MOL wprowadza "bratanków"na wyższy poziom.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Na początku bieżącego roku donosiliśmy o tym, że MOL, największe przedsiębiorstwo pod względem przychodów na Węgrzech, które wraz z Orlenem, należy do największych przedsiębiorstw naftowych w Europie Środkowej, otwiera w węgierskiej stolicy carsharing. Zgodnie z zapowiedzią, pod koniec stycznia na ulice Budapesztu wyjechały pierwsze samochody usługi MOL Limo.
Wg deklaracji operatora, do dzisiaj z usługi skorzystało prawie 35 tyś użytkowników, którzy łącznie przejechali ponad 1,5 miliona kilometrów. Taki dystans można było osiągnąć dzięki flocie złożonej z 350 VW Up. Mimo, że wszystkie samochody w usłudze MOL Limo stanowiły dotychczas wspominane Volkswageny, można śmiało uznać, że usługodawca postawił na flotę mieszaną, a to za sprawą podzielenia 350 „Upów”, na 100 wersji elektrycznych i 250 spalinowych. Wszystkie auta dostępne w usłudze, wynajmowane są w trybie otwartym (free-floating), a za poprawne ich działanie odpowiada francuski dostawca rozwiązań dla carsharingu, firma Vulog, która dostarczała również przez pierwszy rok działalności, system dla warszawskiej usługi Panek CarSharing.
Po upływie 8 miesięcy od startu usługi, operator MOL Limo, zachęcony dużym zainteresowaniem mieszkańców Budapesztu, postanowił rozwinąć swoją usługę o nowe, większe i bardziej luksusowe samochody marki Mercedes A-klasa. Właśnie teraz, pod koniec września pierwsze Mercedesy zostały udostępnione w aplikacji. Mercedesów ma być docelowo w usłudze 50 sztuk i będą one ciekawym urozmaiceniem dla klientów, którzy dotychczas mogli korzystać wyłącznie z małych Up-ów (największym budapesztański konkurent – GreenGo, również działa tylko na VW Up-ach, w łącznej ilości prawie 170 sztuk). Dzięki dodaniu Mercedesów, flota MOL Limo urośnie do 400 aut, co można uznać za całkiem dużą liczbę, która jednak robi jeszcze większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunkowo niewielką powierzchnię strefy działania usługi, która w Budapeszcie została ograniczona do 70 km2. Taka powierzchnia przy połączeniu z wspominaną ilością 450 aut, daje bardzo dobry współczynnik gęstości na poziomie prawie 6,5 auta na kilometr kwadratowy.
Powiedzmy na koniec jeszcze coś o cenach nowych Mercedesów. Usługodawca MOL Limo budując cennik, postawił wyłącznie na rozliczanie czasu. Cennik jest maksymalnie uproszony i klient obciążany jest wyłącznie za czas jazdy, bądź postoju. W przypadku Mercedesów minuta jazdy została oszacowana na poziomie 111 forintów (1,5 PLN) za minutę, gdy analogicznie cena VW Up’a to 77 forintów (1 PLN). Stawka postojowa (stop-over) dla obu modeli skonfigurowana została identycznie i wynosi 15 forintów (0,20 PLN) za minutę.
Udostępnij przez :