Za wcześnie na e-carsharing?
Hiszpanie są innego zdania.

Historia w pełni elektrycznego carsharingu w Polsce była dość bogata, natomiast finalnie nie jest to, przynajmniej obecnie opowieść z happy-endem. Wszystkie usługi, które opierały swoje floty na wyłącznie elektrycznej flocie są już niestety historią, a pozostali operatorzy podchodzą do współdzielonej elektromobilności z rezerwą.

Warto zauważyć, że brak sukcesu samochodów elektrycznych w carsharingu nie jest tylko polską specjalnością, ponieważ również w Europie Zachodniej, ale również w U.S.A. znajdziemy usługi, które mimo dużego rozmachu zakończyły swoją działalność.

Nie znaczy to jednak, że wszędzie carsharing na prąd się nie rozwija i zdecydowanie przykładem miasta, gdzie współdzielone auta elektryczne trzymają się dobrze, jest Madryt. Trzy największe usługi carsharingu działające w hiszpańskiej stolicy, to operatorzy albo w pełni elektryczni (Zity), albo elektryczni z niewielką, bądź symboliczną ilością samochodów hybrydowych (ShareNow i Free2Move). Łączna ilość elektrycznych „aut na minuty” w Madrycie przekroczy za moment 2 000 samochodów, a to dlatego, że już za kilka dni zadebiutuje w Madrycie następny wyłącznie elektryczny usługodawca o wdzięcznej nazwie – Voltio.

Voltio wystartuje 15 grudnia i do końca roku będzie oferowało przejazdy swoim klientom promocyjne stawki na przejazdy, w cenie 15 eurocentów za minutę, czyli 0,70 PLN. Od początku roku 2023 stawka podniesie się do poziomu 1,40 PLN za minutę jazdy i 0,70 PLN za minutę postoju. Opłata za kilometr nie będzie pobierana, a tego rodzaju model cennikowy jest popularnym rozwiązaniem w usługach w pełni elektrycznych.

Voltio na start wypuści łącznie 500 samochodów, a klient będzie mógł wybrać pomiędzy Fiatem 500e oraz Oplem Corsa-e.

Do czasu pojawienia się usługi Voltio w Madrycie, elektryczny carsharing rozwijany był przez koncerny samochodowe, bowiem zarówno wspomniane Zity, ShareNow jak i Free2Move, należą do producentów motoryzacyjnych, natomiast najnowszy usługodawca nie należy do tej rodziny, choć jednocześnie nie jest to start-up, bowiem właścicielem usługi Voltio jest Mutua Madrilenia czyli jedna z największych hiszpańskich firm ubezpieczeniowych.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

  1. zoritoler imol

    Lovely site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

Dodaj komentarz