„Bałtyki” dosłownie, połączone carsharingiem.
A co z Polską?

Nie dalej jak na początku miesiąca informowaliśmy o wprowadzeniu samochodów osobowych do łotewskiej usługi CityBee, jednocześnie informując, że jest to tylko kolejny z wielu etapów rozwojowych, największego „bałtyckiego” carsharingu. Kolejny krok stawiany jest właśnie teraz i jest nim udostępnienie floty osobowych Fiatów 500 w stolicy Estonii – Tallinie. Dzięki temu CityBee „skompletowało” wszystkie 3 stolice krajów nadbałtyckich (oraz kilka mniejszych miast na Litwie) które mają udostępnione w swoich granicach auta na minuty tego operatora.

Jednak nie sam fakt wypuszczenia na ulice samochodów osobowych (Na Łotwie i w Estonii do niedawna udostępnione były jedynie dostawcze samochody z logiem CityBee) tego litewskiego operatora jest najciekawszy. Znacznie bardziej interesujące jest to, że klienci usługi którzy dotychczas mogli swobodnie przemieszczać samochody pomiędzy miastami na Litwie, teraz będą mogli również odbywać przejazdy w jedną stronę również między aglomeracjami w różnych krajach. Znaczy to mniej więcej tyle, że klient rozpoczynający wynajem w litewskim Wilnie może zakończyć go w estońskim Tallinie lub łotewskiej Rydze. Szczególnie migracje pomiędzy Rygą a pozostałymi miastami gdzie występuje usługa mogą być szczególnie atrakcyjne dla tamtejszych klientów, bowiem w łotewskiej stolicy mieści się największy w tamtym regionie międzynarodowy port lotniczy z którego chętnie korzysta wielu Litwinów i Estończyków a teraz uzyskają oni dodatkowy sposób na dojazd do ryskiego lotniska. Co warte odnotowania, międzynarodowy przejazd typu „one-way” nie będzie związany z żadną dodatkową opłatą za koniec wynajmu w innym kraju. Klient zapłaci jedynie standardową należność za czas wynajmu i przejechane kilometry.

Do poruszenia jeszcze pozostaje kwestia, co z Polską? W tej chwili samochody wynajęte w krajach nadbałtyckich nie będą mogły być zwracane w naszym kraju, podobnie jak dostawcze auta polskiego BIG Carsharingu – CityBee nie będą mogły kończyć wynajmów choćby na Litwie. Natomiast taki stan jest tylko tymczasowy, bowiem w 2020 roku międzynarodowy one-way będzie udostępniony również dla klientów z polskich lokalizacjach.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz