Moskwa jest najbardziej zagęszczonym przez samochody na minuty miastem w Europie. Również sama Rosja rozwija się w temacie carsharingu bardzo gwałtownie. Dlatego też, co jakiś czas spoglądmy na wschód w poszukiwaniu interesujących informacji o współdzielonej mobilności.
Dzisiaj przedstawimy kilka ciekwaych danych podsumowujących rok 2018 w rosysjkim carsharingu, przygotowanych dzięki projektowi analitycznemu o nazwie «СберДанные» (SbierDanny) zarządzanemu przez największy bank w Rosji – Sbierbank.
W ubiegłym roku z usług aut na minuty skorzystało w Rosji niemal 230 tys unikalnych klientów. Wg danych zebranych przez polskie stowarzyszenie operatorów współdzielonej mobilności – Mobilne Miasto, identyczną wartość – 230 tys wynosi ogół zarejestrowanych klientów w usługach carsharingu w Polsce. Tylko, że na tą liczbę rodzimi usługodawcy pracują już od kilku lat. Ciekawe również wygląda zestawienie tych liczb przy wartościach obrazujących rynek carsharingu w kraju najlepiej pod tym względem rozwiniętym czyli w Niemczech. Tam w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba unikalnych klientów przekroczyła 2,5 miliona we wszystkich działających tam usługach od początku prowadzonej działalności, czyli 10 razy więcej niż w Polsce.
Jednak to nie Niemcom poświęcony jest nasz dzisiejszy materiał, dlatego wróćmy do liczb związanych z Rosją. Wg SbierDanny, rosyjski klient carsharingu w ciągu roku wydaje na auta na minuty średnio 3500 rubli (ok 205 złotych). Nie jest to oszałmiająca kwota, natomiast należy pamiętać, że jest to wartość średnia na którą składają się też klienci którzy zarejestrowali konto tylko po to aby przejechać się testowo, jeden czy dwa razy. Realnie zatem kwota wydana przez klientów wydaje się znacznie wyższa, chociaż nawet gdyby była to wartość podówjna, to dalej nie rzuca ona na kolana. Warto jednak przy tej okazji zwrócić uwagę, że ceny wynajmów w rosyjskich usługach współdzielonej mobilności samochodowej są znacznie niższe niż w Polsce, na co ma niebagatelny wpływ tamtejsza prawie 2 razy niższa cena paliwa niż obowiązująca nad Wisłą.
Aż 85% wszystkich przejazdów rosyjskich carsharingów odbywa się w Moskwie. Sankt Petersburg to tylko 8% a trzeci w kolejności Jekaterynburg to 6%.
Interesująco wyglądają również wyniki popularności carsharingu w Rosji pod względem dni tygodnia. SbierDanny nie zaobserwował znaczących różnic pomiędzy poszczególnymi dniami poza sobotą, gdy znacznie większe wykorzystanie notowane jest wśród namłodszego przedziału wiekowego klientów (18-20 lat).
Biorąc pod uwagę, że carsharing jak branża rozwija się z każdym miesiącem coraz bardziej (również w Polsce), to nie powinno dziwić, że najlepszym miesiącem w zeszłym roku pod względem wydawanych na carsharing kwot wśród rosyjskich klientów, okazał się grudzień. Podobnie było rok wcześniej. Zaskakujące jest jednak to, że grudzień z roku 2017 był lepszy pod względem średkich wydatków od wszystkich miesięcy 2018 roku, aż do września. Dopiero październik i listopad były podobne do grudnia 2017, by ostatecznie wyraźnie zostać pokonanym przez grudzień 2018 roku.
Na koniec jeszcze jedna ciekawa liczba. Aż 87% wszystkich klientów ogółu rosyjskich usług to mężczyźni. W Polsce liczba kobiet używających carsharingu również nie jest wysoka (około 20%) ale jednak jest ona jak widać znacznie wyższa niż u Rosjan.