We wtorek 13 grudnia rząd Francji ogłosił krajowy plan „car-poolingu” na lata 2023 – 2027. Sztandarowym punktem planu są dotacje w wysokości 100 euro dla nowych użytkowników, którzy zarejestrują się w dowolnej platformie car-poolingowej.
Przypomnijmy jeszcze czym jest tytułowy car-pooling. Jest to nic innego jak współdzielenie przejazdów, gdzie osoba będąca kierowcą udostępnia publicznie planowaną trasę, a inni użytkownicy platformy, w zamian za określoną opłatę, mogą dołączyć na całą, bądź część zaplanowanej trasy. Najbardziej znaną w Europie, w tym w Polsce platformą car-poolingową jest BlaBlaCar.
W 2022 r. we Francji 337 000 osób skorzystało z usług car-poolingu jako kierowca lub pasażer. Aby jeszcze zwiększyć popularność tej formy współdzielenia, francuski rząd uruchamia krajowy dzienny plan dla podróży o długości mniejszej niż 80 km. Jest to już druga edycja rządowego wsparcia.
„ Najtrudniej jest zrobić swój pierwszy carpooling” – Prezes platformy car-poolingowej Karos.
Głównym celem wsparcia jest przekonać klientów, którzy będą poszukiwać w obecnych czasach oszczędności.
„ Kierowca, który regularnie korzysta z carpoolingu podczas codziennych podróży, może zaoszczędzić ponad 1000 euro rocznie” – Nicolasa Brusson – współzałożyciela BlaBlaCar,
Nowy plan mobilizuje dodatkowe 150 milionów euro na przyspieszenie rozwoju carpoolingu. Oprócz dofinansowania przejazdów, w planach jest stworzenie większej ilości pasów ruchu, po których mogą poruszać się pojazdy, w których poróżują jednocześnie minimum 3 osoby.
Rząd Francji, dofinansowując car-pooling ma na celu potrojenie liczby codziennych przejazdów współdzielonych do końca 2024 r., aby osiągnąć 3 miliony przejazdów dziennie, czyli około 3% codziennych przejazdów samochodowych we Francji, w porównaniu z 900 000 w 2019 r. Osiągnięcie tego celu jak deklarują opiekunowie projektu, pozwoliłoby ograniczyć zanieczyszczenia emitowane przez transport samochodowy o 4,5 mln ton rocznie.