Nissan z własną usługą. Na razie jednak tylko w Japonii.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Powiedzieć, że Nissan w świecie elektromobilności nie jest anonimowy, to nic nie powiedzieć. Japoński koncern słusznie zapracował na prawdziwego lidera branży, a fakt stworzenia modelu Leaf, który zrewolucjonizował rynek aut elektrycznych, zdecydowanie miał udział w odniesieniu tego sukcesu. Branżę skutecznie elektryzowały wieści o wprowadzeniu nowej odsłony tego modelu, którego pierwsza edycja dzierży tytuł najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego na świecie. Samochód wreszcie wjechał do salonów i jest dostępny w sprzedaży od końca zeszłego roku, co z pewnością nie przejdzie bez echa wśród operatorów carsharingu elektrycznego na całym świecie.

Mimo, że zainteresowanie tym modelem będzie duże z czego Nissan powinien być zadowolony, to jednak jak donoszą azjatyckie media, sama sprzedaż tych samochodów nie wystarczy już koncernowi. Najnowszym planem Nissana jest wkroczenie ze swoim najświeższym produktem do świata współdzielonej mobilności śladem Toyoty czy Hondy. Widać w tym działaniu również wyraźne wpływy rynku europejskiego gdzie BMW czy Daimler już dawno zauważyły potencjał carsharingu inwestując w powstanie własnych usług DriveNow i Car2Go.

8 grudnia 2017 Nissan uruchomił dla klientów specjalną stronę https://e-sharemobi.com/ na której można zarezerwować najnowszego Leafa, lub elektryczną wersję modelu Note. Na początek oferta będzie dostępna w największych miastach Japonii. Nie wiadomo na ten moment niczego odnośnie ewentualnej ekspansji usługi w Europie. Cena jaką proponuje Nissan na ten moment jest bardzo przystępna i wynosi ok. 7 PLN za 15 minut użytkowania samochodu. Tradycyjnie dla aut elektrycznych, opłata za pokonany dystans nie jest naliczana.

Plan Nissana umacnia trend o którym pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie, wg którego koncerny samochodowe którym na pierwszy rzut oka carsharing bardziej szkodzi niż pomaga (usługi aut współdzielonej mają potencjał aby zahamować sprzedaż nowych aut dla klientów detalicznych ale również i flotowych) z chęcią inwestują we współdzieloną mobilność chcąc oferować ją klientom bezpośrednio, zamiast sprzedawać auto bezpośrednio do klienta.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz