„Autonomiki” w Polsce?
Konferencja AV-Poland za nami.

Polska zdecydowanie nie jest pierwszym krajem który przychodzi na myśl przy okazji rozważań o samochodach autonomicznych. Nie mamy zbyt wielu powodów do dumy w tej dziedzinie a na domiar złego obowiązujące przepisy znacznie utrudniają prace rozwojowe dla tego rodzaju technologii. W błędzie jest jednak ten kto myśli, że w naszym kraju nie dzieje się w temacie pojazdów samojezdnych zupełnie nic. Są ciekawe inicjatywy, projekty i inwestycje, a ich większość można było w zeszły wtorek spotkać w jednym miejscu, w warszawskim hotelu Sofitel Victoria, który na jeden dzień stał się autonomicznym centrum Polski.

Konferencja AV-Poland, bo tak nazywało się to wydarzenie, to już trzecia edycja największego w naszym kraju spotkania ekspertów, praktyków i miłośników technologii autonomicznych a także przedstawicieli Rządu oraz uczelni technicznych. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Transportu Samochodowego pod patronatem m.in Ministerstwa Infrastruktury. Podczas kilkugodzinnej konferencji przedstawionych zostało kilka referatów, przeprowadzono kilka paneli dyskusyjnych, a w centrum wystawienniczym zademonstrowano pojazdy wyposażone w systemy do jazdy autonomicznej, takich firm jak m.in Aptiv czy ZF.

Szczególnie interesująca okazała się dyskusja pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa oraz reprezentantami biznesu, gdzie padła deklaracja o zacieśnieniu współpracy oraz przyspieszonym procesie zmiany prawa, co znacząco ułatwi testowanie najnowszych technologii na terenie naszego kraju. Główną zapowiadaną zmianą jest usunięcie warunku, wg którego samochód autonomiczny dopuszczony do testów w naszym kraju, nie może być wcześniej zarejestrowany jako auto sterowane ręcznie, odnośnie czego interweniowali wiele razy inżynierowie pracujący nad autonomiką jazdy w Polsce.

Podczas konferencji pojawił się również akcent carsharingowy, bowiem uczestnikiem jednego z paneli dyskusyjnych był założyciel i właściciel usługi Panek CarSharing – Maciej Panek, który oświadczył, że wg planów swojej firmy, do 2030 roku pojawiają się w niej pierwsze samochody autonomiczne. Deklaracja odważna, natomiast nie dziwi, że przedstawiciele usług wynajmu interesują się tematyką pojazdów samojezdnych, bo samochody autonomiczne gdy pojawią się komercyjnie na ulicach, to będą to w przeważającej większości pojazdy współdzielone a nie prywatne.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz