Dacia Spring – klucz do naprawy e-carsharingu w Polsce?

Nie milkną echa wtorkowej oficjalnej decyzji ostatniego już w pełni elektrycznego carsharingu w Polsce – InnogyGO! W parze z tym doniesieniem nie stygną dyskusje odnośnie deklaracji Traficara, który został oficjalnie „namaszczony” przez Innogy do przejęcia statusu lidera współdzielonej elektromobilności w naszym kraju. Traficar w związku z decyzją Innogy, zadeklarował wprowadzenie na warszawskie ulice 200 samochodów elektrycznych, nie potwierdzając jednak oficjalnie jakie samochody wypełnią lukę po BMW i3, które do połowy marca znikną z rynku. Pewnie jest natomiast to, że Traficar nie przejmie do swojej usługi wspomnianych BMW po InnogyGO!, co jest często błędnie powielane przez wielu obserwatorów rynku.

Jeśli nie BMW i3 to co?

Zatem, jeśli Traficar nie przejmie „i-trójek” to czego możemy oczekiwać wkrótce na stołecznych ulicach w fioletowych barwach? Doświadczenia Traficara z elektromobilnością sięgają sierpnia 2018 gdy pilotażowo wypuszczono kilka Renault Zoe pierwszej generacji. Następnym etapem było przetestowanie mikromobilności na bazie chińskich samochodzików marki Zhidou. Sympatyczne autka nie zawojowały rynku i po niedługim czasie zniknęły z oferty operatora. Od kilku miesięcy Traficar ponownie udostępnia swoim klientom elektryczne Renault, przy czym w tej chwili jest to najnowsza, druga edycja modelu Zoe, który przypadł do gustu klientom. Postawienie na elektryczne Renaulty nie dziwi, zważywszy na fakt, że flagowcem Traficara jest Clio udostępnione w ilości ponad 1000 egzemplarzy. Współpraca z francuskim producentem widoczna jest również w większych samochodach Traficara, czyli kompaktowych Megane Kombi, ale przede wszystkim w grupie dostawczej – TrafiCargo gdzie znajdziemy Renaulty Kangoo i Mastery. Zważywszy długofalową współpracę obu firm można spodziewać się wkrótce w Warszawie większej ilości Renault Zoe. Czy jednak taki projekt ma szanse na sukces w obecnej sytuacji, gdy na elektrycznym carsharingu z wielu powodów póki co nie da się zarobić? Zoe drugiej generacji jest świetnym samochodem, natomiast nie jest autem najtańszym. Oczywiście, jest to samochód zdecydowanie tańszy od BMW i3 na którym poległo Innogy, natomiast różnica w cenie obu modeli może nie wystarczyć (ok 175 tys zł – BMW i3 vs ok 130 tys zł – Renault Zoe).

To może Dacia Spring?

Zoe dla sukcesu elektrycznego carsharingu w Polsce nadal jest zbyt drogie, natomiast coraz większymi krokami zbliża się do Polski samochód, który jest uznawany przez branżę elektromobilności za kamień milowy rozwoju rynku EV w Europie. Rewolucję ma powodować głównie ceną. Chodzi o pierwszą w historii elektryczną Dacię – model Spring. Rumuńska marka od dawna należy do koncernu Renault. Samochód ma kosztować wg deklaracji producenta między 15 a 17 tysięcy euro, co jest ceną absolutnie bezkonkurencyjną. Dla porównania, najtańszy na polskim rynku samochodów elektrycznych model to Smart ForTwo EQ, którego cena to niecałe 100 tysięcy złotych, zatem jeśli faktycznie na naszym rodzimym rynku Grupa Renault zaproponuje cenę poniżej 70 tysięcy złotych za pełnowymiarowy samochód mogący pomieścić 5 osób, to faktycznie może być to rewolucja dla usług carsharingu. Potwierdzeniem tej tezy jest choćby fakt, że powiązany z koncernem Renault – carsharing ZITY zapowiedział wprowadzenie do swojej usługi w Madrycie i Paryżu wprowadzenie kilkuset „rumuńskich elektryków”, które mają być tańszym urozmaiceniem dla floty złożonej póki co z ponad tysiąca Renault Zoe. Kolejnym przykładem jest zamówienie aż 3000 egzemplarzy Springa, przez sieć handlową LeClerc, która we Francji oferuje w swoich marketach również krótkoterminowy wynajem samochodów, gdzie właśnie nowa Dacia ma być flagowy modelem. Ciekawostką jest również fakt, że jedna z wersji wyposażeniowych Springa powstała specjalnie dla usług współdzielonej mobilności, a wyróżnia się np wbudowanymi urządzeniami telematycznymi oraz materiałami wykończenia wnętrza odpornymi na zabrudzenie.

Dacia Spring nie jest nową konstrukcją, ponieważ jest to samochód bazujący na budżetowym modelu Renault Kwid, który produkowany był z myślą o rynkach rozwijających się i nie był w ogóle brany pod uwagę dla Europy. Kwid jest modelem spalinowym, natomiast w linii prostej Spring jest odświeżoną wersją modelu Renault K-ZE, który oferowany jest od 2019 roku w Chinach i faktycznie jest elektryczną wersją wspomnianego Kwida. Dacia Spring jest samochodem małym, zdecydowanie mniejszym od wspomnianego już Zoe. Wymiary (3,7 m długości, 1,5 wysokości i 1,8 m szerokości filigranowego „elektryka”) plasują go między Renault Twingo/Smart ForFour a Dacią Sandero. W kwestii osiągów również nie należy oczekiwać „fajerwerków” ponieważ Spring wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy zaledwie 45 KM (125 Nm) który umożliwia rozpędzenie samochodu do maksymalnej prędkości 120 km/h. Zasięg samochodu na w pełni naładowanej baterii o pojemności 27 kWh to oficjalnie nieco powyżej 200 km. Do miejskiej jazdy wystarczy, bo nie należy zapominać, że najmłodsza Dacia została stworzona z myślą o jeździe miejskiej, czego potwierdzeniem są niewielkie osiągi. Warto jeszcze wspomnieć o wyposażeniu i komforcie jazdy. O ile nowy Renault Zoe zasługuje w tej kwestii na zestaw komplementów, to w przypadku Springa będzie zdecydowanie gorzej, natomiast nie należy zapominać, że są to dwa różne samochody o zupełnie innej cenie i dla innej grupie docelowej. Nowoczesna motoryzacja przyzwyczaiła do tego, że te same modele w dwóch skrajnych wersjach wyposażeniowych to zupełnie różne pojazdy i podobnie jest również w przypadku Springa. W wersji podstawowej zabraknie kamery cofania, czujników parkowania, multimedialnego systemu MediaNav, systemów AppleCarPlay czy AndroidAuto a nawet manualnej klimatyzacji. Cała wymieniona lista będzie jednak dostępna za dopłatą. Różnice w obu wersjach widoczne są na zdjęciach obok.

Nowe rozdanie „po rumuńsku”.

Pierwsza elektryczna Dacia technologicznie na pewno nie jest modelem przełomowym. Nie zadowoli również najbardziej wybrednych klientów. Nie taka jest jednak jej rola, natomiast z perspektywy carsharingu, który docelowo i tak będzie elektryczny, ale żeby móc się rozwijać, musi przede wszystkim na siebie zarabiać, Dacia Spring wydaje się idealna. Nie da się porównać tego modelu z BMW i3, bo jedyne wspólne mianowniki obu samochodów, to 4 koła i elektryczny napęd. Z drugiej strony Spring nie jest mikrosamochodem, które nigdy nie przekonały do siebie polskiego klienta, ani w wersji spalinowej, elektrycznej ani w usługach carsharingu. Na samochody pokroju wspomnianego BMW nadal polskiego klienta nie stać. Aby InnogyGO! mogło na tym projekcie zarabiać, ceny wynajmu musiałyby być przynajmniej 2x wyższe, ale kto byłby gotowy tyle zapłacić? Symptomatyczne jest dla tego modelu to, że pomimo całkiem dobrej sprzedaży, to i3 nigdy nie było samochodem popularnym w usługach współdzielenia i jeśli ktoś te samochody oferował, to raczej w symbolicznych ilościach, a wiele usług, które zdecydowały się na ten model, przeszło już do historii. Wracając jednak do tematu polskiego rynku carsharingu, który „pochłonął” już 5 w pełni elektrycznych usług (poza InnogyGO! również: Vozilla, PGE Mobility, eCar od Taurona i GreenGoo) to aby coś w e-carsharingu drgnęło potrzebny jest model który pozwoli klientom na swobodne przemieszczanie się po mieście, w tym po bus-pasach a operatorom na uzyskanie niższych kosztów prowadzonej działalności, gdzie utrzymanie floty pojazdów jest jej głównym kosztem. InnogyGO! wybierając do usługi model BMW i3 deklarowało, że taki był wybór klientów i ten samochód był najchętniej wybieranym i najwyżej ocenianym samochodem w pilotażu, w którym udział brały również: Hyundai Ionic, Renault Zoe i Nissan Leaf (oba pierwszej generacji). Czy przy takim doborze samochodów, wybór klientów może dziwić? Klienci jednak wyświadczyli firmie Innogy „niedzwiedzią przysługę”, dlatego w tej chwili Traficar decydując się na przejęcie schedy po największym polskim zielonym carsharingu nie ma wyboru i musi kierować się rozsądkiem, a logika podpowiada, że takim właśniem głosem rozsądku będzie Dacia Spring. Samochód mały, zapewne dość purytański ale przede wszystkim tani a to jest w tej chwili jedyny klucz do tego aby w pełni elektryczne usługi współdzielenia miały szanse na rozwój przy zachowaniu rozsądnych cen, które polski klient jest w stanie zaakceptować. Wybór Springa do usługi Traficara nie jest póki co oficjalnie potwierdzony, natomiast powyższe argumenty wskazują, że w pojawienie się tego modelu w fioletowych barwach jest więcej niż prawdopodobny.

Udostępnij przez :

Ten post ma 39 komentarzy

 1. bape

  A lot of thanks for all your labor on this web page. Betty really loves getting into investigations and it’s easy to see why. A number of us know all of the lively method you make vital secrets by means of your web site and increase participation from other ones on the area of interest plus my simple princess is always becoming educated a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. You’re carrying out a fabulous job.

 2. فوت فتیش

  بایگانی‌های افسردگی

  „می دانم مشکلم چیست و می خواهم از آن رها شوم و یا درمانش کنم، و برای درمان آنها از همه روشها استفاده نموده ام با این وجود نمی توانم.”
  فیلم درباره گروهی از دوستان ثروتمند است که تلاش می‌کنند غذا
  بخورند، اما به طور مداوم با مرگ، وقایع دیدنی، شلیک و غیره مختل می‌شود.

  بونوئل به ملودرام به دلیل المان‌های
  ویران‌گرایانه‌اش عشق می‌ورزید، بنابراین درک انتقاد بونوئل از واژه “neorealist” که برای فیلمش به
  کار برده شد، سخت نیست. اگرچه این
  فیلم از یک لنز «نئورئالیست» استفاده می‌کند، «فراموش‌شدگان» آشکارا از نئورئالیسم تقلید می‌کند تا ایده خوش‌قلب بودن فقیر را براندازد.
  سایمون (یا شمعون با بازی کلاودیو
  بروک) با نشستن بر بالای یک ستون به‌مدت
  ۶ سال، ۶ هفته و ۶ روز، سرسپردگی‌اش را به خدا ثابت
  می‌کند. وقتی او به یک ستون دیگر جابه‌جا می‌شود، شیطان
  (با بازی سیلویا پینال) او را دنبال می‌کند
  و قصد دارد تا این مرد متعصب را از رستگاری ابدی بیرون بکشد.
  دیروز تولد لوئیس بونوئل، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اسپانیایی بود، این یادداشت مروری است بر بیست فیلم از آثار شاخص بونوئل.

  آرچیبالدو دلا کروز (با بازی ارنستو آلونسو) مردی بی‌ثبات است
  که از زمان مرگ پرستارش،
  علاقه شدیدی به قتل داشته است. خیالات او هرگز تحقق نمی‌یابد،
  حتی اگر قربانیان خیالی او
  در نهایت با دست‌های دیگری بمیرند.
  پدوفیل های شکارچی ممکن است از
  زورگویی یا تهدید به افشا برای تداوم سوء استفاده خود استفاده کنند.
  پزشکان و سایر کارکنان بهداشتی از لحاظ قانونی موظفند که چنین سوءاستفاده هایی از افراد صغیر را
  گزارش کنند. این فعالیت نوعی تجاوز
  هم محسوب می شود و محکومیت
  های سنگینی به دنبال دارد.
  «پارافیلی» مشکلات کنترل تکانه جنسی است که با تخیلات، امیال و رفتارهای مکرر جنسی متمرکز بر اشیاء،
  فعالیت ها یا موقعیت های غیرمعمولی مشخص
  می شود که برای دیگران از لحاظ جنسی
  محرک نیست. در اغلب موارد این اشیاء، فعالیت ها یا موقعیت ها برای اینکه افراد کارکرد جنسی
  داشته باشند، ضروری اند… فیلم تقریباً در تمام
  طول زمان خود پیش‌گویی می‌کند
  و به آداب و رسوم تشریفاتی (مهمانی‌های شام، آداب و رسوم
  رستوران و غیره) و رویدادهای
  اجتناب‌ناپذیر (در درجه اول مرگ) حمله
  می‌کند. این حمله بمب‌افکنانه به بورژوازی است
  و فیلم توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان (نماینده فرانسه) را از آن خود کند.
  گروهی از سوسیالیت‌ها به یک مهمانی شام در یک عمارت پرزرق‌وبرق دعوت می‌شوند.

  زمانی که آن‌ها برای صرف شرابِ پیش از خواب به سالن می‌روند، خیلی زود متوجه می‌شوند که تلاش‌های
  آن‌ها برای ترک کردن با نیرویی نامرئی خنثی می‌شود.

  به‌ من برخورد و رفتم توی اتاقم نشستم و چندساعته آن را نوشتم که البته
  نسخه اولیه خیلی با آنچه امروز می‌بینیم فرق داشت ولی نهایتا نتیجه شد «آگهی فروش».
  البته فیلم‌نامه را آقای ارسیا تقوا هم
  خواندند، با یک روان‌کاو فرانسوی هم مشورت کردم و تحقیقاتی هم کردم که از نظر پزشکی غلط نداشته باشد.

  مثلا فهمیدم یک‌سری سایت توی فرانسه
  برای فتیش‌ها، کفش دست‌دوم می‌فروشند و با سرزدن به این سایت
  متوجه شدم که برای آنها هرچه کفش کهنه‌تر باشد ارزش بیشتری دارد.
  این فیلم در اصل قرار بود بخشی از یک آنتولوژی
  باشد (فدریکو فلینی و ژول داسن در
  اصل به کار گرفته شده بودند تا صحنه‌های فراموش‌نشدنی‌ای خلق کنند اما به خاطر خواسته‌های تهیه‌کننده این طرح‌ها
  با موفقیت به پایان نرسیدند).

  (کاراکترهایی که نه کاملا خوبند
  و نه کاملا بد)؛ کسانی که در یک دنیای فاسد و
  پر از ریاکاری زندگی می‌کنند. از اولین تصویرش از یک چشم بریده تا تصویر نهایی‌اش از یک قاب فیلم انفجار؛ بونوئل ما را با آثاری
  تنها گذاشت که آشکارا به آگاهی‌های ما حمله می‌کردند و
  خوشی را از ناخوشی‌ها خلق می‌کردند.

  بیست فیلم فهرست‌شده در این مطلب، بیانگر گستره استعدادهای بونوئل هستند.
  هیپنوتیزم به همراه روان درمانی سریع ترین و
  قویترین روش درمان مشکلات حل
  نشده شماست. مرکز مشاوره رسش در سال
  1394 با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی با
  همکاری اساتید برجسته دانشگاه و متخصصان مجرب
  روانشناسی و مشاوره شروع به فعالیت کرده است.

  لوئیس بونوئلمتولد اسپانیا بود،
  اما بیشتر دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش را در تبعید گذراند.

  با بررسی آثار او درمی‌یابیم که وی خالق
  محدوده وسیعی از فیلم‌های کوتاه سورئال (فراواقع‌گرا) پاریسی گرفته تا فیلم‌های بلند سایکوسکچوال (روانی- جنسی) مکزیکی (و هرچیزی در این بین) بوده
  است. فیلم‌های او اغلب به نهادها (دین، جامعه،
  فرهنگ بورژوایی) حمله می‌کردند و زبان روایی را بازسازی
  می‌کردند (اغلب به ضرر استمرار مکان‌مند/ دنیوی).
  کارگردانی و سبک بونوئل از خوانش‌های
  محدود و متناهی دوری می‌کند و منجر به خلق یک کالت برای پیروان وفادارش می‌شود؛ کسانی که تلاش
  می‌کردند معنی این جعبه سرزنده را در«زیبای روز» Belle de Jourبفهمند.

  برخی کارشناسان ضربه های عاطفی در دوران کودکی مانند مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن را مقصر می
  دانند. برخی دیگر معتقدند این اشیاء یا موقعیت ها هنگامی به صورت عامل تحریک جنسی این افراد درمی آید که به صورت مکرر و متوالی باعث فعالیت جنسی خوشایندی شده باشند.

  تقریبا یکی از هر چهار مرد با
  این گونه اختلال‌ها دارای تمایلات
  همجنسگرایی نیز هست. در ادامه به یک سری آمار
  در رابطه با اختلال‌های فتیش اشاره می‌کنیم.
  درصورتیکه نسبت به هر یک از مطالب سایت نظر یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات درج نمایید.
  مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و
  ۵۵۷ هزار و ۲۴ نفر رسید. هوش هیجانی در کودکان
  به توانایی فرد در مدیریت و کنترل هیجانات خود گفته می‌شود، همچنین دربرگیرنده
  توانایی فرد در کنترل احساسات دیگران نیز
  است. اغلب مردم در سراسر دنیا ازدواج می‌کنند؛ نیاکان ما ازدواج کرده
  بودند، والدین ما ازدواج کرده‌اند، همچنین بچه‌های ما
  هم نیز ممکن است ازدواج کنند.

 3. goyard online store

  I wish to express thanks to you just for rescuing me from this type of matter. After scouting through the internet and obtaining ways which are not productive, I was thinking my entire life was done. Being alive without the presence of solutions to the issues you have resolved by means of your main report is a critical case, and ones that might have badly affected my entire career if I hadn’t come across your web site. Your main natural talent and kindness in taking care of all areas was valuable. I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thanks very much for your professional and results-oriented help. I will not think twice to propose your web site to anybody who would need tips on this problem.

 4. hermes outlet

  I would like to voice my affection for your kind-heartedness giving support to people who absolutely need help on this particular niche. Your special dedication to getting the message along was really effective and have in every case helped people like me to attain their aims. The valuable tips and hints indicates so much to me and even more to my colleagues. With thanks; from all of us.

 5. golden goose outlet

  I just wanted to develop a quick remark to appreciate you for all the wonderful concepts you are placing at this website. My extensive internet search has finally been honored with awesome ideas to go over with my classmates and friends. I 'd suppose that many of us site visitors actually are really lucky to dwell in a notable place with very many perfect professionals with very helpful secrets. I feel somewhat fortunate to have seen your entire weblog and look forward to many more brilliant minutes reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 6. air jordan

  I happen to be writing to let you understand what a superb encounter my wife’s child had visiting your web page. She came to find many pieces, which include what it is like to have an ideal coaching mindset to make most people without difficulty master specified extremely tough topics. You really surpassed people’s expectations. I appreciate you for coming up with those practical, healthy, informative and even fun tips about your topic to Gloria.

 7. moncler outlet

  Thanks for all your work on this web page. Betty takes pleasure in setting aside time for internet research and it’s easy to see why. All of us hear all concerning the powerful means you provide good things through your web blog and as well as improve response from some others on that concern then our favorite princess is truly understanding a great deal. Enjoy the remaining portion of the year. You are always doing a really great job.

 8. jordan shoes

  Thanks a lot for providing individuals with an extremely brilliant possiblity to read critical reviews from this web site. It’s usually very sweet and stuffed with amusement for me personally and my office fellow workers to search your blog at the very least three times every week to read through the fresh guidance you will have. Of course, I am usually amazed with your impressive strategies you serve. Selected 1 ideas in this post are in truth the finest I have ever had.

 9. kyrie 6

  I must express my thanks to you for rescuing me from this type of instance. Right after surfing through the world wide web and obtaining strategies which were not pleasant, I was thinking my entire life was done. Existing without the answers to the issues you have resolved by means of your review is a serious case, and ones that might have badly affected my career if I had not come across your site. Your own personal training and kindness in taking care of every item was useful. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for the specialized and sensible help. I will not be reluctant to endorse your blog post to anybody who requires care about this topic.

 10. supreme

  I precisely desired to thank you very much once more. I am not sure the things that I might have done without the actual methods discussed by you on such a subject. Completely was the troublesome condition in my circumstances, nevertheless considering a professional mode you dealt with that forced me to weep for delight. I’m happier for your guidance and thus wish you realize what an amazing job you are providing training the rest through a blog. I am sure you’ve never got to know all of us.

 11. golden goose outlet

  My spouse and i have been really joyful Chris managed to complete his preliminary research through the entire precious recommendations he had using your web page. It is now and again perplexing to simply find yourself freely giving instructions that many the rest could have been trying to sell. We realize we now have the writer to give thanks to for that. The specific illustrations you made, the simple blog menu, the friendships your site assist to promote – it is mostly incredible, and it’s really leading our son and us consider that that article is awesome, which is certainly wonderfully essential. Thanks for the whole thing!

 12. jordan 11

  I wish to express appreciation to the writer for bailing me out of this particular issue. After searching throughout the online world and finding notions that were not pleasant, I assumed my life was well over. Existing without the solutions to the issues you’ve fixed as a result of your good report is a serious case, and the kind which may have negatively damaged my entire career if I hadn’t encountered your blog. Your primary capability and kindness in touching all the stuff was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. I can also at this time look ahead to my future. Thank you very much for your reliable and amazing guide. I won’t hesitate to endorse your blog post to any individual who requires counselling about this area.

 13. kd shoes

  Thanks for your whole labor on this website. Ellie takes pleasure in carrying out internet research and it is simple to grasp why. My partner and i learn all about the lively way you produce very useful guidance via this blog and as well as boost participation from other people about this subject then our girl is without a doubt studying a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re carrying out a stunning job.

 14. page

  Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily terrific opportunity to read in detail from this blog. It is often very pleasant and stuffed with a good time for me and my office friends to visit your website particularly thrice in 7 days to read the fresh stuff you will have. And definitely, I’m actually astounded with the special advice you serve. Certain 3 points in this post are surely the finest we have had.

 15. supreme clothing

  I discovered your blog site on google and examine a number of of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to reading extra from you later on!?

 16. sikis izle

  I tend not to drop a bunch of remarks, however i did a few searching and wound up here Hello world!. Darron Shigley

 17. 온라인카지노

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness on your submit is just great and
  i can think you are knowledgeable in this subject. Well with your permission let me to clutch your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks one million and please keep up the gratifying work.

  My homepage; 온라인카지노

 18. sikis izle

  I constantly emailed this webpage post page to all my friends, for the reason that if like to read it after that my links will too. Chi Bahde

 19. Algoli

  New Players only. 10 free spins on registration, no deposit required. Max cashout on free spins ВЈ100. Min deposit ВЈ10. wagering 40x bonus. Max bet ВЈ5 with bonus. Welcome bonus excluded for players with Skrill & Neteller. No max cashout on deposit offers. 10% cashback applies to deposits where no bonus is included. A no deposit bonus is the least risky bonus. If that’s what you mean by best, then hell yeah. However, a no deposit bonus is not going to make you rich. $20 or $30 is the most you can expect to see at a legal, licensed online casino in the US, and it’s hard to turn that into a big number with casino games, even assuming that the bonus winnings aren’t capped. Deposit matches in the USA regularly go up to $1,500. There’s no guarantee those will make you rich either, but it’s a hell of a lot more bonus cash. https://forum.lawsuccess.us/post/profile/rileycasimaty69/ Americas Cardroom Casino and Ignition Casino are two of the most secure places to play online poker, alongside the rest of the poker sites featured in our article. One of the most important requirements in order to be successful in poker online is to get acclimatized with poker rules and strategies. We have with us a vast collection of documents and videos related to playing poker online which will help your perfect your knowledge about poker. From extensive docs on how to play poker and poker strategies, there are plenty of materials available in our site which will push you towards achieving mastery in the game. We follow strict financial security measures, so you know that your funds are safe at GGPoker. All player funds are held in segregated bank accounts and we ensure we hold balances sufficient to meet all players’ withdrawal requests.

 20. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
  you are just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and
  the way in which you say it. You make it entertaining and you still take
  care of to keep it sensible. I cant wait to read much more
  from you. This is really a great website.

 21. Kitchen Table

  Everything is very open with a very clear description of the issues.

  It was really informative.
  Your site is extremely helpful.
  Thanks for sharing!

 22. Dariusz

  Z jednej strony nie dziwne jest że InnogyGo nie odniósł sukcesu. Cena. Podstawa sukcesu. Nieraz brałem go na wynajem ale jak nie było jeszcze przymusowych pakietów. Potem wziąłem chyba 1 czy 2 razy. Generalnie skorzystałem więcej w czasie promocji za 4,40 zł, natomiast poza tym wypożyczałem go jak nie było nic innego w pobliżu. Fakt – jazda rewelacja, ale nie za tą cenę. Pakując się w korek to już lepiej wziąć taksówkę w wersji premium czy business bo wyjdzie taniej. Plus to buspasy, które w zapowiedziach miały być ustawowo dla wszystkich carsharingowych aut.
  Natomiast nie jestem zwolennikiem tej Dacii, ponieważ skoro płacę, wolę jechać Clio (bardzo wygodnie się tym jeździ, dobrze wykonane – nie skrzypią plastiki jak w Yarisie gdy lewa noga opiera się o boczek drzwi). Nie ważne że Clio nie jest eco, ponieważ rząd i premier skończyli tylko na zapowiedziach elektromobilności i szczerze to zwykły użytkownik nie będzie z własnej kieszeni dopłacał za eco. SkoroDacia dla samego silnika elektrycznego i niskiej ceny jest twardoplastikowym, szarym toczydełkiem, to niech Traficar na siłę się w to nie pcha, bo może się okazać że jak będą sprzedawać, to grosze za to wezmą, a poza tym ładowanie przez pracowników też kosztuje, co przy 200 km jest częste. Szczerze, to najlepiej mi się jeździ Audi A3 Sportback od 4mobility i cena jest też bardzo atrakcyjna w stosunku do jakości jaką oferuje.

Dodaj komentarz