Agregator od PSA atakuje Paryż… własną flotą.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Free2Move, nie jest dla osób obeznanych z branżą współdzielenia inicjatywą anonimową. Można również rzecz, że jest to usługa będąca „ikoną” dla start-upów tworzących także na polskim rynku aplikacje i systemy do agregowania usług „sharingu” różnych środków transportu. Free2Move, jest właśnie takim agregatorem, gdzie w jednej aplikacji można sprawdzić lokalizację, oraz zarezerwować dowolny pojazd, nie będąc przywiązanym do jednej konkretnej usługi. Chociaż w tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy omawiany operator jest nadal agregatorem? Tylko agregatorem?

Odpowiedz brzmi: NIE. I mimo początkowego skupienia się  na agregacji różnych usług mobilności, od początku plan wobec Free2Move był inny. Właścicielem tej platformy jest PSA, czyli największy francuski i jeden z największych śeuropejskich koncernów samochodowych, właściciel takich marek jak m.in Citroen, Opel czy Peugeot. PSA w 2016 roku podjęło decyzję o stworzeniu platformy zbierającej w jednym miejscu wszystkie możliwe usługi współdzielonej mobilności, jednak jak wskazują doniesienia z ostatnich miesięcy, jak i te z ostatnich dni, agregacja była tylko początkiem. 2 miesiące temu Free2Move uruchomiło swoją pierwszą samodzielną usługę aut na minuty w … Chinach. W mieście Wuhan pod brandem Free2Move wyjechała na ulice współdzielona elektryczna flota 300 niewielkich samochodów Dongfeng E30L. Więcej informacji o starcie usługi w Państwie Środka znajdziecie z naszym materiale z początku października br. Przyglądając się inwestycji w Chinach można zadać sobie pytanie dlaczego francuski koncern włączył do swojej usługi samochody chińskiej marki? Odpowiedz jest banalnie prosta. Otóż częściowym udziałowcem koncernu PSA jest chiński producent samochodów, właśnie Dongfeng.

Jednak to nie przypominanie o chińskich podbojach usługi Free2Move jest intencją naszego dzisiejszego materiału. Powód jest znacznie bardziej interesujący. Otóż wczoraj nastąpiło otwarcie drugiego rozdziału „carsharingowych” inwestycji spod znaku niedawnego (wyłącznie) agregatora. Otóż 3 grudnia, 550 elektrycznych „bliźniaków” Peugeot iON oraz Citroen C-Zero w barwach Free2Move wyjechało na ulice Paryża. Wprowadzona wczoraj usługa to system otwarty (freefloating), jednak ze względu na fakt, że do ładowania elektrycznych samochodów wykorzystywane będą punkty ładowania gęsto rozsiane po francuskiej stolicy, można zaryzykować twierdzenie, że będzie to system „hybrydowy”, bowiem auto będzie można pozostawić w dowolnym punkcie miasta (również bezpłatnie, na parkingach publicznych Paryża, które dla użytkowników prywatnych samochodów są płatne), ale także będzie można zakończyć wynajem podłączając samochody do ładowarek. Smaczku nowemu projektowi koncernu PSA, dodaje fakt, że wspomniane stacje, to pozostałość po niedawno zamkniętym projekcie największego w Europie elektrycznego carsharingu operującemu w jednym mieście – paryskim AutoLib, który oferował Paryżanom niemal 4000 samochodów. Nie trzeba było czekać na podział rynku który pozostał po odejściu paryskiego potentata. Jako pierwszy na „puste” ulice Paryża wyjechał największy rodzimy konkurent grupy PSA, Renault, który wprowadził również w pełni elektryczny carsharing Move-In, a właśnie wczoraj dołączył drugi elektryczny gracz w postaci Free2Move.

Free2Move proponuje dwa warianty opłaty za użytkowanie swojego carsharingu. Pierwsza to korzystanie bez zobowiązań, które kosztuje 0,39 EUR za każdą minutę korzystania z usługi (ok 1,70 PLN), a druga opcja to stała miesięczna opłata subskrypcyjna w wysokości 9,90 EUR (ok 45 PLN) która obniża koszt minuty użytkowania do poziomu 0,32 EUR (ok 1,40 PLN). Warto przy tej okazji wspomnieć, że w usłudze Free2Move nie jest przewidziana obniżona opłata za postój (stop-over), zatem niezależnie czy samochodem jedziemy, czy trzymamy go dla siebie na parkingu, płacimy identyczną opłatę za minutę.  Do korzystania z usługi wystarczy standardowa aplikacja agregatora Free2Move, gdzie nowe elektryczne samochody są dostępne jako jeden z wielu usługodawców, czyli mamy tutaj do czynienia z sytuacją, gdzie do agregatora dołączona zostaje usługa carsharingu będąca jego własnością.

Udostępnij przez :

Dodaj komentarz