Nowość w dostawczym carsharingu.

Samochody dostawcze rozgościły się w polskim carsharingu już kilka lat temu, stając się ważną częścią dwóch wiodących usług współdzielonej mobilności, czyli Panek CarSharing i Traficar.

Obie usługi dotychczas budowały swoje linie carsharingu cargo na bazie największych gabarytowo odmian przestrzeni bagażowych typu Furgon oraz niewielkich samochodów z nadwoziem typu kombi-van na mniejsze potrzeby.

Największe odmiany Furgonów reprezentowane były dotychczas u polskich usługodawców na bazie takich modeli jak:
– Renault Master
– Opel Movano
– Mercedes Sprinter
– Fiat Ducato
– Citroen Jumper
a wybór maksymalnych wielkości przestrzeni bagażowej był podyktowany logicznym założeniem, że gdy do przewiezienia jest niewiele towaru, to da się go przewieźć i mniejszym pojazdem i większym, natomiast w przypadku większych gabarytów nadwozie Maxi jest najlepszym wyborem. Sęk w tym, że poruszanie się samochodem dostawczym o maksymalnych gabarytach i masie dla kategorii prawa jazdy B jest często problemem dla klientów, którzy wcześniej nie mieli doświadczenia z takimi samochodami, co niestety często skutkuje uszkodzeniami.

Dlatego też zarówno w Traficarze jak i później w Panek CarSharing pojawiły się znacznie mniejsze ale też zdecydowanie prostsze w prowadzeniu kombi-vany reprezentowane przez Renaulty Kangoo oraz Express a także przez Dacię Dokker. Minusem kombi-vanów jest jednak znacznie mniejsza ładowność i wymiary przestrzeni bagażowej, która jest niewiele większa niż w samochodzie z nadwoziem kombi, w którym złożymy tylny rząd foteli. Popularność kombi-vanów okazała się zdecydowanie mniejsza niż w przypadku aut z grupy Furgonów Maxi, dlatego też Panek CarSharing po roku oferowania Renault Expressa, wycofał się całkowicie z tego segmentu, pozostawiając jedynie największe samochody z grupy MaxiCargo.

Wycofanie wspomnianych Expressów, nie okazało się jednak zwiastunem dla wygaszania linii samochodów dostawczych w Panek CarSharing, czego dowodem jest najnowszy model jaki zagościł w flocie tego operatora, a jest nim Opel Vivaro w nadwoziu Furgon.

Vivaro w Panek CarSharing to samochód, którym mogą podróżować 3 osoby (w tym kierowca) a przestrzeń bagażowa wyposażona jest w boczne drzwi przesuwne i parę tylnych drzwi. Ładowność przestrzeni bagażowej to: 2862 mm długości / 1220 mm wysokości / 1282 mm szerokości.
Auto jest dobrym kompromisem pomiędzy nieco ociężałymi samochodami z nadwoziem Maxi oraz niewielkimi kombi-vanami. Vivaro jednak pod względem komfortu i wygody jazdy zdecydowanie bardziej przypomina auto osobowe niż dostawcze dlatego może być ono świetnym rozwiązaniem dla osób które obawiają się prowadzenia największych modeli dostawczych, gdy kombi-vany okazały się zbyt małe w stosunku do potrzeb transportowych klienta.

Panek udostępnił 15 sztuk dostawczego Opla Vivaro, którymi można poruszać się swobodnie po całym terenie wszystkich stref miejskich oferowanych w aplikacji.

Cena wynajmu nowego nabytku usługi Panek nie różni się od tej, w której oferowany jest „większy brat” Vivaro, czyli Opel Movano, a można zapoznać się z nimi -> w tym miejscu.

Udostępnij przez :

Dodaj komentarz