Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy na łamach autonaminuty.org o innowacyjnym projekcie Volvo, wieszczącym zmierzch tradycyjnych pilotów jako narzędzi dostępu do swoich samochodów. Jednocześnie przy tym projekcie odnieśliśmy się, do potencjalnych korzyści płynących z tego projektu, dla inicjatyw współdzielonej mobilności, czy to w zakresie systemów Person2Person (P2P), czy w kwestii rozwiązań komercyjnych.
Jak się jednak okazuje, nie tylko Volvo myśli poważniej o takich rozwiązaniach, bowiem Toyota również pracuje nad rozwiązaniem które może okazać się wkrótce rewolucją w zakresie współdzielenia pojazdów, choć nieco na innych zasadach niż proponuje Volvo. Otóż właśnie w styczniu w San Francisco wystartował pilotażowy program Japończyków o nazwie SKB (Smart Key Box). SKB jest niczym innym niż wskazuje sama nazwa, tylko dość banalnie wyglądającym czarnym pudełkiem, nieco przypominające „Key-Box’y” znane z dostępnych już również i w Polsce systemów współdzielonej mobilności, w których przechowywane są kluczyki, dowód i karty paliwowe. Jednak to co odróżnia SKB od tradycyjnych pudełek Carsharinowych to fakt braku slotów na te elementy. W projekcie Toyoty, SKB jest modułem odpowiedzialnym za dostęp do samochodu, gdzie cała funkcjonalność tradycyjnego kluczyka związana z otwarciem samochodu i odblokowaniem zapłonu, została przeniesiona na ekran smartfona. Zamysł działania systemu, prezentuje bliżej poniższa grafika:
Aby zobrazować, jak bardzo poważnie Toyota traktuje ten projekt, wystarczy wspomnieć że do współpracy w tym przedsięwzięciu zaprosiła jedną z największych amerykańskich platform typu P2P, firmę Getaround, montując do wybranych pojazdów w ich systemie, swoje pudełka. Mimo że w ramach współpracy z Getaround, zamontowano SKB tylko do modelu Toyota Prius, oraz do kilku modeli Lexusa, to jednak Toyota nie wyklucza możliwości montażu swoich urządzeń w pojazdach innych marek. Jest to o tyle ważne, że może faktycznie okazać się rewolucją, jeśli wspólna koncepcja producenta SKB, oraz właściciela platformy Getaround okaże się trafiona, a jest nią założenie że w przyszłości wszystkie samochody na świecie powinny być dostępne dla każdego kto ma taką potrzebę i oczywiście stosowną aplikację.