Kamaz na minuty? Jeszcze nie.
Ale na doby już tak.

Samochody dostawcze w carsharingu nikogo już nie dziwią. Większość operatorów polskich usług współdzielenia samochodów, posiada bądź oferowała w przeszłości wynajem aut o większych gabarytach. Wszystkie one dostępne są lub były dla kierowców posiadających standardową kategorię prawa jazdy – „B”, czyli uprawniającą do prowadzenia samochodów o łącznej masie do 3,5 tony. Jak dotąd nikt nie zdecydował się na zaoferowanie w carsharingu prawdziwej „wagi ciężkiej”.

Jeśli jednak ktoś miałby przekroczyć tą symboliczną granicę, to nasza redakcja postawiłaby nieśmiało na Rosjan, którzy nie raz udowodnili, że w „autach na minuty” stać ich na wiele. I właśnie w Rosji, konkretnie w Kazaniu na bazie samochodów KAMAZ, uruchomiona została usługa o nazwie Spetsharing «Спецшеринг», w której można zamówić elastyczny wynajem jednego z dwóch modeli ciężarówek tego rosyjskiego producenta – modele :
– 6520 Lux o ładowności 20 ton
– 65810 o ładowności 32 ton

Usługa Spetsharing, wbrew tego, że reklamuje się jako pierwszy w Rosji „carsharing – usługę wynajmu wywrotek”, jest jednak usługą tradycyjnego wynajmu z elastycznym kalendarzem, gdzie auto można wynająć zarówno w wynajmie krótkoterminowym – nawet na jedną dobę, ale również w wynajmie długoterminowym do 12 miesięcy. Zamówienia składane są za pomocą strony internetowej, a nie w aplikacji mobilnej co jest standarem i wyróżnikiem usług carsharingu, natomiast wg słów samego operatora, automatyczny wynajem tych samochodów jest tylko kwestią czasu, podobnie jak ekspansja usługi na inne miasta, największego kraju na świecie. W tej chwili potwierdzone jest uruchomienie „carsharingu wywrotek” w Moskwie w marcu 2021 roku a także w kolejnych miesiącach również w Sankt-Petersburgu i Krasnodarze.

Projekt Spetsharing powstał w ramach akceleratora biznesowego stworzonego przez największego rosyjskiego producenta samochodów ciężarowych, wspomnianego już KAMAZa.

Spetsharing jest z pewnością interesującym projektem i jeśli faktycznie odniesie sukces oraz w krótkim czasie zostanie zautomatyzowany do formy jaką znamy z powszechnych w Polsce ale także w Rosji usług carsharingu, to od „sharingu” wywrotek już krótka droga do bezobsługowego i elastycznego wynajmu innego rodzaju pojazdów, jak choćby maszyny rolnicze i czy inne pojazdy specjalistyczne.

Udostępnij przez :

Ten post ma 7 komentarzy

  1. Kayıt Ol

    I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Dodaj komentarz