Modele cennika w carsharingu.
Który najlepszy?

Komercyjny carsharing to w dużej części bardziej elastyczny rodzaj wynajmu samochodów. Charakterystyczną cechą tradycyjnego wynajmu, znanego głównie z biur lotniskowych rozsianych po całym świecie jest dość prosty model cennikowy. Stawka dobowa + depozyt (kaucja) to z nielicznymi wyjątkami system rozliczeń obowiązujący w każdej wypożyczalni. Klient lotniskowej wypożyczalni może spodziewać się, że jedyne co może go zaskoczyć (pozytywnie bądź negatywnie) to wysokość stawki dobowej bądź kaucji, bo sam model pozostaje niezmienny.

W carsharingu natomiast sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana, nawet biorąc pod uwagę tylko polskie usługi, nie mówiąc nawet o tym jak wiele różnych modeli cennikowych można spotkać w Europie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, które można znaleźć wśród usług współdzielonej mobilności samochodowej.

Godzina / Doba

Tego modelu cennikowego w swojej standardowej formie nie jest spotykamy w Polsce i co więcej nigdy nie był on stosowany w naszym kraju. W tym rodzaju cennika nie wynajmiemy samochodu na krócej niż na okres jednej godziny. Nawet jeśli zdecydujemy się zwrócić samochód po 10 minutach i tak zapłacimy pełną stawkę godzinową. Bardzo często w parze z tym rodzajem cennika stosowane są specjalne abonamenty, gdzie klient ponoszący co miesiąc stałą opłatę abonamentową otrzymuje preferencyjne stawki za wspominaną godzinę i dobę. Ten model cennikowy jest szczególnie popularny w najbardziej doświadczonych usługach, które zaczynały działalność jeszcze w ubiegłym stuleciu. Spośród największych operatorów na świecie system ten stosuje amerykański ZipCar oraz niemieckie usługi Flinkster, Cambio oraz GreenWheels.

System minutowy

Ten model ma zastosowanie głównie w przypadku usług opierających się na samochodach elektrycznych, które poruszają się głównie w trybie miejskim. Podstawową miarą wg której rozliczano tu wynajem jest minuta. Zazwyczaj w tym przypadku nie ma znaczenia czy samochód w danym momencie jest w ruchu czy na postoju (stop-over). Minuta w obu przypadkach ma identyczną stawkę.  Opcja stawki dobowej spotykana jest w tym cenniku rzadko, a gdy występuje, zamawiana jest i opłacana jest odrębną stawką. Kilometry zazwyczaj w tym przypadku naliczane są po przekroczeniu określonego pakietu, zawierającego się w przedziale 20-50 km. Z tego modelu cennikowego korzysta m.in. największy carsharing elektryczny w Skandynawii – GreenMobility. W Polsce na początku swoich działalności ten rodzaj cennika stosowały usługi Vozilla i InnogyGO!. Mimo, że ten model stosowany jest głównie przez usługi elektromobilne, to stosuje go również drugi największy operator w Europie, który głównie stosuje auta spalinowe – rosyjski Delimobil.

Cennik dynamiczny 

W przypadku tego modelu, klient nie zna dokładnych cen za minutę oraz kilometr wg których rozliczany jest jego przejazd. Finalna cena przejazdu zależy od wielu warunków takich jak pora dnia, zagęszczenie ruchu, ilość wolnych samochodów czy miejsce zakończenia wynajmu. Takie rozwiązanie przywołuje na myśl rozliczenia z Ubera czy Bola i na podobnej zasadzie działa właśnie cennik dynamiczny w niektórych usługach carsharingu. Stosuje go największy carsharing w Europie – rosyjski YandexDrive oraz będący współwłasnością koncernu Renault, carsharing ZITY.

System „przelewowy” 

W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych modeli, system „przelewowy” był stosowany wcześniej w polskich usługach, jednak nie utrzymał się zbyt długo, co może dziwić, wszak jest to cennik najprostszy w obsłudze z perspektywy klienta. Jego działanie opera się na automatycznym wstrzymywaniu naliczania opłat za minuty, godziny i doby w sytuacji gdy osiągnięty zostanie konkretny poziom cenowy z wyższego przedziału. Dzięki takiej konstrukcji modelu rozliczeniowego klient nie musi pamiętać o zakupie stawki czy pakietu godzinowej czy dobowej i nie musi martwić się o to, że gdy wynajem mu się przedłuży to straci nie kupując uprzednio pakietu na dłuższy wynajem. Zakładając, że minuta jazdy kosztuje 1 PLN a stawka godzinowa 30 PLN, to w każdej 30-tej minucie wynajmu licznik się zatrzyma na poziomie rozliczenia 30 PLN i rozpocznie ponowne naliczanie dopiero po upływie 60 minut, gdzie ponownie rozpocznie naliczanie stawki minutowej, ponownie do 30-tej minucie. Analogicznie stawki godzinowe wstrzymywane są gdy w sumie osiągną limit stawki dobowej. Ten model rozliczenia stosowany był w przeszłości m.in przez Traficara i Panek CarSharing, a w Europie jest to jeden z najpopularniejszych obecnie stosowanych modeli rozliczeń. Wykorzystuje go m.in litewskie CityBee, które stosowało go również podczas swojej obecności w Polsce, ale też znajdziemy ten model m.in w ShareNow czy WeShare, które są własnością koncernów motoryzacyjnych: BMW, Daimler i VW.

System kilometrowy (taksówkowy) 

Ten system jest dobrze znany w Polsce i przez wielu uważany za najatrakcyjniejszy dla klienta, bo opiera się na naliczaniu wyłącznie za przejechany kilometr. Opłata minutowa jest naliczana wyłącznie gdy samochód ma postój podczas wynajmu. Podczas jazdy czas nie jest rozliczany. Ten system jednak charakteryzuje się stosunkowo wysoką stawką kilometrową i zazwyczaj wiąże się dodatkową opłatą startową, dlatego też nazywany jest on często trybem „taksówkowym” bo przypomina model cennika tradycyjnej taxi znanej z miejskich postojów. Tam również mamy do czynienia z opłatą „za trzaśnięcie drzwiami” oraz opłatą za kilometr. Ze względu na przywiązanie do opłaty kilometrowej, ten model cennikowy wymaga odrębnego zakupu pakietu na dłuższy przejazd (doba bądź dłużej) aby zredukować wysoką stawkę za kilometr. Ten model rozliczenia można nazwać „polską specjalnością”, ponieważ jest stosowany głównie w Polsce, gdzie stosuje go w pełni, bądź częściowo aż trzech operatorów – Traficar, Panek CarSharing oraz 4Mobility. Jedynym znaczącym operatorem carsharingu w Europie, który zdecydował się na taką formę rozliczeń jest niemiecki Miles.

Inne

Poza wybranymi, najpopularniejszymi modelami rozliczeń, których wyróżniono aż 5, spotkamy również inne sposoby prezentacji cennika, także w Polsce. Przykładem jest wspomniany już wcześniej Panek CarSharing, który oferuje multi-cennik dający swobodę zastosowania modelu rozliczeń, który dla klienta jest najbardziej korzystny na dany moment. Minusem tego rozwiązania jest jednak zbytnie skomplikowanie, które wymaga od klienta odpowiedniego rozeznania w proponowanej ofercie, co powoduje zakłopotanie klientów, szczególnie tych, którzy korzystają z usługi sporadycznie.

Znaleźć można również usługi oferujące hybrydę rozliczeń przedstawionych powyżej z innymi elementami jak wysoka stawka rejestracyjna (węgierskie MolLimo), bądź sztywne zróżnicowanie cen w zależności od pory dnia, czy dnia tygodnia (czeskie AnyTime).

Reasumując, pomimo dużej różnorodności w stosowanych cennikach, ciężko określić jeden model, który można bez obaw uznać za najlepszy. Dużo zależy od stopnia zaawansowania klienta i jego zrozumienia jak działa usługa i sposób rozliczenia. Patrząc jednak na uniwersalność usługi i rozwiązanie najbardziej pro-klienckie niezależnie od wtajemniczenia klienta, należy uznać, że cennik „przelewowy” prezentuje się najlepiej, bo jest najprostszy w obsłudze i gwarantuje dzięki automatyzmowi przełączania stawek, zastosowanie najlepszego rozliczenia. Oczywiście wszystko zależy od zastosowanych stawek, jednak przy zbliżonych wartościach model „przelewowy” wydaje się najbardziej przyjazny dla użytkownika usługi.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

  1. gate.io news

    Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

  2. gate token yorum

    I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

Dodaj komentarz