Carsharing wyjeżdża z "obwodu"?

  • Post author:
  • Post category:Świat

Wielokrotnie na naszych łamach informowaliśmy, że na wschodzie auta na minuty mają się bardzo dobrze, a Moskwa może śmiało uważać się za stolicę współdzielonej mobilności samochodowej w Europie, choćby ze względu na największą ilość usług operujących w mieście (prawie 20) oraz największą ilość udostępnionych samochodów (kilkanaście tysięcy aut). Rosyjscy operatorzy, co oczywiste, w głównej mierze skupili się na inwestycjach w stolicy, chociaż nie zapominają o innych dużych ośrodkach, dlatego też samochody na minuty można spotkać również w Sankt-Petersburgu, Nowosybirsku, czy niedalekim Kaliningradzie.
Carsharing w Obwodzie kaliningradzkim ma krótką historię, ponieważ pierwsze auta otwierane za pomocą aplikacji zawitały tam w kwietniu bieżącego roku za sprawą lokalnej wypożyczalni samochodów „CIty-Rent” która udostępniła w Kaliningradzie 30 Hyundaii Solaris, które wydają się być dyżurnym autem na minuty w krajach rosyjskojęzycznych (w zeszłym roku testowaliśmy takiego Hyundaia podczas testów usługi Doscar w Kazachstanie). Miesiąc później swoje samochody wprowadził do obwodu inny dostawca – Lifcar, który znany był wcześniej ze swojej działalności w Moskwie. Za sprawą Lifcara, Kaliningrad wzbogacił się o 11 współdzielonych samochodów produkcji chińskiej – Lifan x50. Liczba udostępnionych samochodów nie powala, jednak operator miał tego świadomość, bo jak zapowiedział, do końca roku flota aut w dawnym Królewcu miała zwiększyć się do 50 aut. Takie posunięcie wydaje się w pełni logiczne, tym bardziej, że nawet deklarowane 50 aut, to i tak zdecydowanie za mało jak na miasto o populacji liczącej ponad 400 tyś. Wszystko jednak wskazuje, że i takiej ilości samochodów mieszkańcy Kaliningradu mogą w najbliższym czasie nie doczekać, ponieważ Lifcar ogłosił w ostatnim tygodniu sierpnia, że zawiesza do odwołania działanie swojej usługi w Obwodzie. Nieoficjalnie mówi się o znikomym zainteresowaniu usługą w tym rejonie, przez co operator rozważa przeniesienie samochodów oferowanych w Kaliningradzie jak i planowanych tam do dostarczenia do innej, bardziej perspektywicznej lokalizacji.
Czy podobną decyzję o zawieszeniu swojej działalności, podejmie również City-Rent? Na razie można tylko domniemywać. Posiadając 3 razy większą flotę ten operator ma jednocześnie szanse na inne wnioski odnośnie potencjału rynku, jednakże oferując wyższą cenę (Lifcar – 6 rubli za minutę jazdy, City-Rent – 8 rubli za minutę jazdy) może nie być łatwo przekonać mieszkańców do carsharingu. Niemniej jednak liczymy, że mimo naszego pesymistycznego tytułu Obwód kaliningradzki zachowa przynajmniej jedną usługę aut na minuty, którą będzie stale powiększać.
Udostępnij przez :