Ranking Oponeo – 2020
1 raz z carsharingiem

Carsharing coraz mocniej osadza się w świadomości społecznej w Polsce, czego dowodem jest choćby najnowsze wydanie cyklicznego Rankingu Miast najbardziej przyjaznych kierowcom, wydawanego przez Oponeo – największy polski sklep internetowy (działający również za granicą) z branży oponiarskiej we współpracy z samorządami miejskimi oraz wielofunkcyjnej aplikacji dla kierowców – Yanosik.

W rankingu Oponeo, brane są pod uwagę następujące kategorie:
– Parkowanie (ceny i ilość miejsc)
– Ilość kolizji
– Ceny i dostępność paliw
– Prędkość ruchu miejskiego
– Ceny w serwisach oponiarskich
– Ceny ubezpieczenia OC
– Ekojazda (dostępność stacji do ładowania samochodów elektrycznych)

I właśnie do powyższych kategorii, w tegorocznej edycji, po raz pierwszy pojawił się carsharing. Co prawda obecność współdzielonej mobilności samochodowej jest na razie tylko symboliczna, bo za aktywny carsharing w danym mieście można było otrzymać maksymalnie jeden punkt, a do tego nie była brana pod uwagę ilość samochodów ani ich różnorodność. Ale pomimo tego jesteśmy przekonani, że waga wspołdzielonej mobilności w rankingu Oponeo będzie stale wzrastać. Wracając jednak do konkretów, w wyniku wypłaszczenia tej kategorii Bydgoszcz, w której na czas budowy aktualnego rankingu występowało tylko kilka samochodów dostawczych – CityBee otrzymało tyle samo punktów, co Warszawa po której porusza się ponad 1000 „aut na minuty” z pełną różnorodnością modeli, a Szczecin w którym na dzień udostępnienia rankingu (nie mylić z momentem jego budowy) obecny był już carsharing reprezentowany przez Panek CarSharing (od kwietnia 2020) otrzymał 0 punktów. W przyszłości warto byłoby nieco zwiększyć zakres punktów w tej kategorii, nadając je za:
– fakt udostępniania w danym mieście przynajmniej jednej usługi – 1 pkt
– różnorodność dostępnych samochodów – 1 pkt
– ilość samochodów dostępnych w mieście (ewentualnie ich zagęszczenie) – 1 pkt

Ranking najbardziej przyjaznego kierowcom miasta, po raz drugi z rzędu wygrał Lublin, który z perspektywy rozwoju carsharingu w Polsce, również ma swoje zasługi. W Lublinie carsharing jest obecny już od 2017 roku, kiedy to udostępniona została tam usługa o nazwie – Lubelski Samochód Miejski, która już nie istnieje, natomiast była pierwszym tego typu akcentem na Lubelszczyźnie. W tej chwili w Lublinie działają dwie usługi, wspomniane powyżej – czyli CityBee z samochodami dostawczymi oraz Panek CarSharing.

Niezależnie od powyższego pojawienie się współdzielonej mobilności samochodowej w rankingu Oponeo dowodzi, że carsharing odgrywa coraz większą rolę w świadomości kierowców zarówno tych będących regularnym uczestnikiem ruchu drogowego ale również tych okazyjnych i ta tendencja będzie się stale poszerzać.

Pełna wersja raportu za rok 2020 dostępna jest tutaj.

Udostępnij przez :

Ten post ma 53 komentarzy

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Dodaj komentarz