Elektryki na dalekim wschodzie?
Poznaj „kraba” z Władywostoku

Władywostok to jedna z najdalej wysuniętych na wschód i zdecydowanie najbardziej znana wschodnia metropolia Rosji, popularna głównie ze względu na końcową stację słynnej Kolei Transsybersyjskiej. Obecnie Rosja z wiadomych powodów przez społeczeństwo zagraniczne jest skazywana jest na ostracyzm, natomiast warto spojrzeć jak wygląda sytuacja carsharingu w Rosji oddalonej o tysiące kilometrów od granic europejskich.

Rosja dotknięta jest szeroko zakrojonymi sankcjami nałożonymi przez przedsiębiorstwa technologiczne z Ameryki i Europy, natomiast Azja, a szczególnie Chiny – największy azjatycki partner handlowy Rosji, takich działań nie przedsięwziął, dlatego nie może dziwić fakt, że organizacje carsharingowe w największym powierzchniowo kraju świata zaczęły zasilać swoje floty w znacznie większym stopniu właśnie samochodami produkcji chińskiej, mimo że wcześniej dominowały, szczególnie na ulicach Moskwy, współdzielone auta marki Volkswagen czy KIA.

Green Crab, czyli „zielony krab”, to nazwa pierwszego i jedynego jak dotąd carsharingu jaki pojawił się we Władywostoku. 600-tysięczna metropolia, mimo że usługi „aut na minuty” rozwijały się do niedawna w Rosji bardzo dynamicznie, nie doczekała się wcześniej żadnego carsharingu, a Green Crab zadebiutował na początku maja br. czyli już po wybuchu wojny w Ukrainie. Co więcej, zadziwiającym jest fakt, że mimo globalnych problemów z produkcją podzespołów do samochodów, skutkujących wielomiesięcznymi opóźnieniami, władywostocka usługa uruchomiona została… przed pierwotnie założonym terminem, który zaplanowany był na czerwiec br.

Zielony kolor kraba z nazwy usługi nie jest przypadkowy, ponieważ nowouruchomiony carsharing jest oparty wyłącznie na elektrycznym modelu produkcji chińskiej – JAC iEV7s. Wybór samochodów elektrycznych do usługi na terenie Rosji jest dość osobliwy, tym bardziej, że Rosja nigdy nie narzekała na brak paliw kopalnych, a w skutek działań mających na celu uniezależnienie się Europy od rosyjskich paliw, będą ich mieć do dyspozycji jeszcze więcej. Powodem, dla którego zdecydowano się we Władywostoku na samochody w pełni elektryczne jest właściciel usługi, którym jest przedsiębiorstwo energetyczne RusHydro, czyli największy w Rosji i jeden z największych na świecie producentów czystej energii, pochodzącej z elektrowni wodnych.

Docelowo Green Crab ma posiadać 140 samochodów do wynajęcia, natomiast na start usługi udostępniono 25 egzemplarzy samochodów JAC, za których naładowanie odpowiada 11 stacji udostępnionych na terenie strefy. Zasięg modelu JAC iEV7s wynosi około 270 kilometrów, a prędkość maksymalna ograniczona jest do 130 kilometrów na godzinę.

Na koniec jeszcze kilka informacji na temat cen, a te wydają się z perspektywy europejskiego rynku, całkiem korzystne:

0,61 PLN – minuta jazdy
0,24 PLN – minuta postoju
168,00 PLN – doba wynajmu (150 km darmowych w wynajmie dobowym)
0,67 PLN – kilometr po przekroczeniu pakietu 150 darmowych kilometrów

Udostępnij przez :