W zeszły wtorek w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie miała miejsce konferencja organizowana przez Studenckie Koło Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych przy SGH. Konferencja w dużej mierze poświęcona była ekonomi współdzielenia, o czym również świadczyło szerokie grono panelistów reprezentujących jedne z największych i najbardziej znanych usług „sharingu” środków transportu w Polsce. Współdzielone rowery reprezentowane były przez Acro, najnowszy system otwarty rowerów miejskich w Warszawie. Za skutery odpowiadali przedstawiciele usług Blinkee oraz JedenŚlad, a carsharing reprezentowany był przed zarządzających dwiema największymi warszawskimi usługami, czyli Panek, oraz Traficar.
Paneliści podczas swoich wystąpień przedstawiali zalety związane ze współdzieleniem środków transportu, a także dzielili się interesującymi spostrzeżeniami, wynikającymi z prowadzenia w wielu przypadkach pionierskich usług pojazdów na minuty. Nas szczególnie zainteresowała prezentacja Dyrektora usługi Traficar Konrada Karpińskiego, który poinformował zgromadzonych, że w największym obecnie polskim carsharingu, który jako pierwszy zaoferował swoją sieć w kilku miastach (Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław oraz Trójmiasto) planowana jest w najbliższej przyszłości rewolucyjna innowacja, na którą czeka wielu użytkowników aut na minuty w Polsce. Chodzi mianowicie o usługę typu „one-way”, a konkretniej możliwość pobierania samochodów z jednej lokalizacji (miasta) a pozostawieniu go w innej, bez dodatkowych kosztów, płacąc jedynie kwotę należną za przejechany dystans pomiędzy miastami, oraz czas wykorzystany do tego przejazdu. Taki system z powodzeniem działa od kilku lat na sąsiedniej Litwie, gdzie tamtejszy największy usługodawca CityBee pozwala na przejazdy jego autami, pomiędzy 3 największymi litewskimi miastami, czyli Wilnem, Kownem i Kłajpedą. Takie transfery cieszą się bardzo dużą popularnością w naszego bałtyckiego sąsiada, będąc bardziej komfortową i szybszą alternatywą dla linii autobusowych czy kolejowych kursujących na trasach pomiędzy tymi miastami. Podobny system, chociaż tylko lokalnie i na o wiele mniejszą skalę, został udostępniony na początku bieżącego roku, przez drugiego warszawskiego usługodawcę czyli Panek CarSharing, gdzie auto wynajęte w Warszawie, można bez dodatkowych kosztów pozostawić w osobnej strefie wyznaczonej w kilku podwarszawskich miejscowościach jak m.in Grodzisku Mazowieckim, Legionowie, Piasecznie czy Pruszkowie.
Udostępnienie transferów pomiędzy największymi polskimi miastami, będzie z pewnością dużym krokiem w rozwoju usług współdzielonych samochodów i podobnie jak na wspomnianej Litwie, wielu obecnych jak i przyszłych użytkowników Traficara będzie wykorzystywać srebrne Clio do przejazdów pomiędzy naszymi metropoliami. O sukces tego przedsięwzięcia raczej nie ma się co martwić, a gwarantem powodzenia tej innowacji może być chociażby silna pozycja platformy BlaBlaCar, która jest chętnie używana w Polsce, szczególnie przez grono klientów z grupy wiekowej 20-30, która również jest silnie reprezentowana przez użytkowników aut na minuty. Póki co, nie padły oficjalne deklaracje odnośnie wprowadzenia transferów „one-way” do funkcjonalności Traficara, jednakże można mieć nadzieję, że zostanie ona wprowadzona prędzej niż później.
Pingback: keto fat bomb