Nie dalej jak pod koniec września, informowaliśmy o ciekawym projekcie który wystartował niedawno w Czechach. Po ulicach Pragi i Ostrawy w usłudze Re.Volt jeżdżą małe elektryczne samochody, które konkurują z trzema innymi, usługami pełnowymiarowych aut na minuty. W tej chwili jest jeszcze zbyt wcześnie, aby potwierdzić, czy naszym południowym sąsiadom mikrosamochody przypadną do gustu, tym bardziej, że piszemy tylko o jednym sąsiedzie, a przecież na południu mamy ich dwóch. A właśnie w temacie mikrosamochodów Słowacja też zaczyna dochodzić do głosu.
W Koszycach, drugim co do wielkości słowackim mieście zapowiedziano wprowadzenie usługi opartej na 36 małych elektrycznych samochodach chińskiej marki ZhiDou. Słowacki projekt jest kolejną filią usługi Share’ngo, która obecna jest już w Holandii i we Włoszech. Wybór słowackiej lokalizacji nie jest jednak przypadkowy, choć można zadać sobie pytanie, dlaczego akurat inwestor zdecydował się wprowadzić swój projekt do 200-tysięcznych Koszyc, gdy na zagospodarowanie czeka Bratysława, mogąca się pochwalić dwukrotnie większą populacją, a przy tym bardzo skromnie rozwiniętym carsharingiem, bowiem na obecny moment w stolicy Słowacji działa wyłącznie symboliczna usługa UpCity, licząca … 7 samochodów. Powód wyboru Koszyc jest dość trywialny. Chiński producent mikrosamochodów ZhiDou, zainteresowany jest otwarciem fabryki właśnie w Koszycach, a „microcarsharing” miałby być elementem promocyjnym dla tej dużej inwestycji.
Usługa Share’ngo wg deklaracji operatora ma wystartować w styczniu przyszłego roku. Na oficjalnej stronie usługi umieszczony został licznik, na którym uruchomione jest odliczanie do dnia uruchomienia projektu. Samochody ZhiDou udostępnione w usłudze katalogowo dysponują zasięgiem do 257 kilometrów, co w połączeniu z faktem, że Słowacja może pochwalić się jedną z najlepszych sieci stacji do ładowania samochodów elektrycznych w Europie, pozwala wierzyć, że w Koszycach projekt może wypalić. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do czeskiej usługi, ta słowacka nie musi póki co konkurować z żadnym pełnowymiarowym carsharingiem.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że wspomniany ZhiDou wkrótce dotrze również do Polski. Oficjalna prezentacja modelu ZhiDou D2S odbyła się na wrześniowych targach Impact 18 w Katowicach, a do sprzedaży ma on trafić w listopadzie bieżącego roku. A czy trafi on do usług aut na minuty w Polsce? Na pewno wprowadzenie takich aut „nad Wisłą” mogłoby zdecydowanie skuteczniej określić ich potencjał w walce z pełnowymiarowymi samochodami, niż konfrontacja mikrosamochodów na rynkach gdzie konkurencja tradycyjnych samochodów jest niższa.