Osiedlowy carsharing? Pierwsze kroki w Polsce już postawiono.

O tym, że dla operatorów carsharingu największy potencjał prezentują mocno zagęszczone osiedla mieszkaniowe, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Im więcej osób na kilometr kwadratowy, tym lepiej, bo zawsze jest tam większa szansa, że przynajmniej część mieszkańców da się przekonać do współdzielenia samochodów, a kolejni z czasem również się do idei przekonają. Polscy operatorzy aut na minuty bez wyjątku wyznaczają strefy działania swoich usług w szczególności na takich osiedlach, natomiast na takim pasywnym działaniu wcale się kończyć nie musi, a nieśmiałe efekty działań których celem jest oferowanie usługi wynajmu samochodów z perspektywy zarządcy nieruchomości zaczynają już w naszym kraju kiełkować.

Nie dalej jak z końcem listopada zeszłego roku informowaliśmy o współpracy poznańsko-łódzkiego operatora – EasyShare z zarządcami biur co-workingowych, oraz właścicielami apartamentów, dzięki czemu klienci użytkujący wspomniane nieruchomości mogli korzystać z samochodów tego operatora na szczególnych zasadach. Na inicjatywie EasyShare’a się nie kończy, bowiem kolejny krok w tym tygodniu poczynił największy stołeczny usługodawca – PANEK CarSharing, rozpoczynając oficjalną współpracę z fińskim developerem nieruchomości – firmą YIT, która w Warszawie buduje nieruchomości mieszkaniowe na Mokotowie oraz Białołęce, a także na popularym warszawskim „Mordorze” stawia pierwszą w Polsce inicjatywę co-livingową. Jak donosi portal: housemarket.pl:

Smartti Mokotów to pierwszy projekt co-livingowy YIT w Polsce. Inwestycja zakłada realizację dwóch budynków, w których znajdzie się łącznie około 1 000 jednostek mieszkalnych. Niezwykle istotną częścią Smartti Mokotów będą przestrzenie wspólne, w tym m.in. strefy co-workingowe, miejsca przeznaczone do relaksu czy uprawiania sportu, a także lokale usługowe i gastronomiczne. Mieszkańcy będą mogli korzystać z udogodnień takich jak system kontroli dostępu oparty na inteligentnych rozwiązaniach hotelowych, za pomocą którego możliwe będzie nie tylko wejście do budynku i lokalu, ale także dokonanie transakcji w miejscowym sklepie lub barze – wszystko przy użyciu smartfona. YIT planuje również kolejne usługi ułatwiające codzienne życie. Będą one systematycznie wprowadzane we wszystkich nowych projektach, jakie fiński deweloper zrealizuje na polskim rynku.

Jedną z takich usług jest właśnie carsharing. Jak deklaruje Prezes YIT Polska, Pan Tomasz Konarski, usługa PANEK CarSharing zawita do wszystkich nieruchomości budowanych przez fińskiego developera. Usługa będzie udostępniana za pomocą parkingów specjalnych wyznaczonych dla samochodów operatora na terenie nieruchomości, przy czym z aut będą mogli korzystać również użytkownicy nie mieszkający na danym osiedlu. Taka polityka działania, wskazuje na wyraźną idee współdzielenia w przeciwieństwie do budowania usługi na wyłączność małej grupy „wybrańców”. Mieszkańcy będą mieli wygodniejszy dostęp do samochodów, z których będą mogły również korzystać inni klienci usługi, a w zamian za to klient zamieszkujący daną nieruchomość nie będzie musiał martwić się obowiązkiem zwrotu samochodu do tej samej lokalizacji co jest domeną wielu usług stacjonarnych, szczególnie udostępnianych w trybie „round-trip” który jest szczególnie popularny w carsharinu udostępnianym dla zamkniętych społeczności w zagranicznych usługach.

Sukces takiego modelu mieszanego (stacjonarno-otwartego) może doprowadzić do szerszego zainteresowania developerów, oraz zarządców nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach, gdzie prywatny samochód przestaje jawić się jako przedmiot pierwszej potrzeby, będąc z powodzeniem zastępowany przez auta współdzielone, a tworzenie takich właśnie wydzielonych stref dla pojazdów na minuty (niekoniecznie tylko samochodów) jest dodatkowym argumentem aby jeszcze raz poważnie się zastanowić nad sensem zakupu pojazdu na własność.

Udostępnij przez :

Ten post ma 26 komentarzy

  1. Cami Halısı

    Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

Dodaj komentarz