Bułgaria i Litwa to kraje które różni wiele. Język, alfabet, położenie, kultura i wiele innych. Skupmy się jednak na podobieństwach a poza wspólnym uczestnictwem w europejskiej wspólnocie i wspólnej komunistycznej historii znajdziemu jeden mianowinik, szczególnie dla nas interesujący. Jest nim Spark – elektryczny carsharing który łączy dwie stolice oddalone od siebie o ponad 2 000 km – bułgarską Sofię i litewskie Wilno.
Już na wstępie lojalnie uprzedzamy, że przejazd typu „one-way” pomiędzy oboma miastami nie jest możliwy, chociaż biorąc pod uwagę maksymalny zasięg podstawowego modelu – VW e-Up na poziomie ok 150 km, wycieczka pomiędzy strefami byłby nie lada eskapadą. Dobrą wiadomością jest jednak to, że do obsługi usługi w obu metropoliach służy jedna aplikacja która na podstawie naszej aktualnej pozycji określa czy bliżej nam do uslugi w Bułgarii czy na Litwie.
Floty w obu stolicach liczbowo są dość zbliżone i liczą około 100 samochodów w każdej. Katalog dostępnych samochodów jest mocno zróżnicowany, nawet pomiędzy oboma lokalizacjami. Dzięki usłudze Spark klienci w obu strefach mają do dyspozycji szeroki wachlarz dostępnych na rynku samochodów elektrycznych. W Wilnie skorzystać można z VW e-Up’a, VW e-Golf’a, drugiej edycji Nissana Leaf’a oraz Hyundaia Ionic’a. A dla klientów bardziej wymagających, dysponujących większym budżetem przewidziano możliwość wynajmu Tesli Model – X. Niestety dla bułgarskich klientów, w Sofii nie udostępniono żadnego modelu Tesli, ale za to w tamtejszej flocie znajdują się samochody użytkowe których nie uświadczy się na Litwie. Mowa tutaj o Nissanach eNV 200 w wersji cargo i w wersji 7-osobowej. Podstawowa flota usługi w Bułgarii bazuje na VW e-Up’ie, obu generacjach Nissana Leaf’a, oraz na Hynudaiu Kona.
Cennik usługi oparty jest na modelu stosowanym powszechnie w usługach e-carsharingu w Europie i bazuje na stawce za każdą minutę wynajmu, niestety bez rozróżnienienia na jazdę i postój (stop-over). Pewnym pocieszeniem jest fakt, że Spark udostępnia wynajem swoich samochodów również po stawkach dobowych, dzięki czemu brak stop-overa już tak nie doskwiera. Przy krótkich wynajmach klienci nie muszą martwić się o opłatę za kilometr, jednak z naciskiem na wspomniane krótkie wynajmy, bowiem do wynajmu podczas którego w ciągu doby przekroczymy limit 200 km, doliczana jest odatkowa opłata i właśnie teraz płynnie przejdziemy do szczegółów cen usługi Spark, które dla obu krajów różnią się nieco od siebie, ale pomimo to, dla obu lokalizacji są bardziej niż atrakcyjne. Wynajem podstawowego modelu – VW e-Up na Litwie to koszt ok 0,65 PLN a w Bułgarii 0,72 PLN za każdą minutę wynajmu, gdzie jak wspomnieliśmy przed momentem, jeśli podczas naszego wynajmu nie przekroczymy limitu w wysokości 200 kilometrów, nie będziemy za nie dodatkowo obciążani. Jeśli jednak limit ten zostanie przekroczony, to nadal usługa wygląda atrkacyjnie ponieważ za każdy nadliczbowy kilometr zapłacimy tylko ok 0,45 PLN (identycznie w Sofii i w Wilnie). Stawka dobowa dla e-Up’a wynosi około 95 PLN w Wilnie (125 PLN w Sofii). Tak niskie stawki nie są dostępne w żadnym dostępnym w Polsce carsharingu elektrycznym. Cennik dla samochodów wyższej klasy jest nieznacznie wyższy i wynosi ok 0,80 PLN za każdą minutę wynajmu i między 135 a 150 PLN za wynajem na całą dobę. Znacznie więcej jednak trzeba zapłacić za luksus podróżowania Teslą Modelem X, natomiast ona wynajmowana jest wyłącznie w trybie całodobowym i koszt takiej przyjemności to prawie 1300 PLN za każde 24h użytkowania.
Na koniec jeszcze kilka informacji kto stoi za usługą Spark, oraz dlaczego zdecydowano się na tak nieoczywisty duet lokalizacji gdzie usługa jest oferowana. Spark to usluga która od początku była carsharingiem elektrycznym, a zapoczątkowana została na Litwie już w 2016 roku i liczyła początkowo 22 pojazdy. Rok później za sprawą zawiązania spółki join venture pomiędzy właścicielem Sparka firmą – UAB Ride Share, oraz bułgarskim operatorem ogólnokrajowej sieci ładowania samochodów elektrycznych – firmą Eldrive, uruchomiona została bułgarska filia usługi. Co również warto zauważenia, Eldrive świadczy również swoje usługi w Rumunii i właśnie wg oficjalnych komunikatów spółki w tym roku Spark zagości również w rumuńskiej stolicy – Bukareszcie.
Pingback: how long keto diet