Wodór wkracza do świata Carsharingu.

 • Post author:
 • Post category:Świat

Gdy w Polsce z niecierpliwością, czekamy na pojawienie się pierwszej usługi współdzielonej mobilności na szerszą skalę, nasz zachodni sąsiad który jest niekwestionowanym liderem branży, wykonuje kolejny ruch, pogłębiający przepaść pomiędzy naszymi rzeczywistościami.

Monachijska spółka Linde, będąca obecnie największym na świecie producentem gazów technicznych, w drugim kwartale 2016 roku, uruchomiła w stolicy Bawarii pilotażowy projekt o nazwie BeeZero, będący faktycznie pionierskim w skali globalnej, systemem typu Carsharing użytkującym samochody wyłącznie napędzane wodorem. Spółka Linde, wybrała do swojego projektu samochody Hyundai ix35 FCEV, których 50 sztuk wyjechało na ulice Monachium 7 kwietnia 2016 roku. Jak dowiedzieliśmy się z przekazów medialnych, usługa udostępniona jest w formie stacjonarnej, gdzie klient po pobraniu samochodu z dedykowanej stacji, zobowiązany jest zwrócić pojazd w tym samym miejscu. Uzupełnianie paliwa realizowane jest przez pracowników projektu, co mimo że wydaje się być rozwiązaniem mało komfortowym, w porównaniu do powszechnej w świecie Carsharingu formy udostępnienia w autach przedpłaconych kart paliwowych, to jednak jest rozwiązaniem logicznym, zważywszy na fakt ze sieć stacji z płynnym wodorem jest jeszcze, nawet w Niemczech ograniczona.

Na ten moment, cięzko jest wyrokować czy projekt okaże się sukcesem i czy sam wodór jako alternatywne paliwo będzie stawał się powszechniejszy. Jak deklaruje operator usługi, cena użytkowania pojazdu w systemie BeeZero nie odbiega cenowo od konkurencyjnych usług typu Car2Go i DriveNow, opartych na samochodach elektrycznych. Godzina użytkowania takiego samochodu wyceniona jest na kwotę 5,5 EUR + opłata 0,29 EUR za każdy pokonany kilometr. Na razie projekt jest mocno niszowy, niemniej jednak warto mieć go w pamięci, ponieważ niewykluczone że przyszłość nie tylko Carsharingu, ale również mobilności samochodowej w szerokim zakresie będzie należała do samochodów napędzanych ogniwami wodorowymi.

Oficjalna strona usługi: https://beezero.com

Udostępnij przez :

Ten post ma 52 komentarzy

 1. The most talked about weight loss product is finally here! FitSpresso is a powerful supplement that supports healthy weight loss the natural way. Clinically studied ingredients work synergistically to support healthy fat burning, increase metabolism and maintain long lasting weight loss. https://fitspresso-try.com/

 2. Если брат и сестра случайно встречаются
  на открытом месте, то им надлежит сразу же убегать
  и прятаться. Кроме того, если
  братья или сестры узнают следы ног друг друга на песке,
  то им ни в коем случае нельзя идти по
  этим следам. Все это называется «правила избегания».

  если ничего не радует

Dodaj komentarz