Za wcześnie na e-carsharing?
Hiszpanie są innego zdania.

Historia w pełni elektrycznego carsharingu w Polsce była dość bogata, natomiast finalnie nie jest to, przynajmniej obecnie opowieść z happy-endem. Wszystkie usługi, które opierały swoje floty na wyłącznie elektrycznej flocie są już niestety historią, a pozostali operatorzy podchodzą do współdzielonej elektromobilności z rezerwą.

Warto zauważyć, że brak sukcesu samochodów elektrycznych w carsharingu nie jest tylko polską specjalnością, ponieważ również w Europie Zachodniej, ale również w U.S.A. znajdziemy usługi, które mimo dużego rozmachu zakończyły swoją działalność.

Nie znaczy to jednak, że wszędzie carsharing na prąd się nie rozwija i zdecydowanie przykładem miasta, gdzie współdzielone auta elektryczne trzymają się dobrze, jest Madryt. Trzy największe usługi carsharingu działające w hiszpańskiej stolicy, to operatorzy albo w pełni elektryczni (Zity), albo elektryczni z niewielką, bądź symboliczną ilością samochodów hybrydowych (ShareNow i Free2Move). Łączna ilość elektrycznych „aut na minuty” w Madrycie przekroczy za moment 2 000 samochodów, a to dlatego, że już za kilka dni zadebiutuje w Madrycie następny wyłącznie elektryczny usługodawca o wdzięcznej nazwie – Voltio.

Voltio wystartuje 15 grudnia i do końca roku będzie oferowało przejazdy swoim klientom promocyjne stawki na przejazdy, w cenie 15 eurocentów za minutę, czyli 0,70 PLN. Od początku roku 2023 stawka podniesie się do poziomu 1,40 PLN za minutę jazdy i 0,70 PLN za minutę postoju. Opłata za kilometr nie będzie pobierana, a tego rodzaju model cennikowy jest popularnym rozwiązaniem w usługach w pełni elektrycznych.

Voltio na start wypuści łącznie 500 samochodów, a klient będzie mógł wybrać pomiędzy Fiatem 500e oraz Oplem Corsa-e.

Do czasu pojawienia się usługi Voltio w Madrycie, elektryczny carsharing rozwijany był przez koncerny samochodowe, bowiem zarówno wspomniane Zity, ShareNow jak i Free2Move, należą do producentów motoryzacyjnych, natomiast najnowszy usługodawca nie należy do tej rodziny, choć jednocześnie nie jest to start-up, bowiem właścicielem usługi Voltio jest Mutua Madrilenia czyli jedna z największych hiszpańskich firm ubezpieczeniowych.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

  1. gate io nedir

    After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

  2. Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!

  3. zoritoler imol

    Lovely site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

Dodaj komentarz