Re.volt po czesku. Też mały, też szybki i też na baterie.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Pod koniec ubiegłego wieku, fani wyścigowych gier komputerowych zachwycili się grą Re-volt. Były to ni mniej ni więcej, tylko wyścigi samochodów zdalnie sterowanych. Wyścigi małych aut na baterie, sterowanych falami radiowymi za pomocą ręcznego kontrolera. Pomysł był bardzo nowatorski i pozwolił grze zdobyć status niemal kultowej, która dzięki gronu wiernych fanów jest nadal rozwijana, pomimo faktu, że twórca gry – Acclaim Entertainment zakończył swoją działalność w roku 2004.
Inspirację Re-voltem ze świata wirtualnego, można odnaleźć również w tym realnym i to całkiem niedaleko, bo w sąsiednich Czechach. Latem bieżącego roku, na ulice Pragi wyjechało 20 sympatycznych „maluchów”, udostępnionych w trybie carsharingu otwartego. Z racji niewielkiej floty strefa działania usługi została ograniczona do dwóch centralnych praskich dzielnic – Praha 1 & Praha 2. Jak przystało na samochody inspirowane kultową „ściganką”, auta Re.volt (tak nazywa się czeska usługa) są małe, szybkie i na baterie.
Usługodawca postawił na elektryczne, dwuosobowe samochody City Spirit, wyprodukowane przez chińską firmę Jia Yuan Electric Vehicles. Auto posiada homologację typu L7e, czyli jest odpowiednikiem znanej w Polsce kategorii B1. Samochody są szybkie i pozwalają na osiągnięcie prędkości nawet 80 km/h. Pojemność baterii przekłada się na możliwy zasięg na poziomie 120 km, co w przypadku usługi miejskiej, ograniczonej tylko do dwóch centralnych dzielnic czeskiej stolicy wydaje się wystarczające. Niecodzienny jest sposób ładowania samochodów carsharingu Re.volt. Obsługa techniczna otrzymująca informację o samochodzie z wyczerpującą się baterią, podjeżdżają na miejsce gdzie auto z niskim zasięgiem jest zaparkowane, po czym wymieniają wyczerpaną baterię na pełną, dzięki czemu samochód jest gotowy do drogi w ciągu chwili od interwencji brygady technicznej. Aplikacja dostępna jest na dwa najpopularniejsze systemy operacyjne: Android i iOS.
Cena wynajmu żółtego mikrosamochodu oszacowana została na 4 czeskie korony za każdą minutę jazdy (niecałe 70 groszy), jednak minimalna opłata za każdy wynajem wynosi 20 koron (ok 3,40 zł). W praktyce wygląda to tak, że każdy rozpoczynający się wynajem wiąże się z obciążeniem klienta na 3,4 zł, a po 5 minutach jazdy system zaczyna naliczać opłatę minutową w wysokości wspomnianych 70 groszy.
Oprócz samochodów Re.volt, po ulicach czeskiej Pragi jeżdżą również „pełnowymiarowe” usługi współdzielonej mobilności samochodowej, dzięki czemu warto spoglądać na południe w kierunku stolicy naszych czeskich sąsiadów, bo jeśli oni chętnie korzystać będą z takich elektrycznych „microcarów”, to można zakładać, że nad Wisłą, popyt na takie… autka na minuty, również może wystąpić.
Udostępnij przez :