Wszelkiego rodzaju rankingi i zestawienia niemal zawsze niosą za sobą ryzyko subiektywnych ocen i doboru klasyfikatorów, które są najważniejsze z perspektywy organizatora badania, a w rzeczywistości ich wartość nie jest najistotniejsza dla całego szeregu odbiorców. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to popularny rodzaj aktywności wielu podmiotów obserwujących również współdzieloną mobilność.
Tego typu ranking zorganizował niedawno serwis internetowy confused.com, który wziął na tapet właśnie carsharing i spróbował na bazie kilku czynników ocenić jakie miasto na świecie jest najbardziej przyjaznym dla usług współdzielonej mobilności. Wśród klasyfikatorów, które były brane pod uwagę znajdziemy:
– liczba największych usług carsharingu, które działają w danym mieście
– średni koszt wynajmu za godzinę w usługach typu free-floating
– wskaźnik motoryzacji, czyli ilość samochodów na jednego mieszkańca
– gęstość zaludnienia
Zwycięzcą rankingu okazał się Paryż, w którym znajdziemy 6 usługodawców, czyli: Free2Move, ShareNow, Zity, Ubeeqo, Communeauto oraz Moov’in. Średnia cena godzinnego wynajmu (tylko czas) określona została na ok 41 PLN. Współczynnik motoryzacji to 65% a gęstość zaludnienia określono na 20 506 osób na 1 km2 powierzchni miasta.
Na kolejnych miejscach znalazły się takie miasta jak: Londyn, Singapur, Melbourne czy Madryt. Klasyfikacja zamknęła się na 20 pozycjach, gdzie np. na 10-tej znajdziemy czeską Pragę, w której znajdziemy 3 usługodawców, czyli: Car4Way, AnyTime oraz Uniqway. Praga jest zdecydowanie interesującym rynkiem, natomiast z pewnością ustępuje Warszawie pod kątem ilości samochodów w usługach, cenie godziny wynajmu jak również pod względem zagęszczenia ludności. Na którym zatem miejscu znajdziemy w tym rankingu Warszawę? Otóż na żadnym, ponieważ polskiej stolicy nie znajdziemy w tej klasyfikacji, gdy znajdziemy np. kanadyjskie Toronto, gdzie średnia cena godziny jest znacznie wyższa niż w Warszawie, miasto ma niższy współczynnik motoryzacji 83% vs 72% a także gęstość zaludnienia polskiej stolicy jest znacznie wyższa.
W rankingu zabrakło również takich lokalizacji jak Wilno czy Ryga, w których carsharing jest również mocno rozwinięty.
Oczywiście celem dzisiejszego materiału nie jest narzekanie na nierzetelność omawianego badania, bo sama idea jak i założenia do stworzonego rankingu, zasługują na pochwałę, natomiast chcemy zwrócić uwagę na fakt, że polski carsharing mimo wielu sukcesów i nowatorskich rozwiązań, jakie są w naszych usługach zastosowane, w świadomości globalnej nie istnieje. Z pewnością ma w tym swój udział fakt, że polski carsharing jest rozwijany dziś w całości przez rodzimy kapitał i do dziś żaden z globalnych operatorów nie zagościł na naszym rynku, jak również nadal Warszawa, w optyce globalnych obserwatorów jest niżej niż wspomniana w tekście i w rankingu czeska Praga, która nadal jest kojarzona w pierwszej kolejności jako destynacja turystyczna w Europie Środkowej.
pełną wersję materiału (w języku angielskim) znajdziecie -> tutaj