Ceny paliwa na stacjach w ostatnich dniach oszalały. Na totemach stacji benzynowych bez wyjątku wyświetlane są ceny, jakich nigdy w najnowszej historii nie widzieliśmy. Sięgając pamięcią nie tak daleko, bo do kwietnia 2020, gdy w Polsce szalały pierwsze fale COVID-19 ceny benzyny bezołowiowej schodziły poniżej kwoty 4 PLN, czyli niemal połowy obecnego stanu cen paliwa na polskich stacjach.
Czynników wpływających na obecne ceny detaliczne jest wiele, natomiast najważniejszym jest zdecydowanie atak Rosji na sąsiednią Ukrainę, dlatego nie należy spodziewać się, że w najbliższym czasie ceny paliw wyraźnie spadną. Cały czas też należy pamiętać o tym, że w Polsce obowiązuje obecnie „promocyjny” VAT (8%) na paliwa napędowe, który wprowadzony jest tylko czasowo. Niższy VAT jednak nie ma jednak żadnego znaczenia dla operatorów carsharingu w naszym kraju, ponieważ dla nich istotna jest cena netto, która rośnie w ostatnich tygodniach w zastraszającym tempie.
Nie było się co oszukiwać, że drastyczne podwyżki nie wpłyną na ceny usług oferowanych przez polskich usługodawców, dlatego nie ma nic dziwnego w fakcie, że komplet polskiej, carsharingowej „wielkiej trójki” zdecydował się podnieść ceny swoich usług.
Jako ostatni, w środowe popołudnie poinformował o nowych cenach Traficar dołączając do Panek CarSharing oraz 4Mobility, które to podniosły swoje stawki wynajmu nieco wcześniej.
Rzecz jasna w głównej mierze podwyżki dotyczą opłaty za kilometr, którą podniosła zarówno w konfiguracji krótkoterminowej jak i w przypadku wynajmów na dobę i dłużej cała trójka największych polskich operatorów, natomiast niektórzy usługodawcy zdecydowali się również na podwyżki opłaty za czas w przypadku stawek dobowych.
Zestaw zmian znajdziecie poniżej:
4Mobility:
Flagowy model Audi A3, ale również Audi Q2 podrożały zarówno w opłacie za minutę, za kilometr oraz w stawce dobowej.
Obecnie cennik wygląda następująco:
1,10 PLN – minuta jazdy (0,90 PLN przed podwyżką)
1,05 PLN – kilometr (0,95 PLN przed podwyżką)
259 PLN – doba wynajmu (199 PLN przed podwyżką)
Panek CarSharing:
W największym polskim carsharingu zdecydowano się na podwyżki wyłącznie w przypadku opłat za kilometr, zarówno w przypadku wynajmów krótkich jak i dłuższych.
W każdej z klas, od Economy po Extreme cena za kilometr w cenniku standardowym jak i w pakietowym wzrosła o 0,10 PLN
W przypadku cennika kilometrowego (tylko wynajem krótkoterminowy bez pakietów) wzrosła o 0,20 PLN
Traficar:
W przypadku Traficara również podwyżkami objęto wszystkie samochody z floty, czyli auta osobowe (w tym samochody elektryczne) oraz małe i duże dostawcze.
Podniesiono jednak nie tylko opłaty za kilometr, ale również stawki dobowe.
Lista zmienionych cen:
1,69 PLN – kilometr w samochodach osobowych (1,50 PLN przed podwyżką)
1,89 PLN – kilometr w samochodach małych dostawczych (1,70 PLN przed podwyżką)
2,59 PLN – kilometr w samochodach dużych dostawczych (2,40 PLN przed podwyżką)
69 PLN – stawka dobowa + 0,79 PLN za kilometr w samochodach osobowych (59 PLN & 0,69 PLN przed podwyżką)
109 PLN – stawka dobowa + 0,99 PLN za kilometr w samochodach osobowych (59 PLN & 0,79 PLN przed podwyżką)
209 PLN – stawka dobowa + 1,09 PLN za kilometr w samochodach osobowych (59 PLN & 0,89 PLN przed podwyżką)
Na koniec warto również zwrócić uwagę, że polski rynek nie jest w swoich działaniach odosobniony, ponieważ większość europejskich carsharingów również w mniejszym bądź większym stopniu podniosła ceny swoich usług w ostatnich dniach.