii pozwala oszczędzić na potencjalnych szkodach na pojazdach, ponieważ klienci, który się nie spieszą, powodują mniej niebezpiecznych sytuacji a co za tym idzie wypadków. W przypadku cennika minutowego, jego zwolennicy wskazują na prostotę a także na fakt, że jest on najbardziej opłacalny przy płynnym ruchu, a taki, szczególnie w przypadku samochodów elektrycznych wspomaga możliwość przejazdów bus-pasami. Cennik mieszany jest z kolei, nieco zawieszony pomiędzy oboma wymienionymi sposobami rozliczeń.

Który z powyższych jest jednak faktycznie najlepszy? W przypadku rozproszenia metod naliczania pomiędzy różnych operatorów, ciężko o jednoznaczną opinię, natomiast w sytuacji gdy największy polski carsharing wprowadził możliwość wyboru pomiędzy pomiędzy różnymi cennikami w ramach jednej usługi, wkrótce będzie można realnie ocenić czy jeden konkretny cennik będzie wybierany szczególnie często, czy może klienci będą dostosowywać konkretny rodzaj rozliczenia do zaplanowanej podróży, w zależności jaką charakterystykę będzie mieć planowana trasa (np. cennik kilometrowy dla potencjalnie zakorkowanej trasy, czy cennik minutowy dla przejazdu w godzinach nocnych, gdy większość trasy przebiega autostradową obwodnicą miasta)?

Cenniki podstawowe „na raz”, do wyboru w multi-cenniku Panek CarSharing*:

  • standardowy:
    0,55 PLN – minuta jazdy
    0,15 PLN – minuta postoju (0,02 PLN w godzinach 22:00 – 8:00)
    0,80 PLN – kilometr
    0,00 PLN – opłata startowa
  • minutowy:
    0,99 PLN – minuta jazdy
    0,15 PLN – minuta postoju (0,02 PLN w godzinach 22:00 – 8:00)
    0,00 PLN – kilometr (pierwsze 30 km – 0,00 PLN, każdy następny km powyżej, opłata 0,80 PLN)
    2,89 PLN – opłata startowa
  • kilometrowy:
    0,00 PLN – minuta jazdy
    0,15 PLN – minuta postoju (0,02 PLN w godzinach 22:00 – 8:00)
    1,49 PLN – kilometr
    2,89 PLN – opłata startowa

    * powyższe cenniki dotyczą podstawowej grupy pojazdów tego operatora – Economy

Udostępnij przez :